als erfgoed?! STREEKTAAL Varia Taal als immaterieel erfgoed Groot Dictee der Thoolse taal Zeeuws op de omroep Jaarlijkse dialectdag Zeeuwse Dialect Vereniging Op 28 september organiseert de Stichting Nederlandse Dialecten haar zevende Internationale Streektaalconferentie in Elst (Gelderland). Het thema van de dag is 'taal als immaterieel erfgoed'. De dag staat in het teken van de UNESCO-Conventie over immaterieel erf goed. In het ochtendgedeelte legt Rob Belemans (FARO) uit wat er in Vlaanderen al gebeurt op taalvlak binnen deze conventie. Vervolgens vertellen Filip Verstraete (Fevlado) en Goedele De Clerck (Universiteit Gent) over hoe gebarentaal binnen de UNESCO-Conventie een plaats kan krijgen en zingt Dick van Altena liedjes in zijn eigen streektaal. Na de lunch krijgen Pieter Matthijs Gijsbers (Nederlands Openluchtmuseum) en Hans Bennis (Meertens Instituut) de gelegenheid hun visie op taal als immaterieel erfgoed te geven. Daarna volgt een afsluitende discussie met diverse vertegenwoordigers uit de Vlaamse en Nederlandse overheid (provinciaal en landelijk) en uit de erfgoedsector. Als u geïnteresseerd bent, kunt u meer informatie vinden op onze website scez.nl, of op de website gelderserfgoed.nl. Op vrijdag 2 november 2012 vindt de derde editie van het Groot Dictee der Thoolse taal plaats. Plaats van handeling is dorpshuis de Vossenkuil in Oud- Vossemeer. Ook u kunt dit jaar weer plaatsnemen in de schoolbankjes of als publiek aanwezig zijn bij dit unieke evenement. Zelf deelnemen is natuurlijk het allerleukste. Eén ding staat nu al vast: er zal hoe dan ook een nieuwe naam als winnaar of winnares op de wisseltrofee komen. Tweevoudig winnares Anita Goedegebuure is namelijk toegetreden tot de werkgroep die het dictee samenstelt en de uitgewerk te dictees van de deelnemers controleert. Deelnemen is gratis en aanmelden kan schriftelijk (Groot Dictee der Thoolse taal, Kalisbuurt 1, 4698 CN Oud-Vossemeer) of online via thoolsdictee. nl. Op deze website vindt u ook de originele SchriefWiezer die gebruikt mag worden als naslagwerk bij het dictee. Zo kunt u thuis alvast oefenen. Alle deelnemers krijgen rond 1 oktober een officiële uitnodiging voor het dictee. Vanaf september hoort u misschien weer wat meer Zeeuws op de radio. Omroep Zeeland zal met ingang van donderdag 6 september tot donderdag 25 oktober acht weken lang het televisieprogramma 'Dat is ande re taal' uitzenden. In deze serie staan dialecten en streektaal centraal. Naast gesprekken met bekende Nederlanders als Herman Finkers, Foppe de Haan, Stef Bos, Twan Huys en de Zeeuwse Katinka Polderman is er ruimte voor diverse reportages over taal en de ontwikkeling ervan. Tijdens deze weken wil Omroep Zeeland ook enkele specifieke Zeeuwse bijdragen programmeren. U hoort er ongetwijfeld meer van als u luistert naar Omroep Zeeland vanaf september. Op 15 oktober organi seert de Zeeuwse Dialect Vereniging haar jaarlijkse dialectdag in Landlust in Nieuwdorp. Het thema is 'dieren in en rond het huis'. De adviseur streek talen geeft er een lezing over de dialectbenamin gen van dieren in en rond het huis. Meer informatie via Rinus Willemsen, rwillemsen@zeelandnet. nl, of via de website van de vereniging: zeeuwsdialect. nl. Zeeuws ErfgOed 9 september 2012/03 STREEKTALEN

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 9