C M Y K H. Quist vertelt in dialect over het spreekuur van de dokter en de klachten van de bezoekers. Walcheren In De Wete (2013,1) lezen we over de herinneringen van Adriaan Louwerse, die van 1920 tot 1930 in dienst was als privéchauffeur bij de doktersfamilie Blum. De familie bewoonde de buiten plaats Duinvliet tussen Domburg en Oostkapelle. De herinneringen worden door zijn zoon Lourus Louwerse aan Peter Blom verteld, die ze voor de lezers van De Wete op schrift stelde. A. de Lange vond in de Krantenbank Zeeland gegevens over de drenkelingen van het Russische schip Delphine, dat in 1841 schipbreuk leed voor de kust van Zoutelande. Vier dappere redders konden elf schipbreukelingen aan wal brengen en kregen hiervoor een zilve ren medaille. J. Midavaine schetst de toestand in Veere in de Franse tijd aan de hand van een oude brief die een militair schreef aan zijn familie in Oudenaarde in België in 1811. Een nieuwe rubriek wordt geopend met de titel 'Walcheren van de kaart', waarin B. Lever schrijft over Zeeuwse plaatsna men, die over de hele wereld blijken voor te komen. Den Spiegel, kwartaalblad van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen (2013, 1), is gewijd aan Fort Rammekens. Er is een sprookjesachtig verhaal over een oude dame en een boswachter (auteur K. Leeftink) en een aflevering uit de reeks 'Zichtbaar Verleden' in 'Een Zeeburg tegen wil en dank' van P. van Druenen. In opdracht van Staatsbosbeheer zijn flinke herstel lingswerkzaamheden in gang gezet bij Fort Rammekens, wat een goede reden was uitgebreid onderzoek te doen naar de bouwgeschiedenis van het fort (B. Silkens). Tegenover Fort Rammekens ligt het Vlakke, een ideale plaats voor gaande of komende schepen om voor anker te liggen. A. Tramper brengt ons op de hoogte over enkele minder pret tige voorvallen rond het Vlakke. Het kwartaalblad van de Historische Vereniging Arnemuiden, Arneklanken (2012,4), biedt als eerste artikel een verhaal over het gezin en de familie van G. de Nooijer tijdens de Tweede Wereldoorlog. Daarna vervolgt P. Feij zijn verhaal over de burgemeesters Baars en Crucq (1810-1815), ook in oorlogstijd, maar nu in de Franse tijd. L. Schouts vertelt over het zilveren trof- feltje waarmee in 1858 de eerste steen van de kerk aan de Markt werd gelegd, en dat nu dankzij de heer Geldhof weer in Arnemuiden terug is. J. Adriaanse schrijft over Arnemuiden in de jaren 1900-1902, en R. de Ridder over het monumentale stadhuis, dat nu muse um is. 'De geschiedenis van de telefoon en de post in Arnemuiden en Kleverskerke' is van de hand van P.A. Baaijens en de geschiedenis van boerde rij en buitenplaats Brakenburg wordt behandeld door J.S. Siereveld. Als bijla ge bij dit nummer van Arneklanken het slot van de stamboom van de familie Van Belzen en de lidmatenlijst 1796 1811 (A.H.G. Verouden). Het Polderhuis Blad, informatieblad over Westkapelle (december 2012), ver meldt een vliegeniersuitrusting uit de Tweede Wereldoorlog, geschonken door de dochter van piloot Brooks, die tijdens de landing in Dieppe in 1942 boven Walcheren verschillende missies heeft uitgevoerd. Het kunstwerk 'Ode aan Charley Toorop' zal gemaakt wor den door Gijs Assmann, die zijn ont werp gepresenteerd heeft aan de inwo ners van Westkapelle. Waarschijnlijk kan het beeld in het najaar van 2013 op de dijk geplaatst worden. In de Dijkstraat stond tussen 1840 en 1870 een katoenweverij; de geschiedenis ervan is onderzocht en in boekvorm uitgegeven onder de titel De wevers dat zijn er geen heren. De Bevelanden In De Spuije, het tijdschrift van de Heemkundige Kring De Bevelanden en de Vereniging Vrienden van het Historisch Museum De Bevelanden (winter 2012), staan drie artikelen die te maken hebben met het jaar 1911. Het was een vreselijk droog jaar, en de blinde amateurdichter uit Kapelle, Dingeman Korstanje, beschreef in een lang gedicht de moeilijke omstandighe den die toen voorkwamen. F. de Klerk heeft het leven van de in 1880 geboren Korstanje gereconstrueerd. Dezelfde auteur vertelt over de waterleiding die op Zuid-Beveland, ook in 1911, werd aangelegd, maar die pas in 1913 de streek van stromend water kon voor zien. De bietenoogst had geen last van de droogte in 1911: voor de suikerbie ten was het een prima jaar. Dit verne men we uit de levensgeschiedenis van Pieter Lindenbergh (1851-1940), geschreven door G. Lepoeter. Lindenbergh was bestuurslid van een suikerfabriek, een van de oprichters van de Veilingvereniging Zuid-Beveland, lid van veel commissies van de ZLM en daarbij vervulde hij ook een belangrijke rol op kerkelijk gebied in zijn woon plaats Wemeldinge. In het stuk over Jan Adam Geill speelt ook het weer een rol, maar dan de erge kou in de winter van 1887-1888 (O.W. Hoogerhuis). Zeeuws-Vlaanderen De Kroniek 2012 van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent bevat een verslag door A. de Koster over de mogelijke oorzaken van het verongelukken van de Gotha GIV bij Sas van Gent in 1917. J. de Koning besteedt aandacht aan een van de pio niers onder de Zeeuwse architecten: Levinus de Bruijne (1873-1955), oprichter van het eerste architectenbu reau in Zeeland. Wat er allemaal aan te pas komt voor maïszetmeel uit maïs gefabriceerd is, leren we van C. Vercoutere. J.G.M. van Hecke beschrijft het wonen en werken in Sas van Gent gedurende de laatste eeuw. Hij schrijft hoe moeilijk het soms was om aan arbeidskrachten te komen, over de woningnood, de bestuurlijke proble men van de burgemeesters Den Boer en Hoefnagels en hun houding ten opzichte van het feest van carnaval. Een stuk geschiedenis van de kanaalzone krijgen we van J.P. Winne, waaruit het enorme belang blijkt van de aanleg van het Kanaal van Gent naar Terneuzen. De twee wereldoorlogen zorgden voor stilstand in de ontwikkelingen van de kanaalzone. De auteur schetst voorko mende moeilijkheden, onder andere door de wereldcrisis in de jaren dertig van de twintigste eeuw, daarna ook de expansie van de kanaalzone tot 1970. Er volgen nog artikelen over de sluiting van het rijksmonument de Cuyperskerk, de betekenis van de gedenksteen het wapen van Karel V en een uitgebreide fotoreportage met beel den van vroeger en nu. Van de Vereniging tot Behoud van de Historie van Philippine verscheen het Jaarboek 2012. Philippine heeft een belangrijke rol gespeeld in de brieven- posterij van Staats-Vlaanderen. D. van der Zalm vertelt over het ongeregelde briefvervoer, de rol van de koeriers, de beurtschippers en de boden. Ook de extra moeilijkheden in oorlogstijd krij gen aandacht. Daarna schrijft de auteur over een 'Bunker aan de Olmendijk', wat een eenvoudige observatiepost uit de Tweede Wereldoorlog bleek te zijn, die met inzet van velen toegankelijk is gemaakt, evenals de tobroek met een nis voor munitie. 12 augustus 1941 is Gwilym Lewis met zijn vliegtuig neer gestort nabij Philippine. De zoon van de vliegenier is later op zoek gegaan naar de toedracht van het ongeluk, en op 23 juli 2011 is er een herdenkings ceremonie gehouden bij de onthulling van het Blenheim gedenkteken. In 'De verdwenen vissershaven van Boekhoute' verhaalt W. Verdegem hoe de haven van Boekhoute door overstromingen en bedijkingen in de veertiende eeuw steeds verder van de Westerschelde kwam te liggen, tot hij in 1920 in Zeeuws-Vlaanderen belandde. In 1952 werd de Braakman afgesneden van de Westerschelde, waarna zowel de vissers van Philippine als van Boekhoute hun thuishaven niet meer konden bereiken. In een aansluitend artikel beschrijft F. Lok de gevolgen voor een dorp als Boekhoute, na veranderd te zijn van vissersdorp in vissersdorp zonder haven. De Nieuwsbrief van de Heemkundige Vereniging Terneuzen (december 2012) begint met 'Van Terneuzen Bonded Stores tot TBS Shipsupplies', een geschiedenis die wordt verteld door Adri Hamelink uit Terneuzen, op schrift gesteld door A.R. Koppejan. In 1932 werd in Terneuzen 'Terneuzen Watersupplying Service' opgericht. Toen de eerste waterboot - de Schelde geheten - gebouwd werd had Terneuzen nog geen aansluiting op een waterlei dingnet, en was het de bedoeling dat Terneuzen door de boot van water uit Hansweert werd voorzien; later werden schepen bevoorraad. Er kwamen meer waterboten, het bedrijf groeide en ging ook accijnsvrije producten leveren; de leiding bestond uit A. Hamelink en diens zoon Peter, nu uit Peter en echt genote Karin Visscher. In 2000 is TBS Catering Service BV opgericht, die wereldwijd de bevoorrading van pro viand verzorgt. Een van de eerste fami lies die in de honderd jaar geleden bedijkte Van Wuijckhuisepolder kwam wonen was de familie Verhelst. A. de Jonge schreef een artikel over de fami lie, aangevuld met een beknopte gene alogie (samengesteld door S. Hamelink-Muys). P.W. Stuij vertelt over een mooi hersteld grenspaaltje waarop de inscriptie niet juist bleek te zijn, en ene Broeder Leopold heeft ooit een aandoenlijk historisch verhaal geschreven over 'Adriaan de Zagenzetter', wat door P. Wijffels aan de redactie werd aangereikt. 'Zonder wiel en band geen mobiliteit' van K. Dieleman geeft ons de geschiedenis van de mobiliteit in Nederland, aan de hand van het boek De dolle entree van automobiel en velocipee, dat ter gelegen heid van het negentigjarig bestaan van de ANWB in 1973 is gepresenteerd door L. de Vries en I. van Amstel. Daarnaast is veel speurwerk door de auteur verricht en heeft hij gesprekken met kenners en nabestaanden gevoerd. In het Tijdschrift van de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen (december 2012) geeft J. van den Ameele een vijf eeuwen oude familiege schiedenis van zijn Vlaamse, Nederlandse, Amerikaanse en overige nakomelingen in 'Genealogie van Abel van den Ameela geboren rond 1525'. Het rampjaar 1672, waarin het land radeloos, redeloos en reddeloos was, liet ook sporen na in Biervliet. R. Willemsen vertelt onder andere over de financiële schade voor pachters en eige naren van boerderijen. De T.F. Blankenstraat in Breskens is het onder werp van de rubriek 'Straatnamen' van A.R. Bauwens. I. van Damme verzorgt een 'Familieportret: Wadde van Roon- Naeije'. Het gaat volgens de auteur over "drie sterke vrouwen die model kunnen staan voor alle echtgenotes van kleine boeren en middenstanders in de vorige eeuw". Zeeuws Erfgoed volledig in kleur Door verbeterde productiemethoden en vernieuwde drukafspraken kunnen wij Zeeuws Erfgoed voortaan in kleur uitgeven, zonder meerkosten. Zeeuws Erfgoed 30 maart 2013/01 ERFGOED ALLERLEI

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 30