Archeologisch nieuws Vondstmeldingen en archeologisch spreekuur Melding van archeologische vondsten dient te geschieden bij de SCEZ. Het materiaal wordt wanneer nodig geregistreerd en gedocumenteerd, maar blijft altijd in het bezit van de melder, tenzij deze het zelf wil afstaan. Uw melding van vondst(en) of waarneming(en) kan ook schriftelijk of telefonisch geschieden bij: SCEZ Postbus 49 4330 AA Middelburg T 0118-670870 E jjongepier@scez nl Daarnaast houdt de SCEZ op elke eerste dinsdag middag van de maand een archeologisch spreekuur. U kunt het spreekuur in locatie Looiersingel 2 te Middelburg bezoeken om voorwerpen te laten determineren (geldwaarde wordt niet getaxeerd), vondst meldingen te doen, of allerlei vragen op het gebied van de Zeeuwse archeologie voor te leggen. De eerstvolgende archeologische spreekuren vinden plaats op de dinsdagmiddagen 2 april, 7 mei en 4 juni 2013 van 15.30 tot 16.30 uur. Dank voor uw medewerking! Zeeuwse grafschilderingen op internationaal congres Catherine Williams, bachelor Roosevelt Academy, hield afgelopen najaar een presentatie op een internationaal congres, in vervolg op de scriptie die zij tijdens en na haar SCEZ-stage (2010-2012) schreef over aspecten van conservering van enkele laatmiddeleeuwse graf schilderingen uit Zeeuwse vindplaatsen. Dit congres, 'Euromed 2012 International Conference on Cultural Heritage', vond plaats van 29 oktober tot 3 november 2012 in Lemesos op Cyprus en viel binnen de periode van het EU-voorzitterschap van Cyprus. Meer dan tweehonderd gepromoveerde specialisten uit alle wereld delen namen eraan deel. In haar korte paper met de titel 'Medieval Grave Frescoes in the southern Netherlands and Brugge' keek zij voor dit onderwerp ook over de grenzen heen, juist ook omdat al enige tijd duidelijk is dat deze soort van decoratie van grafkelders een specifieke regionale herkomst heeft in Vlaanderen. Een van de oudst gedateerde schilderingen tot nu toe is in 1992 opgegraven aan de Beekmanstraat in Aardenburg. Williams vergeleek de door haar bestudeerde schilderingen uit Axel, Sluis en tot nog toe onbekende vindplaats(en) in de Abdijkelder te Middelburg met recent opgegraven en geconserveerde schilderingen uit de Sint-Salvatorkerk in Brugge. Daarbij benadrukte zij dat de Zeeuwse schilderingen, waarvan sommige in deplorabele staat verkeren, op dezelfde wijze onderzoek, analyse en conservering verdienen als de Brugse vondsten. In een aantal gevallen zouden schilderingen voor behoud zelfs naar een beter gecontroleerde omgeving overgebracht moeten worden. Een van haar aanbevelingen luidde dan ook dat de SCEZ en Raakvlak Brugge hierover met elkaar in gesprek gaan om deze unieke bronnen van specifiek regionaal erfgoed beter te behandelen en te bewaren. C. Williams, 'Medieval Grave Frescoes in the Southern Netherlands and Brugge', International Journal of Heritage in the Digital Era 1.1 (2012), 153-158; zie www. cut.ac. cy/euromed2012proceedings/shortPapers/153.pdf Opslag' van een aantal lange wanden van beschilderde grafkelders in een ruimte bij de Abdijkelder in Middelburg, bestudeerd in het onderzoek van C. Williams. Studente archeologie Meta Keemink tijdens haar onderzoek naar laatmiddeleeuwse glasvondsten uit Sluis. Onderzoek glasvondsten Sluis voor masterscriptie In januari werkte Meta Keemink drie a vier dagen per week op het Zeeuws Archeologisch Depot, in het kader van haar onderzoek naar glasvondsten uit Sluis. Zij is studente archeologie aan de Universiteit Leiden met als specialisatie historische archeologie. Haar masterscriptie behandelt onder meer de migratie van glasblazers vanuit Italië naar Nederland. De hoofdvraag is of Zeeland (of het huidige Zeeuws-Vlaanderen) mogelijk een bijzondere positie in het handelsnetwerk van glas in de late middeleeuwen had. Deelvragen: welk laatmiddeleeuws glas is er gevonden in Sluis, andere steden in het huidige Zeeland en de Nederlanden? In hoeverre is er een verschil tussen plaatsen die aan het water liggen en plaatsen die niet aan het water liggen? Wat zijn mogelijke oorzaken voor de eventuele verschillen in het glasspectrum tussen de plaatsen? Zeeuws Erfgoed 20 maart 2013/01 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 20