Zeeuws Jaar van het Water op 2 februari afgesloten Veel culturele activiteiten bij herdenking watersnoodramp Met een groot aantal bijeenkomsten en activiteiten werd eind januari/begin februari de Watersnoodramp van 1953 herdacht. De publieksdag in het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk op 2 februari vormde tevens de afsluiting van het Zeeuws Jaar van het Water. De nationale herdenking van 60 jaar Watersnoodramp vond op 1 februari plaats, eveneens in het Watersnoodmuseum. Hierbij waren onder meer de minister van infrastructuur en milieu (Melanie Schultz van Haegen), de commissarissen van de koningin in Zeeland (Karla Peijs), Zuid Holland (Jan Franssen) en Noord-Brabant (Wim van de Donk) en de Deltacommisaris Wim Kuijken aanwezig. Aansluitend aan de herdenkingsbijeenkomst werd de blik ook op de toekomst gericht: met de heropening van het vierde caisson van het Watersnoodmuseum, met een interactieve tentoonstelling over de Zuidwestelijke Delta die laat zien wat er in Zeeland gebeurt op het gebied van watermanagement en innovatie én de 3D-presentatie van het project Flood Aware dat inzicht biedt in het overstromingsrisico van de eigen woonomgeving en hoe Zeeuwen zich hierop kunnen voorbereiden. De heropening van het vierde caisson was een van de laatste officiële activiteiten van de Zeeuwse commissaris van de koningin, Karla Peijs. Op 8 februari nam zij afscheid van de provincie met het symposium 'Onbegrensd Zeeland'. De weg naar het Watersnoodmuseum zal zij komende jaren echter nog vaak weten te vinden, want per 1 maart is zij voorzitter van het stichtingsbestuur. Bij alle herdenkingsbijeenkomsten bij 60 jaar Watersnoodramp waren dit jaar opvallend veel culturele activiteiten. Theaterproductiehuis Zeelandia toerde van november tot en met februari met het toneelstuk Coupure (tien jaar geleden reeds in het Nazomerfestival uitgebracht) langs Zeeuwse Grote landelijke belangstelling voor de herdenking. Vluchten voor het rijzende water (collectie Watersnoodmuseum). theaters. Coupure is een zachtaardig stuk over de harde werkelijkheid van de watersnoodramp. Een aangrijpend verhaal over littekens die nog elke dag pijn doen. Het Middelburgs Kamerkoor maakte van 31 januari tot en met 10 februari een korte tournee door de provincie met het herdenkings concert Kerend Tij, waarin onder meer het Missa pro defunctis, een maar zelden uitgevoerd maar zeer indrukkwekkend requiem van Cristobal de Morales en drie bijzondere composities die Christian Blaha speciaal schreef voor de herdenking van de stormvloed. Op 1 februari ging in Tholen het muziekstuk De Ramp van de in Kassel wonende componist Johan de Wit (maar zelf geboren in het rampgebied) in uitvoering met honderdnegentig deelnemers (vier koren en een orkest). Het concert werd op 2 februari herhaald in Vlissingen. Ook werden in de afgelopen maanden op verschillende plekken in Zeeland nieuwe boeken gepresenteerd, ter herinnering aan de watersnoodramp. De nieuwe voorzitter van het Watersnoodmuseum (foto's Klazina Uil). Kerend Tij (foto Middelburgs Kamerkoor). Coupure (foto Lex de Meester). Zeeuws ErfgOed 3 maart 2013/01 JAARTHEMA

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 3