Stichting Oude Zeeuwse Kerken ENRONDE www.zeeuwsekerken.nl StiditiMfl Oude Zeeuwse Kerken a. het in eigendom verwerven, het bewaren, restaureren, beheren en ter bezichtiging stellen van monumentale kerken en hun bijgebouwen in de ruimste zin; b. het streven naar een passend gebruik van de gebouwen zoveel mogelijk in overeenstemming met hun aard; c. het bevorderen van belangstelling voor deze gebouwen in een zo breed mogelijke kring; d. het verzamelen en verstrekken van inlichtingen en gegevens over deze gebouwen; e. het nemen van initiatieven op het gebied van adviezen, voorlichting, publicatie en het leggen van kontakten met eigenaren van bouw werken in sub a. bedoeld; f. andere middelen, welke tot bevordering van dat doel kunnen leiden. Restauratie Nieuwe Kerk in Zierikzee De kerk waar het allemaal mee begon, de Nieuwe Kerk in Zierikzee, wordt momenteel grondig onder handen genomen. Er is een omvangrijke restauratie gaande die het gehele jaar duurt. Aanleiding voor de restauratie is de aanwezige huiszwam die met name door lekkages zijn 'sporen kon verdienen'. In de afgelopen jaren is hierdoor schade ontstaan en moesten maatregelen worden genomen om de veiligheid van de bezoekers te kunnen waarborgen. Zo werden de voluten op de pilaren ingepakt om loskomende deeltjes op te vangen en werden op een later moment rondom netten opgehangen om ook op de tussenliggende plaatsen dit probleem tegen te gaan. Er zijn intussen al veel bezoekers geweest die wel eens wilden weten hoe de kerk erbij staat. Begin 2010 kon een breed opgezette workshop worden gehouden waarbij het Atelier Rijksbouwmeester, de Provincie Zeeland, de gemeente en anderen aanwezig waren. Het Atelier is betrokken bij de Sint-Lievensmonstertoren (een rijksmonument) vlak bij de Nieuwe Kerk. Het idee rees om toren, plein en kerk in één beweging aan te pakken, zodat er (opnieuw) samenhang kan ontstaan. Ook werd in 2010 de Nieuwe Kerk als eerste keus voorgedragen voor het kennisproject her-/ nevenbestemming van kerken in Zeeland. Hiermee kon onder professionele begeleiding worden gezocht naar nieuwe en/of verbeterde vormen van gebruik van de kerk. Een bijzonderheid was dat er voor de Nieuwe Kerk een schenking werd gegeven waardoor de herinrichting ook daadwerkelijk ter hand kan worden genomen. Die zal in 2013 plaatsvinden. Onderhoud aan drie dorpskerken De SOZK heeft meerdere kerken in eigendom. Het gaat om de dorps kerken in Kats, Baarland en Waterlandkerkje. De kerk in Hoofdplaat werd eind vorig jaar verkocht nadat er eerder een drietal appartementen in werd gerealiseerd - overigens met behoud van essentiële onderdelen van het interieur als de preekstoel en de bijzondere kerkbanken. Van de kerk in Waterlandkerkje kon recentelijk het 'daktorentje' worden gerestaureerd nadat er tientallen jaren geen middelen voor konden worden vrijgemaakt. In Baarland kon de scheidingswand van de kerk ('het schot') worden hersteld en in Kats kwamen middelen beschikbaar om de voor- en achtergevel van de kerk op te knappen. Alle vier de kerken worden, behalve door Brim-subsidies voor onderhoud, 'in de lucht gehouden' door bijzonder actieve plaatselijke commissies. Zij organiseren de activiteiten waarmee de ontbrekende gelden worden gegenereerd om dit erfgoed te behouden. Ook de bijdragen van donateurs worden gebruikt voor onderhoud en restauratie. De stichting heeft geen personeel in dienst, alles wordt gedaan door vrijwilligers. De Nieuwe Kerk in Zierikzee, in 1848 in gebruik genomen, ondergaat gedurende 2012 een omvangrijke restauratie aan binnen- én buitenzijde (foto's SOZK). Zeeuwse kerken in beweging De Stichting Oude Zeeuwse Kerken (SOZK) bestaat dit jaar 36 jaar, ofwel sinds 1976. De stichting heeft tot doel "het bevorderen van de belangstelling voor historische kerkgebouwen in de provincie Zeeland en de instandhouding in de ruimste zin'. In artikel 4 van de statuten heeft de stichting opgenomen hoe zij haar doel tracht te bereiken: Zeeuws ErfgOed 6 september 2012/03 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 6