Het eerste jaar van Stadhuismuseum Zierikzee In april vorig jaar opende het vernieuwde Stadhuismuseum Zierikzee zijn deuren. In 9 maanden tijd wisten bijna 20.000 mensen het museum te vinden. In het museum komen stad, water en land samen. Het museumgebouw, het oude Stadhuis, is een symbool van de nauwe relaties tussen de stad, het platteland en de zee. Het museumgebouw, het voormalige stadhuis uit 1550-1554, is het grootste en voornaamste voorwerp van de hele museumcollectie. Het nieuwe museum vertelt het verhaal van monumentenstad Zierikzee en zijn omgeving. De aantrekkingskracht schuilt vooral in de fraaie collectie en in het bijzondere gebouw. Het museum wil bezoekers informeren, maar vooral ook verrassen. De deuren staan open voor beleving, sfeer en informatie. De entree in de Vierschaar, het visitekaartje van het museum, is samen met het museumcafé en de binnenplaats gratis toegankelijk. Publiek kan hier vrijblijvend een kijkje nemen in de imposante hal en de museumwinkel of informatie vinden bij de balie. De balie is het vertrekpunt voor het bezoek aan het museum, dat aantrekkelijk wil zijn voor inwoners, toeristen, scholen, impulsbezoekers en kenners. Gastvrijheid staat hoog in het vaandel. Variatie in alles Verspreid door het museum staan interactieve opstellingen: om aan te raken en uit te proberen. Scholen kunnen terecht in een multifunctionele ruimte. Cultuurliefhebbers kunnen hun hart ophalen in de stijlkamers. Voor geïnteresseerden in maritieme en regionale geschiedenis is er de grote, nieuwe tentoonstellingszaal. In deze zaal zijn de topstukken uit het Stadhuismuseum en het Maritiem Museum herenigd. In drie grote klimaatvitrines staan hier de mooiste voorwerpen uit duizend jaar geschiedenis. Hier komen de drie thema's bij elkaar: stad, water en land. De collectie De kern van de gemeentelijke collectie bestaat uit voorwerpen die ooit door het stadsbestuur van Zierikzee zijn verzameld; pronkstukken van zilver, schilderijen, scheepsmodellen die de bloeiperiode van de stad weerspiegelen. Er zitten ook voorwerpen tussen die tot de top van het Nederlands cultuurbezit worden gerekend. De Groenlandse kajak is zelfs in internationaal opzicht bijzonder als een van de oudste kajaks ter wereld. De museumcollectie is in de loop der jaren uitgebreid met objecten uit het 'alledaagse' verleden: persoonlijke, huishoudelijke en ambachtelijke voorwerpen. Totaal gaat het om een kleine zevenduizend voorwerpen die afgelopen jaren zijn geconserveerd, schoongemaakt en behandeld. Tentoonstellingszaal met topstukken zoals de Groenlandse kajak; een van de oudste kajaks ter wereld. Zeeuws Erfgoed 16 maart 2013/01 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 16