Stijft) ri' .'7;li.1. over het waterwegennet, vaartuigen, de schuitvlotten en het systeem van varen. Met noten, illustratieverantwoording en afkortingen. Marjolein Innemée, Van d'EE tot Hontenisse - pentekeningen van Zeeuws- Vlaanderen (Amsterdam: Marjolein Innemée, 2012) 132 pag.; ill., tek., foto's; ISBN 978-90-9027085-2. Bevat een honderdtal pentekeningen van bekende en minder bekende plaatsen, gebouwen en landschappen in Zeeuws-Vlaanderen. Oorspronkelijk verschenen onder de rubriek 'Wat tekende Marjolein Innemée?' in het Zeeuws-Vlaams Advertentieblad tussen 2008 en 2012. Achterin het boekje bevinden zich foto's en enige krantenartikelen van en over de auteur. Bevat tevens tekst van Zeeuws-Vlaams volkslied. Jan Jansen en Peter Oggel, Zeeuwlingen. Levensverhalen van Zeeuwse honderdplussers (Vlissingen: Den Boer/de Ruiter, 2012) 160 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-79875-38-2. Het verslag van een honderdste verjaardag vormt de inleiding tot verslagen van gesprekken met tien andere Zeeuwse honderdjarigen, op een na ook in Zeeland geboren tussen 1906 en 1912, onder wie de oudste inwoon ster van de provincie. De teksten zijn gemiddeld tien bladzijden lang. Het zijn vlot geschreven journalistieke reportages, verlucht met zwart-witfoto's van de betrokkenen nu alsook uit verscheidene vroegere levensperiodes. Aangezien het op twee na om vrouwen gaat, komen we veel foto's van opgroeiende meisjes in de mode van de jaren na 1920 tegen. Ook enkele verzorgers komen aan het woord. Ruud Paesie (bezorgd en ingeleid), Voor zilver en Zeeuws belang. De rampzalige Zuidzee expeditie van de Middelburgse Commercie Compagnie, 1724-1727 (Zutphen: Walburg Pers, 2012) 239 pag.; ill., foto's, krt.; ISBN 978-90-5730-845-1. Deel 111 in de werken uitgegeven door de Linschoten Vereeniging. Paesie geeft een uitgebreide inleiding en toelichting op de journalen, waaronder dat van Hubregt Kempe (1724-1727), een van de weinige overlevenden van de rampzalige handelsexpeditie van de Middelburgse Commercie Compagnie naar de Stille Zuidzee. In zijn reis verslag beschrijft onderstuurman Kempe het verloop van de expeditie vol tegenslagen en ontberingen. Hij geeft een goed beeld van het harde zeemansbestaan, de oplopende spanningen en het dagelijkse gevecht om te overleven in een onbekend en verafgelegen gebied op de wereld. Met literatuur opgave en index. Jan Simonse (fotografie) en Rob van Hese (voorw. en bijschriften), Middelburg, fotoimpressie jaren '70 (Middelburg: de Drvkkery, 2012) 96 pag.; foto's; ISBN 978-90-79875-42-9. Jan Simonse (fotografie) en Ad Tramper en Anton Tanghe (voorw. en fotobijschriften) Vlissingen, fotoimpressie jaren '70 (Middelburg: de Drvkkery, 2012) 96 pag.; foto's; ISBN 978-90 79875-43-6. Twee fotoboeken van zowel Vlissingen als Middelburg in de jaren zeventig van de 20ste eeuw. Foto's zijn enigszins thematisch gerangschikt op bijvoorbeeld werk, industrie, uit gaansleven en vrije tijd. Voorzien van bijschriften door mensen die goed thuis zijn in het tijdvak van het onderwerp. Jean-Philippe Tondeur, Walcheren 1809. L'expédition Anglaise au jour le jour les lettre de Napoléon h ses ministres (Bruxelles: Les Edtions de la Belle Alliance, 2009) 192 pag.; ill., tek., foto's, grav., tab., krt.; ISBN 977-13 74-119186. Bevat voorwoord en vervolgens enkele korte hoofdstukken over de voorbereidingen van de Franse oorlogsexpedities in 1809, de toestand in de Nederlanden, de Engelse invasies elders, de sterkte van de Britse troepen en een geografische schets van het Zeeuwse strijdtoneel. Daarna volgt een uitgebreide chronologische beschrijving van gebeurtenissen, van dag tot dag, van de Engelse invasie vanaf 28 juli tot 30 augustus 1809. Tot besluit enkele slothoofdstukken over het vertrek van de Engelsen en de organisatie van het Franse leger. Met korte bibliografie. Kees Uittenhout, Gouden handel. Roman over de slavernij (Schoorl: Conserve, 2012) 431 pag.; ISBN 978 90-5499-339-2. Verhaal over de slavenhandel waarin een Middelburgse weesjongen en een Angolese slaven jongen vrienden worden en als vijanden uiteengaan en de Middelburgse jongen daarna de dochter van een Surinaamse suikerplantage-eigenaar tegenkomt. J.P.B. Zuurdeeg, Zeven eeuwen straat namen op Tholen en Sint Philipsland (Heemkundekring Stad en Lande van Tholen, 2012) 348 pag.; ill., foto's krt., tek.; ISBN 978-90-808651-9-8. Op 20 november 2012 werd in het gemeente huis van Tholen 'Zeven eeuwen straat namen op Tholen en Sint-Philipsland' gepresenteerd. In het boek worden 1400 nog bestaande, maar ook verdwenen straatnamen in de gemeente Tholen per plaatsnaam besproken. Hierbij wordt, in zoverre bekend, vermeld wanneer de straatnaam voor het eerst genoemd wordt, waar ze geografisch gelegen is en wat zich er heeft afgespeeld. De bespreking van de straatnamen wordt voorafgegaan door een inleiding met achtergrondin formatie over straten en straatnamen, een uitleg over de wijze waarop de straatnamen worden besproken, een lijst met gebruikte afkortingen, plattegronden van de gemeente en haar kernen, een overzichtskaart van de Thoolse en Flipse polders en een bronnenlijst. De publicatie is te koop bij boekhandel Heijboer in Sint-Annaland, boekhandel Dieleman in Tholen of te bestellen via de website van de heemkundekring: www. heemkundetholen. nl. Tijdschriften A.P. de Klerk, 'Open voor eb en vloed. Tijhavens in Zeeland', in Historisch Geografisch Tijdschrift jg. 30 (2012) nr. 2, pp. 99-103. Zeeland 21/4 (2012) 121-160. E.E. Abraham verhaalt over de dagboeken van Kees Oostmans en Arie Jacobse uit 1867-1869 toen zij als zeelui door de woestijn van Algerije en Libië trokken met de freule Alexandrine Tinne. Een boekbespreking van het eerste deel van 'Geschiedenis van Zeeland' door Bas van Bavel en een kritisch stuk van Willem van den Broeke en Tobias van Gent over de vierdelige serie 'Balans tussen stad en platteland'. De midden katernen bevatten een bijdrage van George ter Horst over Poëzie en beel dende kunst. Zeeuws Tijdschrift 62 7/8 (2012) 64 pag. Centraal in dit nummer staat het alweer tienjarige jubileum van de Zeeuwse Boekenprijs in eveneens tien grote en kleine bijdragen. Zo worden groei, jubileum, juryleden, prijzen, genomineerden en sponsoren behan deld. Verder zijn er gerelateerde onder werpen zoals de kunstenares Eva Crebolder (ontwerpster van het ZBP- beeldje), de teloorgang van het Zeeuws Publicatiefonds, het bezoek van Carlos Ruiz Zafón aan de provincie, Albert Clement over het muzieklexicon van Reynvaan en er zijn vaste bijdragen zoals de boeksignalementen. Heem- en oudheidkundige bladen Schouwen-Duiveland De Kroniek van het land van de zee meermin (Schouwen-Duiveland) 2012, van de Vereniging Stad en Lande, begint met een artikel van W. van Ham: 'Zierikzees vlagvertoon. Beschouwingen over het paneel "De rede van Zierikzee" (anoniem, eerste helft zestiende eeuw)'. De opdrachtgever voor het paneel is onbekend, evenals de kunstenaar. Met behulp van de vlaggen is een datering mogelijk tussen 1506 en 1520/1530. Het is misschien het oudste gezicht op een rede in Nederland, een kunstwerk waar Zierikzee trots op mag zijn. J.H. Overbeeke vertelt over 'De Nieuwerkerkse schoolmeester Maximiliaan van den Doele en zijn nazaten', en B. Blikman-Ruiterkamp over twee generaties Schürmann, banketbakkers in Zierikzee. 'De Vereniging van Burgemeesters, Wethouders en Secretarissen op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland' is een vereniging die in 1889 werd opgericht. W. Renden - die ruim tien jaar als lid van het college van burgemeesters en wethouders van Middenschouwen lid van de vereniging was - behandelt een aantal bestuurlijke aspecten die speelden tot het einde van de vereniging zich aandiende in 1997. In de twintigste eeuw werden villawij ken en landelijk gelegen buitenhuizen ontworpen, en die in Westenschouwen uit de jaren 1918-1943 komen aan de orde in het artikel van E.F.G.M. Gelderman. Verder zijn er nog stukken over de mosselvisserij op Schouwen- Duiveland tussen 1911 en 1947 (A. Otte) en over de motorenfabriek Smit Bolnes, 1961-1976 (R.C. van Leeuwen). In het kwartaaltijdschrift van boven genoemde vereniging, Stad en Lande (november 2012), vertelt H. Doeleman over zijn familielid Zeger Doeleman, die in Leiden studeerde en daarna naar Amerika vertrok. R. van Langeraad bespreekt een aantal tegels uit Kerkwerve en B. Blikman een beeldje in de Sint-Nicolaaskerk van Brouwershaven. S. den Haan heeft al enkele malen zijn oog laten vallen op de buitenplaats van Job Baster in Schuddebeurs; nu richt hij zich op de dieren die op de verschillende buitenplaatsen van Noordgouwe voorkwamen. Sint-Philipsland De Cronicke van den Lande van Philippuslandt, uitgave van de heem kundekring "Philippusland"(november 2012), heeft de memoires geplaatst van Pieter van Driel en zijn vrouw Aagje. Het timmergereedschap van Van Driel is in de molen geplaatst om tentoonge steld te worden op monumenten- en molendag. Ook herinneringen van J. Boone - een voorstander van het behoud van het erfgoed - komen we tegen in dit nummer. M. Wolse schreef 'Het criminele leven op Sint Philipsland tussen 1876 en 1899'. Het gaat over het dagelijks leven eind negentiende eeuw en over het wettelijk gezag in Sint-Philipsland. De proces verbalen uit de periode 1877 tot 1885 in Sint-Philipsland worden geanaly seerd. Ti-J?] Y.i J.rjJrcJ.YT.Tn: up Zeeuws Erfgoed 29 maart 2013/01 ERFGOED ALLERLEI

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 29