Colofon AN BI Zeeuws Erfgoed -CuliiLrccl JP Erlgued www.scez .nl Nieuw bezoekadres vanaf april 2013: KORTelings uit dienst MonuMENTaal Driej envuuftig ARCHEOLOGIECULTUURHISTORIEERFGOEDEDUCATIEMONUMENTENMUSEASTREEKTALEN Zeeuws Erfgoed is een uitgave van Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en verschijnt vier keer per jaar. Deze nieuwsbrief informeert over archeologie, cultuurhistorie, erfgoededucatie, monumenten, musea, streektalen en volkscultuur in Zeeland. Zeeuws Erfgoed wordt mede mogelijk gemaakt door de Provincie Zeeland. Abonnementen en adreswijzigingen alleen schriftelijk via postbus 49 o.v.v. Zeeuws Erfgoed. Redactie Saskia Buitenkamp, Marinus van Dintel, Jan Kuipers, Veronique De Tier en Janneke de Wit Eindredactie Leo Adriaanse (gast), Saskia Buitenkamp en Jan Kuipers Foto's Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, tenzij anders vermeld. De SCEZ streeft er met de uiterste zorgvuldigheid naar om voorafgaand aan het moment van publicatie contact op te nemen met de rechthebbenden. De SCEZ kan op geen enkele wijze aansprakelijk worden gesteld voor beeldmateriaal, door derden aangeleverd, waarop auteursrecht berust. Opmaak decreet, Ramon de Nennie, Middelburg Druk Grafimedia Partners, Middelburg Contact Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Postbus 49 4330 AA Middelburg Bezoekadres locatie De Burg, Groenmarkt 13 T 0118-670870 F 0118-670880 E info@scez.nl Twitter SCEZ @erfgoedzeeland jaargang 12 nr. 1 maart 2013 J ISiic hrin^, I 1 I j r.1 Aan dit nummer droegen bij ARCHEOLOGIE Robert van Dierendonck, Henk Hendrikse, Jan Kuipers en Catherine Williams CULTUURHISTORIE Aad de Klerk ERFGOEDEDUCATIE Josien Pootjes MONUMENTEN Johanna Boogerd, Aukje-Tjitske Dieleman- Hovinga, Marinus van Dintel, Cor Heijkoop, Wim Jakobsen, Coert van Spall, Tony Veenstra en Jan van Zon MUSEA Leo Adriaanse, Jeanine Dekker en Janneke de Wit STREEKTALEN Veronique De Tier MONUMENTAAL Michel de Waard ALLERLEI Johan Francke en Truus Trimpe Burger-Mekking JAARTHEMA Leo Adriaanse r van kopij Voor het volgende nummer en/of reacties op deze nieuwsbrief bij voorkeur digitaal tot 15 april 2013, zeeuwserfgoed@scez.nl of via postbus 49, 4330 AA Middelburg o.v.v. kopij Zeeuws Erfgoed. locatie Het Schuitvlot, Looierssingel 2, Middelburg Algemeen Nut Beogende Instelling Aad de Klerk, adviseur cultuurhistorie en monumenten Op 1 maart eindigde het dienstverband van dr. Aad de Klerk bij de SCEZ. Sinds 1995 was hij in Zeeland werkzaam als consulent regionale geschiedbeoefening, vanaf 2001 in dienst van de SCEZ, de laatste jaren als adviseur cultuurhistorie en landschap. Daaraan voorafgaand studeerde en doceerde Aad historische geografie, eerst aan de Vrije Universiteit en vervolgens aan de Universiteit van Amsterdam. Hij promoveerde in 2003 op het proefschrift Het Nederlandse landschap, de dorpen in Zeeland en het water op Walcheren. In de afgelopen jaren wist Aad het cultuurlandschap te positioneren als wezenlijk onderdeel van het cultureel erfgoed in Zeeland. Afgelopen december organiseerde hij nog de themamid dag 'Waar eens water was' (waarover elders in dit blad meer) en ver scheen bij de SCEZ zijn boek Varen over Walcherse watergangen, van schuitvlot tot schuitvlot. De SCEZ bedankt Aad voor zijn grote inzet tot behoud en ontwikkeling van het Zeeuwse erfgoed en wenst hem toe hier nog jaren van te kunnen genieten. Een natte januaridag, De kouwe ontnam ielke lach. De mèsen bleven 't liefste in d'r uus. 't Waeter joog a tehen de diek, De brugwachter die riep wat zie'k. 't Scheur oal hlad, verhaere oal je huus. Refrein: Driejenvuuftig, 't moment van de sturm. Driejenvuuftig, 't moment van de zee. Driejenvuuftig, vlieg in de dekgoot. Driejenvuuftig, of vlieg bie 't waeter mee. De klokken bin a vee's te laet, A't waeter deur de diek heen slaet. Nam boomen mee, en vloog deur ielke muur. D'r is gin genade in de zee, Nam mannen, vrouwen en kinders mee. En oal 't vee uut ielke boerenschuur Refrein, interlude: Je kinders op je rik, en 't waeter tot je kniejen. Rennen voe je leven wan de dieke lei in driejen. Solo Een zwarte februaridag, Nih een overlevingsslag. Meters waeter, oalles wat a'j ziet. Famielje vrienden bin oal dood, Toch stap jie in die reddingsboot. Je'n uus en buurte, oalles bin je kwiet. Refrein Zeeuws Erfgoed 31 Op indrukwekkende wijze vertolkte de bandJilles (www.jilleszeeland.nl) tijdens de liedjeswedstrijd Zing Zeeuws op 16 november 2012 de rampzalige watersnoodramp van 1953 in het Zuid-Bevelandse dialect.

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 31