Streekmuseum De Meestoof 40 jaar Brui? De Meestoot www.demeestoof.nl Al veertig jaar herbergt het Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland het cultureel erfgoed van Tholen en Sint-Philipsland. De museumgebouwen en collecties vertellen de geschiedenis van de eilanden en de cultuur van de dorpen. Voor het jubileumjaar 2013 heeft het museum twee exposities samengesteld: 'Thoolse Landverhuizers' en 'Samen Lappen We Het'. Op de feestelijke jubileumbijeenkomst op 4 april vond onder andere de presentatie van het Jubileumboek plaats, hield dr. J.L. Krabbendam een inspirerende toespraak over het thema 'emigratie' en werd de Thoolse merklap onthuld. Bijzonder was de aanwezigheid van mevrouw M.J. Renes- Van Geer, de initiatiefnemer en oprichter van het museum en thans eerste voorzitter. Samen Lappen We Het Ter ere van het 40-jarig bestaan van het museum borduurden zo'n 45 vrijwilligers een 23 meter lange merklap. Op deze merklap is ieder expositiejaar, vanaf de oprichting van het museum, weergegeven. Dit nieuwe, bijzondere museumstuk is te bezichtigen in het museum. Thoolse Landverhuizers Emigreren is al zo oud als de mensheid. De mens is altijd op zoek naar een plaats waar het beter toeven is. Ook van de dorpen op Tholen en Sint-Philipsland lieten inwoners haven en goed achter en om de wijde wereld in te trekken. In de expositie 'Thoolse Landverhuizers' worden de verhalen van deze families getoond. Wat lieten ze achter, wat namen ze mee? Hoe verliep hun reis? Wat is er van hen geworden? Rond 1840 begonnen veel inwoners van Tholen het eiland te verlaten. Zij vertrokken per boot naar Amerika. Zij vertrokken uit geloofsovertuiging of vanwege ziektes, armoede of werkloosheid. Dominee Van Raalte en dominee Scholte waren de eersten die naar Amerika trokken. Daar was men vrij in de manier van geloven. Veel inwoners van Tholen en Sint-Philipsland kwamen in Grand Rapids, Michigan terecht. Later kwamen landen als Zuid-Afrika en Argentinië in beeld en veel later Australië en Nieuw-Zeeland. Hele families emigreerden, zoals de familie Linthout, Mol, Van Dijke, De Blaaij Pleune, Rosevelt, Willemse, Van Doorn, Fase, Breure, Hage, Guiljam en Priem. Ze komen allemaal in de tentoonstelling aan bod. Emigreren is afscheid nemen. Het hoognodige werd ingepakt en meegenomen. De rest werd weggeven of verkocht. Zo'n verkoping werd een 'boeldag' genoemd. In de wisselexpositie is te zien wat er zoal verkocht werd. Wat zou u beslist meenemen naar uw nieuwe land? Breng het mee naar het museum en stop het in de HEIMWEE-koffer, of schrijf het op een briefje. Zeeuws Erfgoed 16 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 16