Jaar van de Boerderij 2013 De historische boerderij in een veranderend landschap Achterstallig onderhoud nekt historische landbouwschuur www.boerderijenzeeland.nl. www.meldpunterfgoedzeeland.nl Tien jaar na '2003 Jaar van de Boerderij' vraagt de stichting Agrarisch Erfgoed Nederland (AEN) met 'Jaar van de Boerderij 2013' opnieuw aandacht voor de grote rijkdom aan agrarisch erfgoed die er in Nederland (nog) te vinden is. Het themajaar is geen overbodige luxe, want wederom is er grote zorg over de achteruitgang van het bestand van historische boerderijen. Te veel boerderijen verdwijnen, terwijl ze zo'n belangrijke bijdrage leveren aan de kwaliteit van het (veranderende) landschap en de regionale identiteit van het landelijk gebied. Vanaf 2003 is het erfgoedbeleid en het beleid voor het landelijk gebied sterk veranderd. De huidige financiële en economische crisis vraagt om nieuwe oplossingen en biedt tevens nieuwe mogelijkheden. Natuur en monumenten worden anders beleefd en identiteit heeft een andere lading gekregen. Agrarisch erfgoed heeft met dergelijke ontwikkelingen te maken, waarbij een hoofdrol is weggelegd voor hergebruik en herbestemming. Daarom organiseert de AEN in samenwerking met de provinciale en regionale boerderijenstichtingen het Jaar van de Boerderij 2013. Gedurende het jaar vinden verspreid over het land diverse activiteiten plaats. Deze activiteiten richten zich in eerste instantie op de boerderijeigenaren, maar daarnaast ook op specialisten, beleidsmakers en het grote publiek. Een breed scala aan onderwerpen zal tijdens de activiteiten aan de orde komen, zoals bouwhistorie, functieverandering, restauratietechnieken, regelgeving en erfbeplanting. Op provinciaal en regionaal niveau zullen de activiteiten vooral door de bij de AEN aangesloten boerderijen stichtingen georganiseerd en gecoördineerd worden, al dan niet in samenwerking met gerelateerde organisaties zoals de provinciale/regionale organisaties van Landschapsbeheer Nederland en de Land- en Tuinbouworganisatie (LTO) Nederland en de provinciale erfgoedhuizen. In Zeeland zullen met name de Boerderijenstichting Zeeland (BSZ), Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ), de Zuidelijke Land en Tuinbouworganisatie (ZLTO) en de SCEZ bij de activiteiten rondom het Jaar van de Boerderij 2013 betrokken zijn. Meer informatie over zowel de landelijke als de Zeeuwse activiteiten in het kader van Jaar van de Boerderij 2013 kunt u vinden op: Niet alles hoeft behouden te blijven. En niet alles blijft behouden. Dat ook cultuurhistorisch waardevolle objecten soms uit het Zeeuwse landschap (dreigen te) verdwijnen bleek afgelopen december; tijdens een inspectie van buitenplaats Moesbosch in Koudekerke moest de Monumentenwacht helaas constateren dat de nabijgelegen eeuwenoude landbouwschuur, sinds enige tijd in eigendom van Intratuin Koudekerke, was ingestort. Melding bij Meldpunt Erfgoed Zeeland Dat de onderhoudsstaat van de schuur te wensen overliet, was voor buurt bewoners, diverse erfgoedorganisaties en de gemeente Veere niet onbekend. Ook genereerde een melding bij het Meldpunt Erfgoed Zeeland in november 2011 enige aandacht. De SCEZ informeerde als voorportaal van het Meldpunt de gemeente, terwijl een bestuurslid van de Boerderijenstichting Zeeland (BSZ) kort daarop een gesprek had met de directeur van Intratuin Koudekerke over de onderhoudsstaat en eventuele herbestemmingsmogelijk heden van de historische schuur. Helaas bleken ontwikkelingsmogelijkheden voor de schuur in de nabije toekomst financieel niet haalbaar en zou voorlopig niet in de boerderij geïnvesteerd (kunnen) worden. Geamputeerd boerderijcomplex Aangezien de schade aan de landbouwschuur momenteel dermate groot is - en de schuur tevens buiten gebruik was - ligt het niet in de verwachting dat deze gerestaureerd dan wel opnieuw opgebouwd zal worden. Sloop van de restanten zal betekenen dat het recent nog complete boerderijcomplex van woonhuis, bakkeet, landbouwschuur met aangebouwde varkenskeet, wagenhuis en kippenhok 'in geamputeerde vorm' blijft voortbestaan. Het instorten heeft de hoop op een goede herbestemming van de karakteristieke landbouwschuur, en daarmee een tweede leven, doen vervliegen. Dat is jammer om te moeten constateren, zeker in de wetenschap dat de schuur als onderdeel van het gehele boerderijcomplex mogelijk bij het tuincentrum getrokken had kunnen worden. Een aansprekend voorbeeld hiervan vinden we in het Gelderse Elst, waar in 2012 een eeuwenoude T-boerderij een glazen overkapping kreeg, om vervolgens als horeca gelegenheid in gebruik te worden genomen. Aangetroffen situatie in december 2012. De dakconstructie van de historische landbouwschuur blijkt grotendeels te zijn ingestort.

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 8