cc, Groeiende belangstelling van vrijwilligers voor dialectprojecten IIT7ZEE.Uïtë! Zing Zeeuws www.intzeeuws.nl Uedjeswed^tnjd in Zeeuws dialect Hoofdprijs 500 euro! Een vijftiental geïnteresseerde kandidaatvrijwilligers kwam op vrijdag middag 22 juni bij de SCEZ luisteren welke projecten rond de Zeeuwse dialecten er de volgende jaren op stapel staan. Na een korte introductie waarbij de kandidaten zich aan elkaar voorstelden, toonde de adviseur streektalen een powerpoint met de verschillende projecten waarvoor in de toekomst een beroep zal worden gedaan op vrijwilligers. Het project 'digitalisering van de Zeeuwse dialectwoordenboeken' past in een groter kader. In Vlaanderen werkt Variaties vzw al een tijd aan een digitale Woordenbank van de Nederlandse Dialecten. In die database zitten nu al enkele Vlaamse dialectwoordenboeken. De Zeeuwse Dialect Vereniging besloot om hieraan mee te werken en zorgde voor digitale tekstversies van het woordenboek en het supplement. Variaties vzw heeft een import-tool ontwikkeld waarbij vanuit een tekstbestand een database import wordt gegenereerd. De letters A tot en met D zijn al in de database geïmporteerd. Aan de kandidaatvrijwilligers werd uitgelegd hoe en wat er allemaal moet gebeuren om de database optimaal te maken voor toekomstig gebruik. Enkele enthousiastelingen waren bereid om hiermee aan de slag te gaan en in het najaar te beginnen met de verrijking. Behalve het Woordenboek van de Zeeuwse Dialecten en het Supplement, zal ook het Kruinings woordenboek in de database worden opgenomen. Een volgende project, waarvoor eerder al een paar vrijwilligers werden aangetrokken, betreft het digitaliseren van oude vragenlijsten die ooit met de hand werden ingevuld. Er bestaan diverse lijsten over de Zeeuwse dialecten. Een deel ervan werd door de Zeeuwse Dialect Vereniging zelf rondgestuurd. Maar ook het Meertens Instituut is in 1931 begonnen met het versturen van vragenlijsten naar informanten in Nederland en Vlaanderen. Hieraan werkten ook heel wat Zeeuwen mee. De eerste vragenlijst van het Meertens Instituut ging over de namen van lichaams delen van de mens. Het mochten ook 'platte woorden' zijn. Sindsdien is er jaarlijks een vragenlijst rondgestuurd met vragen over allerlei aspecten van het dialectgebruik. In 1934 is ook de afdeling Etnologie, toen nog Volkskunde geheten, vragenlijsten gaan versturen over zaken als het geloof in kabouters en dwergen, gebruiken rond feestdagen, en volksgebruiken zoals het ophangen van de nageboorte van het paard. In totaal zijn er tussen 1931 en 2005 220 vragenlijsten het land in gegaan. Het Meertens Instituut wil ze graag beschikbaar stellen aan onderzoekers en geïnteresseerden. Maar uiteraard zijn de antwoorden op de vragenlijsten handgeschreven, en dus kan de computer ze niet lezen. Mensen kunnen dat gelukkig wel. Het instituut is daarom op zoek naar menskracht: vrijwilligers die bereid zijn wat tijd te besteden aan het overtikken van deze belangrijke gegevens. De SCEZ werkt hieraan graag mee voor het Zeeuwse gedeelte. Het overtikken van de lijsten gebeurt via een foto van de vragenlijst en een speciaal formulier via internet. Neem eens een kijkje op Meertens.nl/vragenlijsten. Daar staat ook een contactadres, maar Zeeuwen kunnen zich ook opgeven bij de adviseur streektalen die dit project begeleidt vanuit Zeeland. Op basis van deze gegevens kunnen Zeeuwse studenten gebruik maken van deze gegevens of kunnen er bijvoorbeeld dialectkaarten getekend worden voor een dialectatlas. Uiteraard zijn er ook nog andere projecten. De SCEZ gaat in het najaar bekijken of er een reminiscentieprogramma kan worden ontwikkeld rond streektaal in de zorg. Een van de ideeën is om gesprekken te registreren van Zeeuwse dialectsprekers met levensverhalen, zodat die later bijvoorbeeld kunnen vergeleken worden met de opnames van de jaren zestig en zeventig. Hoeveel is de taal veranderd in de voorbije vijftig jaar? Het verder ontwikkelen van het digitale platform De Zeeuwse Klapbank behoort eveneens tot de mogelijkheden. Op Zeeuwseklapbank. nl staat de powerpointpresentatie die op de vrijwilligersmiddag werd getoond. In het najaar, op vrijdag 5 oktober, wordt een tweede vrijwilligersmiddag georganiseerd. Wie interesse heeft, kan zich nu al aanmelden bij de adviseur: v.de.tier@scez.nl. Meer informatie over het programma volgt later. In juni kon je hier en daar al een inschrijfformulier vinden voor Zing Zeeuws. De vierde liedjes wedstrijd Zing Zeeuws vindt dit jaar plaats op 16 november in Porgy en Bess in Terneuzen. De inschrijvingen lopen ondertussen binnen. Ook geïnteresseerd om eens een nummer in het Zeeuws te brengen? De wedstrijd, georganiseerd door de SCEZ in samenwerking met de Stichting De Zeeuwse Taele en met financiële steun van de Provincie Zeeland, mikt op de jeugd (en op wie zich jeugdig genoeg voelt) in Zeeland en is bedoeld om het gebruik van de Zeeuwse dialecten in de muziek te stimuleren. In juni werd via diverse kanalen een folder verspreid om bands en individuele zangers aan te sporen om in te schrijven. De folder is ook te downloaden via de website van de SCEZ. De inschrijftermijn sluit op 15 september of 1 oktober (afhankelijk van de categorie). De talentenjacht nodigt bands die tot nu toe Engels- of Nederlandstalige songs maakten, maar ook nieuwe bands en muzikanten uit om een lied in te sturen. De inzendingen worden door een onafhankelijke jury beoordeeld. De spelregels van de wedstrijd zijn te vinden op de website Intzeeuws.nl. Voor meer informatie mail naar zingzeeuws@scez.nlof bel 0118-670870. Je kunt Zing Zeeuws ook volgen op Twitter of op Facebook: Facebook.com/intzeeuws. Zing Zeeuws is een onderdeel van 'In 't Zeêuws', een nieuw project van de SCEZ dat zich richt op alle culturele uitingen in Zeeuwse dialecten. Het is de bedoeling elk jaar een evenement te verzorgen dat volledig in het Zeeuws gebeurt. Voor 2012 is dat Zing Zeeuws. In juni 2013 wordt dat een poëzie- of verhalenwedstrijd. Zeeuws Erfgoed 8 september 2012/03 STREEKTALEN

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 8