Het Rijk ruimt op In Nederland doet zich de unieke situatie voor dat het Rijk grote uitverkoop houdt ten aanzien van zijn culturele erfgoed. De Rijksgebouwendienst heeft namelijk aangekondigd af te willen van een groot deel van de in zijn vastgoedportefeuille ondergebrachte monumenten, voor zover deze geen taak meer vervullen voor de huisvesting van rijkstaken. Let wel: deze gebouwen verliezen niet hun status als rijksmonument, maar wel de borging dat het Rijk zorg draagt voor het behoud ervan. Sint-Baafskerk in Welke monumenten worden in Zeeland in de Aardenburg. uitverkoop gezet en wat is hun toekomst? Het Rijk beheert in totaal meer dan 1.800 objecten met de status van rijksmonument. De monumenten in eigendom van het Rijk worden gebruikt en beheerd door de verschillende rijksvastgoeddiensten, zoals de Dienst Vastgoed Defensie, de Rijksgebouwendienst, Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer. Ze vervullen een functie in het zogenaamde 'primaire proces', ofwel de directe taken van het Rijk. Voorbeelden van dergelijke gebouwen zijn gevangenissen, gerechtsgebouwen, sluizen, kazernes en kantoren. De Rijksgebouwendienst en Staatsbosbeheer zijn de enige rijksdiensten die op enige schaal monumenten in beheer hebben die niet bedoeld zijn om in te zetten voor het primaire proces. De Rijksgebouwendienst beheert circa 165 monumenten complexen, waarvan er 120 worden ingezet ten behoeve van het primaire proces. Het gaat om penitentiaire inrichtingen, rechtbanken, kantoren, musea, et cetera. De overige 45 complexen van de Rijksgebouwendienst kennen geen rijksgebruik. Dit zijn de zogenaamde 'monumenten met erfgoedfunctie' (MEF's). Deze portefeuille bestaat uit onder meer kerkelijke gebouwen, landhuizen en gedenknaalden. Onderhoudsplicht Ook in Zeeland kent de Rijksgebouwendienst dergelijk bezit. Tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn in de provincie Zeeland veel kerkgebouwen als gevolg van bombardementen verwoest. De Staat heeft bij de wederopbouw een aantal kerkgebouwen hersteld. Dit is het geval bij het Abdijcomplex in Middelburg en de Sint-Baafskerk in Aardenburg. Als tegenprestatie zijn (delen van) de kerkgebouwen eigendom geworden van de Staat. Het Abdijcomplex in Middelburg is overigens niet in eigendom verkregen, wél heeft de Staat een onderhoudsplicht tot 2050. De andere kerken zijn in bezit van de Staat gekomen doordat de toren functioneerde als baak of uitkijkpost (militaire en kustnavigatiefunctie). Dit betreft de Grote Kerk in Veere en de Sint-Lievensmonstertoren in Zierikzee. Al deze gebouwen zijn rijksmonumenten en worden niet meer of slechts gedeeltelijk gebruikt voor de eredienst of andere religieuze activiteiten. Ze hebben hoofdzakelijk een culturele, toeristische, maatschappelijke functie gekregen. In een enkel geval wordt de ruimte verhuurd aan organisaties die gesubsidieerd worden door de Provincie Zeeland of de desbetreffende gemeente en soms nog door andere subsidiënten. Het onderhoud van (delen van) het gebouw wordt door de Rijksgebouwendienst uitgevoerd. De activiteiten per locatie en gebouw kunnen hier zoveel mogelijk op inspelen. Naast de kerkgebouwen heeft de Rijksgebouwendienst nog één andere MEF in eigendom, de Schotse Huizen in Veere. Rendabel De visie van het Rijk op een compacte overheid heeft mede ertoe geleid dat het Rijk heeft besloten de MEF's zoveel mogelijk af te stoten. Een structurele toekomstvisie op de wijze waarop deze gebouwen behouden en geëxploiteerd kunnen worden is door dit besluit noodzakelijk geworden. Monumenten moeten rendabel geëxploiteerd worden om de onderhoudskosten te kunnen dekken. Het lastige van het vervreemden van bijzondere Zeeuws Erfgoed 10 juni 2013/02 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 10