1 W Altijd wat te doen in de Zeeuwse musea muse kend g esch ledenlszeel and.nl In 2013 bieden maar liefst vier jaarthema's aanleiding voor bijzondere tentoonstellingen in Zeeland. 2013 is 60 jaar na de Watersnoodramp, 150 jaar na de afschaffing van de slavernij, 200 jaar Koninkrijk der Nederlanden en het Jaar van de Boerderij. Verschillende musea sluiten met hun activiteiten bij een van deze jaarthema's aan. Daarnaast organiseren de Zeeuwse musea in 2013 nog veel meer verrassende tentoon stellingen. Kijk voor het actuele overzicht op website www.zeelandmuseumland.nl, of maak kennis met het museumaanbod tijdens 'open huis-dagen'. Een greep uit het museale activiteitenaanbod uit 2013: fapnrnhHrt'jrv^nrKri doe een museum voor t euro] 6 en 7 april 2013: Museumweekend Thema: Doe een Museum De 32e editie van het Nationaal Museum weekend is op 6 en 7 april. In het hele land zijn ruim 500 musea gratis of met korting opengesteld. Het Museumweekend is een initiatief van de Nederlandse Museumvereniging en wordt mede mogelijk gemaakt door de BankGiro Loterij. www.museumweekend.nl 14 en 15 september 2013: Open Monumentendag Thema: Macht Pracht De 27e landelijke Open Monumentendag vindt plaats in het weekend van 14 en 15 september en heeft als thema 'Macht Pracht'. Er is aandacht voor verschillende soorten macht (bijvoorbeeld politiek, economisch, rechterlijk, kerkelijk), en de pracht die daar in Nederland uit voortkwam, en ons nog steeds omringt. Kastelen en paleizen, grachtenpanden en patriciershuizen, buitenplaatsen en land- goederen, kerken en gebouwen van handel, rechtspraak en openbaar bestuur. Een grote diversiteit aan monumenten van 'Macht Pracht' is op Open Monumentendag 2013 gratis toegankelijk. www.openmonumentendag.nl Oktober 2013: MuseumNa|8 Thema: Ontdek de Zeeuwse Ziel De 7e editie van de Zeeuwse Museumnacht heeft een nieuw concept. In 2013 vindt de Museumnacht niet op één, maar op meerdere avonden plaats. Gedurende de hele maand oktober zijn er meerdere avondopenstellingen in verschillende musea verspreid over Zeeland. Hierdoor krijgen bezoekers de mogelijkheid om in oktober meerdere musea 's avonds te bezoeken ('museumhoppen')! Tijdens deze speciale avondopenstellingen organiseren de musea voor jong en oud eens scala aan activiteiten rondom het thema 'Ontdek de Zeeuwse Ziel'. Tot middernacht zijn er tentoonstellingen, rondleidingen, verhalen, muziek, hapjes en drankjes. De MuseumNa|8 wordt georganiseerd door de SCEZ met medewerking van de Vereniging van Zeeuwse Musea. www.zeelandmuseumland.nl Oktober 2013: Maand van de Geschiedenis De 10e editie van de landelijke Maand van de Geschiedenis is in oktober 2013. Een maand waarin honderden musea, archieven en andere culturele instellingen speciale tentoonstellingen en activiteiten organiseren rond een wisselend thema. De Maand van de Geschiedenis wordt georganiseerd door het Nederlands Openlucht museum. www.maandvandegeschiedenis.nl 26 oktober 2013: Nacht van de Nacht De 9e editie van de landelijke Nacht van de Nacht is op 26 oktober 2013; de laatste zaterdag in oktober als de klok een uur teruggaat. Op honderden plaatsen in Nederland (waaronder musea) worden activiteiten georganiseerd die de schoonheid van echte duisternis benadrukken; wandeltochten door donkere natuurgebieden, sprookjesverhalen bij kaarslicht, huiskamerconcerten of sterrenkijken. Honderden (gewoonlijk verlichte) gebouwen, bruggen, torens en monumenten staan deze nacht geheel in het donker. De Nacht van de Nacht wordt georganiseerd door Natuur- en Milieufederaties. www.nachtvandenacht.nl Altijd wel een museum in de buurt In Zeeland zijn naar verhouding veel musea. Er is altijd wel een museum in de buurt. Mocht dat museum nu net gesloten zijn wanneer u langskomt, dan bieden de Zeeuwse musea u een unieke service. Op alle museum- gevels is een bordje met QR-code aangebracht. Door deze te scannen met uw smartphone komt u op de mobiele website Zeeland Museumland terecht. Hier vindt u snel een museum in de buurt dat wel geopend is. of een collectie online te bekijken Maak kennis met het boeiende culturele erfgoed van Zeeland op het provinciale webportaal geschiedeniszeeland.nl, het gezamenlijk initiatief van het Zeeuws Archief, de Zeeuwse Bibliotheek en de SCEZ. Geschiedeniszeeland.nl geeft u antwoord op allerlei vragen. Ga op zoek naar de collecties van een groot aantal Zeeuwse musea en laat u verrassen. De website leunt op drie pijlers: Thema's en meer: maak kennis met het Zeeuwse verleden en bekijk onderwerpen uit de boeiende Zeeuwse geschiedenis. Verken de Zeeuwse Canon. Vertel uw verhaal of start een onderzoek. Lees over Zeeuwse Ankers en volg de wording van de Culturele Biografie van Zeeland. Zoeken in alle bronnen: doorzoek met één zoekopdracht alle Zeeuwse bronnen en in de hele website. Vind hier foto's, boeken, museumobjecten, archiefstukken en krantenartikelen. Wegwijzer naar Zeeuwse organisaties: ontdek de verscheidenheid aan Zeeuwse organisaties voor erfgoed. Met agenda en praktische informatie over musea, archieven, bibliotheken, verenigingen voor heemkunde, streektalen, monumenten en streekdrachten. Zeeuws Erfgoed 18 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 18