Vogelvrije parel in rse landschap Provinciale inventarisatie maritieme objecten afgerond www.meldpunterfgoedzeeland.nl www.scez.nl/maritiemerfgoed Schoonheid in eenvoud. Het authentieke boerderijtje aan de Grindweg bij Westkapelle is een pareltje in het Walcherse landschap. Maar voor hoe lang nog? Iedereen kent ze wel, van die boerderijtjes die vele stormen en oorlogsgeweld hebben doorstaan en waar de tijd stil lijkt te hebben gestaan. Elke vorm van modernisering is het pand vreemd, waardoor je je zowel binnen als buiten in (over)grootmoeders tijd waant. Een boerderijtje zoals het zou kunnen voorkomen in 'Het Dorp' van Wim Sonneveld en waar meestal een ouder iemand zijn of haar laatste levensdagen doorbrengt. Het blijft zoals het altijd was... totdat de bewoner overlijdt of naar een verzorgingshuis verhuist en het object van de ene op de andere dag van de aardbodem wordt geveegd. De herinnering aan een erfgoedpareltje is hetgeen dat overblijft. Authentiek, karakteristiek én vogelvrij Zo werd ik vier jaar geleden, in maart 2009, via het mailadres van het Meldpunt Erfgoed Zeeland opmerk zaam gemaakt op een boerderijtje aan de Grindweg tussen Zoutelande en Westkapelle. Het object werd nog bewoond door een man op leeftijd en 'alles zou nog zoals vroeger zijn', werd mij in de mail meegedeeld. Een aantal ingesloten foto's illustreerde het een en ander. Inderdaad betrof het hier een karakteristiek Walchers boerderijtje, waarvan zowel het interieur als het exterieur zeer authentiek bleken. Zoals zo vaak met dit soort objecten het geval is, blijkt ook dit boerderijtje zich in de gevarenzone te bevinden. Het direct aan de doorgaande weg gelegen pand kan dan wel zeer karakteristiek en authentiek zijn, elke vorm van modernisering is aan de voordeur voorbijgegaan. Bovendien heeft het geen enkele beschermde status; een rijksmonumentale status zou te veel eer betekenen, een gemeentelijke status is niet van toepassing aangezien de gemeente Veere geen gemeentelijke monumentenlijst heeft. Jammer genoeg is het boerderijtje ook niet meegenomen in de provinciale boerderij-inventarisatie van 2004-2005. Ofwel: we hebben hier te maken met een - voor velen onbekend - vogelvrije parel in het Walcherse landschap. In dit soort gevallen is het belangrijk tijdig het object onder de aandacht te brengen van zowel direct betrokken organisaties en instanties als het grote publiek. Dit zal ervoor zorgen dat op tijd een goede afweging gemaakt kan worden voor behoud dan wel sloop. Want niet al ons gebouwd erfgoed kan en moet koste wat het kost behouden blijven. Daarentegen moeten we ervoor waken dat cultuurhistorisch waardevolle objecten van de een op de andere dag uit het Zeeuwse landschap verdwijnen; ze vertellen nu eenmaal het verhaal van de geschiedenis van Zeeland en dragen bovendien bij aan de kwaliteit van de Zeeuwse leefomgeving. Marinus van Dintel, adviseur cultuurhistorie en monumenten Historische schepen zijn beeldbepalend voor Zeeland. Ze maken als roerend erfgoed onderdeel uit van het Zeeuwse land schap en de Zeeuwse identiteit. Om dit erfgoed varende te houden is het belangrijk dat maritieme infrastructurele werken, zoals bruggen en sluizen, in stand worden gehouden. Daarbij vertelt ook onroerend maritiem erfgoed het verhaal van varend Zeeland. Om een goed overzicht te krijgen van alle nog bestaande Zeeuwse onroerende maritieme objecten heeft het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland in de tweede helft van 2012 een provinciale inventarisatie laten uitvoeren. Het bij behorende rapport werd afgelopen januari opgeleverd en zal binnenkort als pdf beschikbaar zijn op: De inventarisatie van onroerende maritieme objecten is uitgevoerd door Veronica Frenks, bekend en begaan met de Zeeuwse maritieme geschiedenis. Op de afbeelding illustreert zij de werking van een pelorus, een eenvoudig waarnemings apparaat van de voormalige Mijnenuitkijkdienst (MUD) en bedoeld om de positie van een (vijandelijk) object te bepalen. Zeeuws Erfgoed 10 maart 2013/01 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 10