Waar eens water was Verslag van een inspirerend symposium over 'oud' water Landschapsarchitect Jan Willem Bosch van Bosch Slabbers. De Nieuwe Bierkaai in Hulst (foto Duofoto - Heikant). Samen met waterschap Scheldestromen was de SCEZ verantwoordelijk voor de organisatie van een themamiddag op 7 december 2012; een middag bedoeld om de kansen te meten om vroeger gedempt water terug te brengen in Zeeuwse steden en dorpen. Ruim honderd geïnteresseerde en gemotiveerde deelnemers luisterden eerst naar zes presentaties, om vervolgens aan het eind van de middag vol overgave deel te nemen aan de discussie. Na een woord van welkom door de gastheer, dijkgraaf Toine Poppelaars, en een introductie door dagvoorzitter Tjerk van der Meer, schetste Aad de Klerk (SCEZ) het cultuurhistorisch perspectief. Hij bracht de uiteen lopende gedaanten van vroeger aanwezig, maar inmiddels gedempt water in beeld. Dat varieerde van de va(e)te en de kerkgracht, via de haven, de spuikom en het havenkanaal, tot de grachten binnen, en de vesten rondom de stad. Even gevarieerd als al dat 'oude' water was, zo gevarieerd waren de motieven om het vroeger of later te dempen. Duur onderhoud van kademuren en bruggen, watervervuiling, werkverschaffing, verkeers- en parkeereisen vormden de belangrijkste overwegingen. Marjo van Loon (gemeente Gouda) deelde met de aanwezigen de in Gouda opgedane ervaringen met het project Hollandse Waterstad. Die betreffen minder de daar concreet gerealiseerde resultaten, maar veel meer de communicatie. Daarbij komt het erop aan om in een vroeg stadium elkaars taal, verwachtingen, mogelijkheden en beperkingen te kennen, en bij het ontgraven van gedempt water cultuurhistorie niet als het doorslag gevende belang, maar als één van de belangen te zien. Van meer nabij waren de ervaringen van de gemeente Hulst met het voor Zeeland unieke project De Nieuwe Bierkaai. Een deel van de oude haven is terug open gegraven in de stellige verwachting dat de ruimere omgeving zich verder zal ontwikkelen. Wethouder Clen de Kraker benadrukte het belang van een goede exploitatieopzet, samenwerking en een forse dosis enthousiasme. Wie gedempt water terug wil brengen, doet er goed aan zich terdege en zo vroeg mogelijk op de hoogte te (laten) stellen van de soms zeer gecompliceerde voorgeschiedenis van de plek in de vorm van het zogeheten bodemarchief. Veel meer dan belemmering kan het archeologische verhaal van de plek een kans bieden aan nieuwe ontwikkelingen. Dat was de belangrijkste boodschap die archeologe Ellen Vreenegoor (Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed) de aanwezigen aan de hand van enkele voorbeelden meegaf. Zeeuws ErfgOed 4 maart 2013/01 CULTUURHISTORIE

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 4