Inhoudsopgave SCEZpresse 2 SCEZpresse JAARTHEMA 3 Zeeuws Jaar van het Water op 2 februari afgesloten Veel culturele activiteiten bij herdenking watersnoodramp CULTUURHISTORIE 4 Waar eens water was Verslag van een inspirerend symposium over 'oud' water MONUMENTEN 6 Scheldemondfonds ondersteunt grensoverschrijdend maritiem project 7 Monumentenwacht wil abonnee adviseren over energiebesparing Logo voor Werkgroep Industrieel Erfgoed Zeeland 8 Jaar van de Boerderij 2013 De historische boerderij in een veranderend landschap Achterstallig onderhoud nekt historische landbouwschuur 9 Monumentenronde: Boerderijenstichting Zeeland 10 Vogelvrije parel in het Walcherse landschap Provinciale inventarisatie maritieme objecten afgerond 11 Presentaties van ROP Zeeland 12 Uitwisseling met collega's van Monumentenwacht Oost-Vlaanderen Een monument wil ademen 13 Stichting Bunkerbehoud en de Slag om de Schelde 20.000 bezoekers aan bunkers en slagveldtours 14 Villa Jufferschans gesloopt MUSEA 15 Bezoekcijfers Zeeuwse musea blijven achter 16 Het eerste jaar van Stadhuismuseum Zierikzee 18 Altijd wat te doen in de Zeeuwse musea 19 Volkscultuur Nieuws: Immaterieel erfgoed op en rond de boerderij Krulbollen op Nationale Inventaris Immaterieel Erfgoed ARCHEOLOGIE 20 Archeologisch nieuws 21 Lopende projecten 22 Vondst voor het voetlicht: Romaanse zerken uit het verdronken Westkerke ERFOEDEDUCATIE 24 Deskundigheidsbevordering van museumeducatie Terugblik op cursus 'Visie op educatie' 25 Gymnasiumdagen CSW Leerlingen battelen 17-18 januari voor beste rondleiding STREEKTALEN 26 In 't Zeêuws: Zing Zeeuws In 't Zeêuws: 14 juni 2013 Uutgesproken Zeeuws 27 Streektaal Varia ERFGOED ALLERLEI 28 Publicaties 31 Colofon KORTelings MOnuMENTaal Bij de omslag Bakkeet van een Walchers boerderijtje aan de Lageweg in de buurtschap Klein-Valkenisse. Om streekeigenheid te bevorderen en te waarderen organiseren Stichting Landschapsbeheer Zeeland, de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie en de Boerderijenstichting Zeeland de Zeeuwse Erfgoedtrofee 2013. De SCEZ omarmt dit initiatief en verleent daar waar nodig ondersteuning in de vorm van advies en informatievoorziening. De Zeeuwse Erftrofee 2013 valt samen met het Jaar van de Boerderij 2013. Meer informatie: www.boerderijenzeeland.nl (foto Marinus van Dintel). Het zag er vorig jaar somber uit voor het erfgoed en de SCEZ. Het aanvankelijk door Gedeputeerde Staten aangekondigde bezuinigings voorstel in het kader van de provinciale kerntakendiscussie zou betekenen dat de erfgoedzorg in Zeeland in kort tijdsbestek zou terugvallen naar het niveau van vóór 2001, het jaar dat de SCEZ is opgericht. Alle reden dus om politiek en belanghebbenden te informeren over de effecten van deze bezuiniging. Dat is ook gebeurd, onder meer via de actie 'Houd erfgoed levend!'. Het affiche dat daarvoor is gemaakt, zie ik op een enkele plaats nog hangen. De actie heeft geleid tot vele honderden reacties, variërend van adhesie betuigingen tot foto's van bijzondere erfgoedplekken. Dit alles heeft ertoe bijgedragen dat Provinciale Staten in hun vergadering van 21 december 2012 uiteindelijk hebben besloten de bezuiniging op de basissubsidie van de SCEZ te beperken tot €125.000. Nog altijd een fors bedrag, maar een stuk minder dan de aanvankelijke €400.000. De besluitvorming over de kerntakendiscussie en de ombuigingstaakstelling is achter de rug, evenals de vaststelling van het provinciaal cultuurbeleid voor de komende jaren. Daarmee is een einde gekomen aan een periode van veel onduidelijkheid en onzekerheid. Alle aandacht en energie kunnen vanaf dit jaar weer worden gericht op het erfgoed zelf. Dit eerste nummer van de nieuwe jaargang biedt u weer veel nieuws over het erfgoed in zijn volle breedte. Kijk alleen maar naar de foto's van bakkeet en muziekgroep op respectievelijk de voor- en achterzijde van de omslag en u zult zich realiseren hoe vol die breedte eigenlijk is. Het zijn tegelijk ook mooie voorbeelden van behoud van erfgoed door beleving. De bakkeet is bewaard gebleven met een eigentijdse aankleding en de watersnoodramp van 1953 klinkt door in een popsong in streektaal. Veel aandacht in dit nummer gaat uit naar monumenten en in het bijzonder naar boerderijen. Dat is verklaarbaar want 2013 is het Jaar van de Boerderij. We weten al enige tijd dat niet alle monumenten kunnen worden behouden, maar zelf vraag ik me wel eens af of in alle gevallen de keuze voor niet behouden een bewuste keuze is geweest. Soms zie je monumenten 'gewoon' vervallen of 'plotseling' verdwijnen. Zo lijkt het vergaan te zijn bij de historische landbouwschuur in Koudekerke en de markante Villa Jufferschans in IJzendijke. In deze Zeeuws erfgoed wordt daar kort bij stilgestaan. Deze plek is niet zonder verleden. Zie de straatnamen: Looierssingel en Armeniaans Schuitvlot. Van de leerlooierij resten nog wat bodemvondsten, van het schuitvlot voor zover ik weet niets. In de jaren zestig van de vorige eeuw werd er een schuilkelder gebouwd met daarboven een brandweerkazerne. De brandweerkazerne werd, na een ingrijpende verbouwing, in de zomer van 2010 in gebruikgenomen door de SCEZ als onderkomen voor het Zeeuws Archeologisch Depot en de Monumentenwacht. Vanaf april dit jaar, na een iets minder ingrijpende verbouwing, is onze gehele organisatie er gehuisvest. Het Schuitvlot als symbolische aanlegplaats voor het erfgoed van Zeeland. Van hieruit verder, zo zie ik dat dan. Wim Scholten, directeur

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 2