h Monumentenwacht wil abonnee adviseren over energiebesparing Logo voor Werkgroep Industrieel Erfgoed Zeeland r www.industrieelerfgoedzeeland.nl 1 N E DUSTRIEEL R F G E D E E L A N D/ Er is nog veel winst te behalen met de juiste keuze van een verwarmingsinstallatie voor een monument en het goed inregelen daarvan, bleek uit de presentatie van het bedrijf Dubourgraaf uit Goes op 28 september 2012 voor de Monumentenwacht van de SCEZ. Naar aanleiding van de toenemende vraag van abonnees over energiebesparende maatregelen die tegelijkertijd het gebruikscomfort van bijvoorbeeld woonhuis of kerk verbeteren, heeft de SCEZ het voortouw genomen en Robert Dubourgraaf uitgenodigd voor een presentatie over duurzame energiebesparing en installatieadvies. Zijn bedrijf gaat uit van het basisprincipe 'Trias Energetica'. Trias Energetica geeft de drie stappen weer voor het energiezuinig en duurzaam aanwenden van energie. De eerste stap, het beperken van de energievraag, kan worden gerealiseerd door alle vloeren, buitenwanden en daken te voorzien van de nodige isolatie. Een ander aspect is het beperken van het energietransport door niet-gewenste kieren te dichten en daarbij rekening te houden met voldoende ventilatie. De tweede stap is alternatieve energiebronnen meer te gaan benutten als wind-, water- en zonne-energie, waardoor wij de steeds schaarser wordende fossiele brandstoffen minder hoeven aan te spreken. En ten slotte, als wij toch aangewezen worden op energie uit fossiele brandstoffen, dan moeten we deze ook zo efficiënt mogelijk gaan benutten. Energiebesparing wordt in toenemende mate gezien in samenhang met een comfortabel en gezond binnen klimaat. Hierin speelt u als gebruiker natuurlijk een heel grote rol. Welke ruimten bijvoorbeeld verwarmt u in uw pand, zijn de tussendeuren indien aanwezig wel gesloten, hangen er wel of geen gordijnen voor de opening van de trapopgang, heeft u voor- of achterzetramen, buiten- of binnenluiken, heeft u veel planten en/of huisdieren, kookt u met een goed functionerende afzuigkap of juist niet? De wijze en intensiteit van het gebruik van een pand heeft bouwfysische gevolgen voor het pand en dat verdient hierbij zeker de aandacht. Bouwfysische wijzigingen, zoals veranderend stookgedrag en na-isolatie, kunnen verlegging van het dauwpunt in de buitenwanden veroorzaken waardoor als gevolg van vochtneerslag op of in een wandconstructie problemen kunnen ontstaan (zoals inrottende kozijnen bij koude bruggen). Dit zijn enkele punten die ter sprake kwamen tijdens de presentatie. In veel gevallen is er nog grote winst te behalen op het gebied van stookgedrag en het inregelen van de verwarmingsinstallatie. De jaarlijkse controle van de ketel is een goed moment om hier aandacht aan te besteden. De betere installatiebedrijven kunnen u helpen om uw wooncomfort te verbeteren en uw energiekosten te beperken. Ook de Monumentenwacht wil zijn abonnees blijvend gaan adviseren over energiebesparing. Dit jaar nog organiseert de landelijke koepelorganisatie Monumentenwacht Nederland voor de elf provinciale Monumentenwachten een cursus op het gebied van energiebesparende maatregelen voor monumentenpanden. Dit zal resulteren in de uitwerking van een toolkit voor energiebesparing én verhoogd gebruikscomfort voor de verschillende monumentcategorieën. Na verschijning van de handleiding, bestemd voor de Monumentenwachten (datum nog niet bekend), zullen in het inspectierapport behalve de gebruikelijke onderhoudsadviezen verder ook vrijblijvende en op maat gesneden energiebesparende adviezen voor de abonnee te vinden zijn. Robert Dubourgraaf informeert de Monumentenwacht Sinds begin 2013 heeft de Werkgroep Industrieel Erfgoed Zeeland (WIEZ) haar eigen logo. Met dit logo hoopt de werkgroep zowel de herkenbaarheid als de zichtbaarheid te vergroten, met als doel meer mensen in contact te brengen met het industriële erfgoed in Zeeland. Het logo van de werkgroep wordt gevormd door een combinatie van een gestileerd vormgegeven kraan met een sheddaken loods. Het logo zal onder andere worden gebruikt in eigen drukwerk en op de website van de WIEZ: Zeeuws Erfgoed maart 2013/01 Monumenten

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 7