Stichting Bunkerbehoud en de Slag om de Schelde 20.000 bezoekers aan bunkers en slagveldtours Het huidige beleid van de Provincie Zeeland om de 'Slag om de Schelde' meer nationale en internationale bekendheid te geven, sluit naadloos aan op de doelstellingen van de Stichting Bunkerbehoud. Een van de kernactiviteiten van de stichting is het behoud van militair erfgoed uit de vorige eeuw en het vergaren en overdragen van kennis over de militaire relicten, in relatie tot deze vaak vergeten Slag om de Schelde. De inundatie van Walcheren bijvoorbeeld vond plaats om de Duitse bunkers en bevoorrading uit te schakelen. Net als in Zeeuws-Vlaanderen werd bij de geallieerde landingen in Vlissingen en Westkapelle om die bunkers hard gevochten. Tien jaar geleden diende de stichting een aanvraag in tot rijksbescherming van het Landfront Vlissingen, een voormalige Duitse verdedigingslinie aan de landzijde van Vlissingen, bestaande uit bunkers, een tankgracht en -muur en verschillende betonnen hindernissen. Ook werd een verzoek ingediend bij het Stimuleringsfonds voor Architectuur in Rotterdam voor de uitvoering van een Belvedèrestudie. Dat laatste werd spoedig gehonoreerd, maar de aanvullende ondersteuning voor de bescherming van de Walcherse overheden verliep traag en de besluitvorming bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed nog trager. Eind 2012 werd dan de langverwachte rijksmonumentenstatus voor het Landfront verleend. Met de voltooide Belvedèrestudie Een verdedigingslinie in de aanval zijn er aantrekkelijke mogelijkheden om Landfront Vlissingen verder in te vullen met als motto 'Behoud door ontwikkeling'. Kenniscentrum, activiteiten Om de Slag om de Schelde meer bekendheid te geven verzorgt de Stichting Bunkerbehoud, geheel op maat, Battle Field-tours op Walcheren. Nu al zijn actieve onderdelen van de Nederlandse Krijgsmacht (KMA Breda, KIM Den Helder), buitenlandse militaire academies (Verenigd Koninkrijk, België en Noorwegen) en civiele belangstellenden vaste klanten. Zo heeft Defensie Nederland het verhaal van de Slag om de Schelde, naast de Slag om Arnhem en Flanders Fields, vast op de agenda staan. Een tourprogramma omvat onder andere een bezoek aan het Landfront, het Bunkermuseum en voormalige dijkgaten met aanschouwelijk onderwijs op locatie. De stichting is ook kenniscentrum waar door overheden en particulieren vaak een beroep op wordt gedaan. Zo kon onlangs een bijdrage worden geleverd aan de restauratie van Fort Rammekens, de dijkverhogingen langs de Oosterschelde en restauratieprojecten in de gemeente Sluis. Vanuit die kennis wordt door de stichting en haar vrijwilligers regelmatig gepubliceerd. De laatste jaren verschenen toonaangevende studies over de Duitse geheime seincodes Enigma, de strijd om de Westerschelde, de Hollandstelling aan de Zeeuws-Vlaamse grens en Duitse kleine gevechtsmiddelen als één- en tweemansduikbootjes. De stichting is daarnaast deelnemer in het Europese 2 Seas Interreg IVa-project. Daarbinnen wordt onder andere het Middelburgse park Toorenvliedt, waar een nagenoeg compleet Duits Hoofdkwartier bunkercomplex bewaard is gebleven, opgewaardeerd. Als onderdeel van dit project wordt een communicatiebunker gerestaureerd en authentiek ingericht. In Vlissingen heeft de stichting een gerestaureerde observatiebunker in beheer. Dit is een van de toekomstige blikvangers in het te realiseren herdenkingsgebied van het historische Oranjebolwerk. In een tijd van vergaande bezuinigingen is het een voordeel dat de Stichting Bunkerbehoud met circa zestig actieve en deskundige vrijwilligers eigen inkomsten kan genereren en niet alleen maar afhankelijk is van subsidies. De afgelopen jaren is de stichting dan ook een professionele en betrouwbare partner gebleken voor overheden. Met 20.000 bezoekers aan de bunkers en de slagveldtours is zij een belangrijke spil in het verhaal van de Slag om de Schelde en een niet meer weg te denken toeristische voorziening in Zeeland. Deel van de betonnen piramidale tankversperring in het Landfront Vlissingen bij Valkenisse op Walcheren (foto Cor Heijkoop). Zeeuws Erfgoed 13 maart 2013/01 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 13