De rol van het waterschap werd verwoord door Piet-Hein Nelissen De kerkgracht in Sint-Annaland in 1920; (waterschap Scheldestromen). Hij schetste de verschillende in 1936 besloot men het laatste deel van dit water verantwoordelijkheden ten aanzien van de hemelwaterafvoer en rondom het kerkhof te dempen benadrukte de belangrijke - gedeelde - rol van gemeente en waterschap. Gezamenlijke stedelijke waterplannen en gemeentelijke rioleringsplannen bieden de kaders om daarbinnen alle wateractiviteiten te integreren. En vroege integratie met de ruimtelijke ordening is daarbij van groot belang. Landschapsarchitect Jan Willem Bosch (Bosch Slabbers) deed beeldend verslag van een speurtocht naar kansrijke plekken voor de (her)introductie van water in stad en dorp. Hij kwam uit in Sint-Annaland, met het plan om de gedempte kerkgracht weer open te graven. In Axel, met ideeën om het deels gedempte uitwaterings-kanaal weer open te leggen en opnieuw vorm te geven. En in Terneuzen, om het vroegere uitwateringskanaal naar de Otheense kreek in te zetten voor waterberging. Zijn conclusie: water terug is van belang voor zowel economie, ecologie als esthetiek van stad en dorp. Misschien wel de belangrijkste boodschap die in de presentaties en de discussie doorklonk: als er voldoende enthousiasme rond een plan bestaat, komt het met het voor de realisatie benodigde geld wel goed. Een signaal om te onthouden in deze tijd waarin wind en getij 'even' tegen lijken te zitten! Het lag in de bedoeling dat gedeputeerde Sjoerd Heijning de themamiddag die geheel en al paste binnen het themajaar '2012 Zeeuws Jaar van het Water', met een reactie op het besprokene zou afsluiten. Het heeft helaas niet zo mogen zijn. De gedeputeerde met onder andere water in zijn portefeuille is op 9 december overleden. In de wandelgangen na afloop van het symposium. Z&euws Erfgoed 5 maart 2013/01 CULTUURHISTORIE (collectie Heemkundekring Stad en Lande van Tholen).

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 5