see- Lopende projecten Project Kastelenlexicon Zeeland Lezing 'VijfW's van de Zeeuwse bergjes' Dinsdagavond 19 maart houdt Jan Kuipers (SCEZ) een lezing in het oude Raadhuis van Middelharnis (Raadhuisstraat 1). 'Vijf W's van de Zeeuwse bergjes' behandelt het brede terrein van de mottes of kasteelbergjes in Zeeland, ook bekend onder de traditionele naam 'vliedbergen'. Aan de orde komen onder andere aantallen, verspreiding, inrichting, functie en historische achtergrond. Verder behandelt Kuipers in vogelvlucht verouderde wetenschappelijke theorieën, folklore en 'parahistorie' in relatie tot de Zeeuwse 'bergjes'. De lezing begint om 20.00 uur. Project Romeins Aardenburg Nieuwe gegevens aan het licht gebracht Ten tijde van samenstelling van deze Zeeuws Erfgoed wordt nog hard gewerkt aan de redactie van het wetenschappelijk rapport en het publieks- boek. Tijdens de redactie blijken vele nieuwe vragen op te komen, die soms een nieuwe fj rj têt analyse vergen en belangrijke nieuwe gegevens I aan het licht brengen. Daardoor is het nood zakelijk om stukken tekst geheel te herschrijven. Zo lijkt het kleine Gallo-Romeinse tempeltje in de versterkte nederzetting er minder monumentaal te hebben uitgezien dan altijd gedacht. Het gebouwtje was hoogstwaarschijnlijk grotendeels uitgevoerd in hout-leembouw, gefundeerd op lage stenen funderingsmuren van Doornikse kalksteen. De zuilen van de zuilenomgang (porticus) waren vrijwel zeker geen monumentale stenen zuilen, maar gewoon stevige houten palen, die in of op de stenen funderingsmuur waren geplaatst. Gebleken is ook dat Aardenburg niet langer de enige versterking is waar een dergelijk tempeltje in een fort werd gebouwd: inmiddels is ook een dergelijke tempel bekend uit het castellum Vindolanda (Hexham), aan de muur van Hadrianus. Daarnaast worden de contouren van de fasering van de bewonings- of gebruiksperioden van de Romeinse nederzetting Aardenburg steeds duidelijker. Het stenen hoofdgebouw van castellum Aardenburg bijvoorbeeld kan niet eerder zijn gebouwd dan het begin van de derde eeuw en mogelijk zelfs nog later, terwijl tot nu toe was aangenomen dat het al was gebouwd circa 175-180, tegelijk met de aangenomen eerste aanleg van het fort. i.j unaerzijae van een vontzanastenen wïjaitaar zonaer te festij, gevonaen bij de noordwesthoek van het Gallo-Romeinse tempeltje in het castellum van Aardenburg. Na hun maatschappelijke stage bleven CSW-leerlingen Dieuwertje Roelse (l) en Deandra de Loof r) als vrijwilliger werkzaam in het project Probleemloos Toegankelijk. Zij brachten soms ook hun vriendin Leanne Gaalswijk (m) mee. Project Probleemloos Toegankelijk Werkzaamheden afgerond In de week voor kerst 2012 zijn de laatste werkzaamheden aan het project Probleemloos Toegankelijk zoals gepland met succes afgerond. De laatste maanden was het lastig werken omdat tegelijkertijd in het kantoorgedeelte van Het Schuitvlot een grootschalige verbouwing werd uitgevoerd. Ayla Bouwmeester, Ina Dellebeke en Guus Besuijen, die voor het project waren ingehuurd, hebben de SCEZ-gelederen met ingang van 1 januari 2013 verlaten. Door de vaste medewerkers en vrijwilligers is daarna nog een aantal losse eindjes afgewerkt. 5 vaste medewerkers archeologie van de SCEZ, 4 projectmedewerkers, 3 maatschappelijke stagiaires, een studentstagiaire en 8 vrijwilligers hebben de afgelopen jaren gestaag en hard gewerkt aan 31 deelprojecten. Alles bij elkaar zijn er in het project meer dan 62.000 vondsten, dossiers, tekeningen, foto's, dia's en negatieven beschreven en geregistreerd in de databases van het Zeeuws Archeologisch Depot. Die zijn nu allemaal digitaal en analoog probleemloos toegankelijk. De afgelopen maanden zijn besteed aan de verantwoording en verslag legging van het project. De verantwoording van het door de Provincie Zeeland gefinancierde project wordt in maart afgelegd. Daarna zal een projectverslag als boekje voor een breder publiek tijdens een symposium worden gepresenteerd. Zeeuws Erfgoed 21 maart 2013/01 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 21