boerderijenstichting zeeland Monumente ronde www.boerderijenstichtingzeeland.nl 92V. /—A Voor het eerst in tien jaar is er, nu in 2013, weer een Jaar van de Boerderij. In het kader van dit themajaar worden er veel activiteiten georganiseerd, hoofdzakelijk door de regionale stichtingen maar onder de paraplu van de stichting Agrarisch Erfgoed Nederland (AEN) Diverse ontwikkelingen maken duidelijk dat het thema opnieuw aandacht verdient, zoals de achteruitgang van het aantal beeldbepalende boerderijen, de kwaliteit van de gebouwen en de variatie bij de bouw van nieuwe boerderijen. Voor wie houdt van een multifunctioneel platteland, zijn deze zaken belangrijk. En juist dat multifunctionele aspect maakt dat de doelstelling van de Boerderijenstichting Zeeland (BSZ) breder is dan cultureel erfgoed alleen. De BSZ wil namelijk de karakteristieke verschijningsvorm van de Zeeuwse historische boerderijen met hun erven en gebouwen behouden en wil dat doen mede in relatie tot het omringende landschap. Daarnaast stelt de stichting zich ten doel om zicht te geven op verantwoorde herbestemming en een goede, streekeigen bouwstijl te bevorderen. Informeren, adviseren, stimuleren De Boerderijenstichting Zeeland is een vrijwilligersorganisatie die voorlichting geeft aan eigenaren en bewoners van boerderijen over onderhoud, culturele waarde en/ of restauratie van gebouwen en erf. Binnen beperkte grenzen kunnen mensen een beroep doen op de stichting voor het verkrijgen van advies over en het geven van inzicht in plankosten en mogelijkheden om subsidie te krijgen. Daarnaast streeft de stichting ernaar om het algemene bewustzijn ten aanzien van de culturele waarden van het boerenerfgoed te versterken. Dat gebeurt via lezingen, excursies, symposia en andere bijeenkomsten en ook via projecten en publicaties. Ook worden overheden geïnformeerd over de effecten van het door hen gevoerde beleid. Op verzoek krijgen zij advies over de cultuurhistorische waarde van enkele panden en ensembles. Als vrijwilligersorganisatie kan de Boerderijenstichting Zeeland gelukkig een beroep doen op de SCEZ voor ondersteuning. Daarnaast participeert de stichting in de diverse netwerken die de SCEZ biedt. Samenwerken Behalve met de SCEZ werkt de stichting samen met verwante organisaties als Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) en de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO). Enkele voorbeelden van samenwerkings projecten zijn de Zeeuwse Erftrofee 2013 en cursussen over streekeigen inrichting van boerenerven. Daarnaast maakt de stichting deel uit van de eerder genoemde stichting AEN. Jaar van de Boerderij 2013 Dit jaar participeert BSZ samen met AEN en andere regionale boerderijenstichtingen in het Jaar van de Boerderij 2013. Deze samenwerking houdt in dat per gebied een aantal thema's bij de kop wordt gepakt. Aan die thema's zal ook landelijke bekendheid worden gegeven. Deze thema's zijn: kennis en ervaring delen over landelijke bouwkunst; functieverandering en herbestemming; agrarisch erfgoed en de bijdrage daarvan aan de identiteit van de regio. Daarnaast wordt ook de bijdrage aan de regionale economie en biodiversiteit meegenomen. De door de regionale stichtingen georganiseerde verkiezingen van mooiste boerderij worden uiteindelijk onderdeel van de verkiezing van de mooiste boerderij van Nederland. Activiteiten in het themajaar Zeeland werkt aan een aantal aantrekkelijke activiteiten dit jaar. Zo wordt de Erftrofee gelinkt aan de activiteiten in het kader van het Jaar van de Boerderij. Verder streeft de stichting er dit jaar naar om in de vorm van symposia, publicaties en documentaires aandacht te schenken aan de onderwerpen biodiversiteit en streekeigen bouwstijlen. Vooral de bouw stijlen vragen om een creatieve aanpak. Door het veranderde karakter van het boerenbedrijf zal de samenhang met het omringende landschap ook sterk veranderen, voor zover dat niet al gebeurd is. Nieuwe agrarische bedrijven krijgen te maken met eisen die aan een effectieve bedrijfsvoering worden gesteld. Daarnaast stelt ook de samenleving eisen op het gebied van milieu en natuur. Meer en meer wordt ook gekeken naar de verschijningsvorm van boerderijen in het landschap. De Boerderijenstichting Zeeland wil 2013 als Jaar van de Boerderij benutten om samen met andere organisaties op een pragmatische wijze een slinger te geven aan een nieuwe manier van omgaan met soms tegenstrijdig lijkende belangen. Belangrijke websites: www.agrarischerfgoed.nl www.agriwiki.nl www.boerderij2013.nl HofWelgelegen tussen Middelburg en Sint-Laurens. Zeeuws Erfgoed 9 maart 2013/01 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 9