Von Brucken Fock even terug op Ter Hooge Netwerkdag Buitenplaatsen voor Zeeuwse ambtenaren Veel molens in Zeeland in de prijzen voor Brim 2012 Mezzosopraan Bernadette ter Heine vertolkt werk van de Zeeuwse componist Gerard von Brucken Fock op buitenplaats Ter Hooge, op welke plaats hij geboren is. De Zeeuwse componist Gerard von Brucken Fock (1859 1935) was voor eventjes weer terug op zijn geboortegrond Ter Hooge, alwaar hij aan de rand de vijver 'Laag water aan de Schelde' (1895) componeerde. Op zaterdagavond 23 juni vond namelijk in de rococozaal van de buiten plaats een bijzondere uitvoering plaats van zijn werk, vertolkt door mezzosopraan Bernadette Ter Heyne en onder muzikale begeleiding van pianist Rien Balkenende. Naast Von Brucken Fock bracht het duo ook enkele moderne muziekstukken ten gehore, onder andere van The Beatles. De zaal was met zestig plaatsen volledig uitverkocht. Voorafgaand aan het concert was er een wandeling van de parkeerplaats met twee gidsen van Stichting Het Zeeuwse Landschap naar de deur van de zaal. Na afloop was er nog een borrel voor de aanwezigen. Het Buitenplaatsconcert werd mede mogelijk gemaakt door de Provincie Zeeland. Vooraanzicht van buitenplaats Toorenvliedt in Middelburg. Op vrijdag 22 juni kwam het Zeeuwse monumenten netwerk bijeen op buitenplaats Toorenvliedt in Middelburg voor een aantal interessante lezingen over de rol van buitenplaatsen in het Nederlandse - en vooral: Zeeuwse - landschap. Het is overigens een categorie waar men in de Zeeuwse context niet vaak aan denkt, terwijl deze provincie toch buitengewoon rijk bedeeld is geweest. Van de honderden die er waren is helaas maar een fractie overgebleven door een veelheid aan oorzaken. Sprekers als Jon van Rooijen (RCE) en Jan Willem Bosch (Bosch Slabbers) gingen in op het beleid ten aanzien van behoud en de daarin gesignaleerde ontwikkelingen. Ook de vele verborgen buitens, buitenplaatsen die nog maar rudimentair in het landschap herkenbaar zijn, kwamen aan bod in een bijdrage van Rudie Geus van Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Op veel plekken wordt gewerkt om deze rudimentaire buitenplaatsen weer beter beleefbaar te maken. Ronald van Immerseel van de Stichting In Arcadië sprak over de nieuwe richtlijnen voor tuinhistorisch onderzoek. Meer informatie over deze richtlijnen is te vinden op de website van de SCEZ: www. scez. nl/mon umenten-publicaties Maar vanzelfsprekend kon er ook voldoende 'geproefd' worden aan de buitenplaatsen, onder meer door een excursie van Annet Hannewijk van de gemeente Middelburg door het park van Toorenvliedt en uiteindelijk met een borrel in de rococozaal van buitenplaats Ter Hooge. In juli zijn de beschikkingen verstuurd naar de monumenteneigenaren die hadden meegedongen naar de Brim 2012. In Zeeland werden 81 aanvragers - waarvan 50 molenaars of molenstichtingen! - blij gemaakt met een beschikking voor subsidie op basis van een 6-jarig onder houdsplan voor de periode 2013-2018. Hiermee werd circa 60 procent van de aanvragen gehonoreerd. Vorig jaar was dat nog maar 20 procent. Om de beschikbare financiële middelen beter af te stemmen op de vraag, zal het Brim opnieuw worden gewijzigd. In dit Brim 2013 zal er meer maatwerk worden geleverd door het verlagen van de subsidieplafonds, maar ook door het introduceren van het begrip herbouwwaarde. Hierdoor zal het aantal aanvragen dat gehonoreerd kan worden verder stijgen en kan iedereen profiteren van de beschikbare gelden voor instandhouding. Meer informatie kunt u lezen in de nieuwsbrief van de SCEZ: www.scez.nl/monumenten-nieuwsbrief. Zeeuws ErfgOed 4 september 2012/03 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 4