Presentaties van ROP Zeeland ROP RF57ALJRATIF OPLEIDINGSPROJECTEN LtïbT? mvLie 'wiofeii Monumentenwachter en molenaar Jeroen van Dijke met de groep leerlingen voor de Seismolen. Op 21 november 2012 heeft het ROP Zeeland een gastles georganiseerd voor de niveau 2- leerlingen richting Bouw van Scalda in Vlissingen. De leerlingen gingen op bezoek bij de Monumentenwacht in Middelburg. Na ontvangst met koffie en Zeeuwse lekkernij op locatie Het Schuitvlot, de thuisbasis van de Monumentenwacht aan de Looierssingel 2, kregen de leerlingen een gevarieerd dagprogramma voorgeschoteld op diverse locaties. Jan van Zon, coördinator van het ROP, informeerde de leerlingen over de vervolgopleiding in de restauratie. Om in de toekomst restauraties te kunnen blijven uitvoeren zijn er gespecialiseerde, nieuwe vakmensen nodig. Het ROP (Restauratie Opleidingsprojecten) biedt de mogelijkheid om de bestaande kennis en evaring van vaklieden in de restauratiebouw over te dragen op jonge bouwlieden. Alhoewel ook het ROP Zeeland niet ontkomt niet aan een terugval in het aantal projecten, worden er gelukkig nog steeds initiatieven ondernomen om restauratieprojecten uit te voeren en aan te merken als leerling-bouwplaats. Hierna volgden de leerlingen een presentatie van adviseur monumenten wacht Wim Jakobsen over het werk van de Monumentenwacht. Wim verduidelijkte aan de hand van praktijkvoorbeelden de schadelijke gevolgen van achterstallig onderhoud en verkeerd materiaalgebruik aan monumentenpanden. Via rapporten en tekeningen illustreerde hij de werkwijze om de bouwkundige staat van een geïnspecteerd pand zichtbaar te maken voor de eigenaar. In de garage- en depotruimte konden de leerlingen een indruk krijgen van het materieel waarmee de Monumenten- wacht dagelijks op pad gaat en de gereedschappen in een toegeruste bus om kleine reparaties mee uit te voeren. Leerlingen uit de richting Bouw krijgen uitleg van Wim Jakobsen bij de bus van de Monumentenwacht. Na de lunch kregen de leerlingen een rondleiding aangeboden rond het thema 'bouwstijlen en bouwsporen'. Adviseur cultuurhistorie en landschap Aad de Klerk nam de leerlingen mee door de historische binnenstad van Middelburg via smalle gangetjes en kleine steegjes. Hierbij werd ook het indrukwekkende achttiende-eeuwse Van de Perrehuis, het tegenwoordige Zeeuws Archief, aangedaan. De leerlingen ontdekten dat het archief dé plek is om informatie te verkrijgen over de geschiedenis van Zeeland en hun eventuele voorouders. De informatiedag was zeer nuttig en zowel de leerlingen als de begeleiders hebben ervan genoten! Voor de niveau 4-leerlingen is een gelijksoortige middagexcursie georganiseerd op 22 november. Na de inleiding van coördinator Jan van Zon over de beroepsspecifieke vervolgmogelijkheden in de restauratie was het woord aan Jeroen van Dijke. Jeroen is naast monumentenwachter ook molenaar op de Middelburgse Seismolen. Het voordeel hiervan was dat tijdens de excursie niet alleen het bouwkundige gedeelte van de molen maar ook het werktuigbouwkundige deel belicht kon worden. Tijdens de rondleiding door Middelburg vertelt Aad de Klerk over de historische achtergrond van de Sint-Jorisdoelen. Anders dan de gebruikelijke plekken om het ROP Zeeland te presenteren was de werkplaats van Aannemersbedrijf Leenhouts tijdens de Open Bedrijvendag op 27 oktober in Oostburg. Het aantal bezoekers werd die dag op zevenhonderd geschat. Het bedrijf had materiaal voorbereid om nestkastjes te vervaardigen. Veel ouders en kinderen hebben van die mogelijkheid gebruikgemaakt en kunnen ervaren dat werken met de handen en het voelen van materialen een plezierige bezigheid is. Niet alleen voor de bezoekers waren de resultaten geslaagd; ook voor de vogels in de omgeving. Die hoeven niet meer lang te zoeken naar een geschikt nestonderkomen! Zeeuws Erfgoed 11 maart 2013/01 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 11