Erfgoed Allerlei Wii De -yiasexij van Afneimiidtu PUBLICATIES SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. Boeken en eenmalige uitgaven C. van den Bovenkamp, Uitgebeeld verleden van Aagtekerke (Waarde: Van den Bovenkamp, 2012) 108 pag.; ill., foto's, grav.; ISBN 978-90-70697-32-7. Foto- en prentbriefkaartenboek van Aagtekerke in de twintigste eeuw. De vele illustraties zijn rijkelijk voorzien van uitleg en verhalen. J.R. Bruijn, e.a., Zeeuwse zeehelden uit de zestiende en zeventiende eeuw (Vlissingen: Den Boer/de Ruiter, 2012), 160 pag.; ill., foto's, krt., tek., grav.; ISBN 978-90-79875-39-9. Vijf maritieme (waarvan vier Zeeuwse) historici (Jaap Bruijn, Johan Francke, Tobias van Gent, Ruud Paesie en Doeke Roos) geven een biografie van acht Zeeuwse admiralen en een tiental minder bekende Zeeuwse kapiteins en vlootvoogden die op de Zeeuwse, Europese en Atlantische wateren strijd leverden tegen de vijanden van de Zeven Verenigde Provinciën, waarin onder meer de slag op het Slaak, de zeeslagen bij Duins, Beachy Head, Kaap la Hogue, Sluis, Chatham en Kijkduin de revue passeren. Het geheel is chronologisch opgezet en voorzien van vele fraaie afbeeldingen (van onder andere Jan de Quelerie) van zeeslagen en portretten van de besproken zeehelden. Met bronnen- en literatuur lijst, glossarium van gebeurtenissen en historische zaken, en register van scheepsnamen. Paul Brusse en Peter Henderikx (red.), Geschiedenis van Zeeland. Deel 1. Prehistorie-1550 (Zwolle: WBooks, 2012) 388 pag.; ill., foto's, krt., tek.; ISBN 978-90-400-0752-1. Na 'Zeeland door de eeuwen heen' (twee delen, 1935-1959) door Van Empel en Pieters, een nieuw standaardwerk over de Zeeuwse geschiedenis. Aandacht voor de onderwerpen land en water, demografische en sociale, economische, politieke en institutionele, culturele en religieuze geschiedenis. Eerdere publi caties gingen vooral in op politieke en militaire geschiedenis. De onderwerpen zijn weer onderverdeeld in een matrix die voor alle delen geldt en waarin gekeken wordt naar natuur en de mens, beeld en zelfbeeld, stad en platteland, centrum en periferie, arm en rijk en open- en geslotenheid. In deel 1 zijn hiervoor vier ijkpunten opgenomen. Het boek is voorzien van vele mooie, unieke illustraties. Bevat uitgebreide inleiding, eindnoten, bronnen- en literatuurlijst en index op plaats- en persoonsnamen. Paul Brusse en Wijnand Mijnhardt (red.), Geschiedenis van Zeeland. Deel 2. 1550-1700 (Zwolle: WBooks, 2012) 340 pag.; ill., foto's, krt., tek.; ISBN 978-90-400-0753-8. Tweede deel van het nieuw te vormen standaardwerk over de provinciale geschiedenis in de nieuwe tijd. De matrix komt in dit deel tot zijn recht in de hoofdstukken Land en water, Economie, Bevolking en sociale verhoudingen, Politieke verhou dingen, Religie en cultuur en IJkpunt 1700. Het geheel is voorzien van vele kleurenillustraties die in veel gevallen nog niet eerder in dit verband te zien waren. Bevat notenapparaat, geraad pleegde bronnen en literatuur, index op aardrijkskundige namen en persoonsna men en colofon. Willem van Dam, Jan Jansen en Ben Seelt, Er zit geen brood meer in. Zeeuwse zaakjes die er bijna niet meer zijn (Goes: Paard van Troje, 2012) 96 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-71937 12-5. Bevat bijdragen over allerlei ambachten en winkels die inmiddels geheel verdwenen zijn of dreigen te verdwijnen van het Zeeuwse platteland. C.L. van Dijke, De visserij van Arnemuiden. De schepen en hun bemanning (Arnemuiden: C.L. van Dijke, 2012) 340 pag.; ill., foto's, tek.; ISBN 978-90-9027257-3. Op 3 december 2012 werd op de Historische Scheepswerf C.A. Meerman in Arnemuiden 'De visserij van Arnemuiden' gepresenteerd. Het boek geeft een vrijwel compleet beeld van het wel en wee van de Arnemuider vissersgemeenschap gedurende de laatste honderd jaar. In 340 pagina's komen naast de honderden schepen en hun bemanning ook onderwerpen aan bod als visserijmethoden, scheepstypen en -motoren, vissoorten en visgronden. L'c .ïrtesjMi dLÏiiiif Lwinei.ninq1 Jt Ook de persoonlijke ervaringen van vissers en hun familie staan erin. Daarbij is het volledig in kleur uitgevoerde boek rijk voorzien van aansprekend beeldmateriaal. De publicatie is te bestellen bij de auteur, via 0118-603161 of c. l. vandijke@zeelandnet. nl. Roelof van Gelder, Naar het aards paradijs. Het rusteloze leven van Jacob Roggeveen, ontdekker van Paaseiland (1659-1729) (Amsterdam: Balans, 2012) 395 pag.; ill., grav.; ISBN 978-94-6003573-9. Roggeveen, de ontdekker van Paaseiland, was geen zeeman maar een gepromoveerd jurist. Na een opleiding tot kaartenmaker werd Roggeveen notaris en werkte hij zeven jaar in Batavia als Raad van Justitie. Hij raakte onder invloed van Spinoza verwikkeld in een langdurig conflict met de gereformeerde kerk. Verbannen uit zijn geboortestad Middelburg organiseerde hij in 1721 - hij was toen al in de zestig - zijn grote expeditie naar het Onbekende Zuidland, die de vroegste beschrijvingen opleverde van bewoners van Paaseiland, Samoa en andere eilanden in Polynesië. Het boek schetst een beeld van een ongewoon en grillig leven tegen de achtergrond van de Radicale Verlichting en de toenmalige obsessie van Europese ondernemers met de Stille Oceaan. Tobias van Gent en Pieter Ippel (red.), Zeeland en de wijde wereld. Liber Amicorum voor Willem van den Broeke (Middelburg: Roosevelt Academy, 2012) ISBN 978-90-70174 68-2. Dit vriendenboek voor (de nog niet met emeritaat gegane) prof. dr. Van den Broeke bevat een elftal bijdragen van diverse wetenschappelijke collegae en invalshoeken, zoals de rector Barbara Oomen (over onder wijs), Paul Brusse (periferie), Maarten Prak (kathedralenbouwers), Jan Zwemer (sociale geschiedenis) en vele anderen. Bevat tevens een interview, lijst van auteurs, en lijst van publicaties van Van den Broeke. Tobias van Gent, Admiraal Louis de Boisot (ca. 1530-1576). Bedwinger van Middelburg en Redder van Leiden (Leiden: Kopwit, 2012) 28 pag.; ill., tek., grav. Beknopt biografisch portret waarin Van Gent in een chronologisch tijdpad een biografisch portret geeft dat ten behoeve van de dieslezing op 5 november 2011 werd uitgegeven door de Historische Vereniging Oud Leiden en de auteur zelf, en later weer werd gebruikt in het boek 'Zeeuwse zeehel den' (zie hierboven). De roemruchte telg uit een voornaam geslacht uit Bourgondië was onder andere actief in de zeeslag bij Bergen op Zoom en later het ontzet van Leiden op de Spanjaarden in september/oktober 1574. Bevat onder meer een korte bronnenlijst en een uitgebreidere lijst van gebruikte literatuur. Cor Heijkoop, S.O.S. - in de Wielingen. Scheepscalamiteiten in het Vlaamse kustgebied (Aardenburg: Durenkamp, 2012) 144 pag.; ill., foto's, tek., krt.; ISBN 978-94-91528 04-0. In elf hoofdstukken worden chronologisch alle strandingen in de Wielingen besproken. Het eerste hoofdstuk gaat over de vaarweg de Wielingen. De drie laatste hoofdstuk ken belichten het buiten de Wielingen gelegen vaargebied de Wandelaar, reddingstations, en de sleepvaart en het bergingswezen. De middelste hoofdstukken behandelen steeds een periode van circa 5 t/m 25 jaar. Voorzien van uitgebreide illustraties. Bevat literatuuropgave en bronnenlijst en een register van scheeps- en per soonsnamen. Anneriek van Heugten (tekst) en Danker Jan Oreel (illustraties), Twee gouden ringen. De tijd van pruiken en revoluties 1700-1800: buitenhuizen (Drunen: Delubas, 2012) 93 pag.; ill., tek.; ISBN 978-90-5300-402-9. Leesboek met informatie over buiten huizen; vanaf circa 8 tot 12 jaar. Rogier reist met zijn pleegvader door het land. Hij is in het bezit van een bijzondere ring die met zijn afkomst te maken heeft. Als zijn pleegvader overlijdt, staat Rogier er alleen voor. Hij gaat voorlopig wonen op de buitenplaats Lammerenburg bij Vlissingen. Over de pruikentijd wordt - ofschoon in de titel genoemd - niets vermeld. Martin R. Howard, Walcheren 1809. The scandalous destruction of a British Army (Barnsley: Pen sword military, 2012) 224 pag.; ill., foto's, krt., grav., tek.; ISBN 978-1-84884-468-1. Howard, die zowel medisch als militair- historisch is gespecialiseerd, beschrijft de Britse landing op Walcheren in 1809 in zestien hoofdstukken vanuit Engels perspectief over onder andere: generaals en admiraals, de soldaten en zeelieden, de landing, verblijf in Zuid-Beveland, het bombardement van Vlissingen en de inname van andere plaatsen, de terugtrekking en de Zeeuwse koortsen. Bevat tevens lijst van illustraties, kaarten, zes bijlagen, een bibliografie en index. A.P de Klerk (tekst), Leo Adriaanse, Marco Evenhuis (red.) en Mieke Wijnen (omslagfoto), Varen over Walcherse watergangen, van schuitvlot naar schuitvlot. Een vrijwel vergeten vorm van vervoer (Middelburg: SCEZ, 2012) 84 pag.; ill., foto's, krt., tek., grav.; ISBN 978-90-77567-00-5. De vestiging van de SCEZ aan het Armeniaans Schuitvlot (/hoek Looierssingel) in Middelburg was de aanleiding tot dit boekje. De Klerk verdiepte zich in de tijd dat het voor Walcherse boeren normaal was zich met schuiten te verplaatsen. De lezer krijgt deze geschiedenis voorgeschoteld in hoofdstukken Zeeuws Erfgoed 28 maart 2013/01 Erfgoed ALLERLEI

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 28