800-jarig Axel blaast tradities nieuw leven in Zeeuwse Traditionals In memoriam Adrie Quaak VOLKSCULTUUR Nieuws www.axel800.nl Roep van Wullum d'n Uutbeller (foto Stichting Axel800). De Keuredag is een initiatief uit 1992, 750 jaar nadat de ambachten een 'Keure' (wetboek) kregen. In de middeleeuwen werd de keure bewaard in een houten koffer ('couffre') met vier sloten, waarvan elk ambacht een van de sleutels bezat. Tijdens het beleg van Axel (1586) gingen couffre en keure verloren. Ruim vierhonderd jaar later besloten de heem- en oudheidkundige verenigingen om de traditie tot leven te wekken. Ze lieten een nieuwe couffre maken, met vier sloten, die alleen open kunnen als alle verenigingen present zijn. Dat gebeurt tijdens de Keuredag. De vertegenwoordigers ('baljuws') van de verenigingen zijn daarbij in historische kledij gestoken. Voor meer informatie over de festiviteiten in Axel: Axel viert in 2013 dat het achthonderd jaar geleden stadsrechten kreeg. Het herdenkings jaar werd op nieuwjaarsdag ingeluid met 'change ringing' (wisselluiden) van de kerk klokken en het carillon in de stadhuistoren. Daarna speelde de beiaardier het Zeeuws Vlaams volkslied. Op dezelfde dag werd in de Kleine Kreek voor de eerste maal een Nieuwjaarsduik gehouden. Verder werd een speciale vlag Axel800 ontworpen en was 'plat Axels' op een januariochtend de voertaal op de basisschool. In september is in Axel 'Door Ons Gedaen' te zien, de langste merklap ter wereld, die in Zeeland werd geborduurd. Stadsomroeper Geschiedenis speelt op vele manieren een rol in de viering van achthonderd jaar stadsrechten. Dat gebeurt zoals tegenwoordig vaker gebruikelijk is: door verdwenen tradities nieuw leven in te blazen of door tradities van elders over te nemen. Het change ringing is een Engelse traditie die in de zeventiende eeuw tot bloei kwam en inmiddels bij plechtige gelegenheden ook in Nederlandse steden te beluisteren is. Axel herstelde ook de stadsomroeper in ere. Stadsomroepers waren in het verleden een vertrouwd beeld op straat. Ze kondigden belangrijke gebeurtenissen en mededelingen van het stadsbestuur af. Gedurende het jubileumjaar is in Axel bij bijzondere gelegenheden de roep te horen van Pim van Hilten alias Wullem d'n Uutbeller. Van Hilten mag daartoe de reservebel van zijn collega uit Philippine lenen. Op 1 juni vond in Axel ook een Stadsomroepersconcours plaats, met een wedstrijd voor de kampioenschappen van Nederland, Zeeland en de Lage Landen. Keuredag Op zaterdag 8 juni vindt vanaf 13.30 uur in Axel de Keuredag van de Vier Ambachten (Assenede, Boekhoute, Axel en Hulst) plaats. Bij de SCEZ is onder de titel Zeeuwse Traditionals een dubbel-cd verschenen met veldopnames van 52 oude Zeeuwse liedjes uit de jaren 1950-1990. Jeanine Dekker en Marco Evenhuis maakten de selectie en schreven er een boekje bij. De presentatie van de dubbel-cd en het boek je vond plaats op vrijdag 15 maart in dorpshuis Ons Dorpsleven in Ritthem. De heer Jan Melse nam het eerste exemplaar van de dubbel-cd in ontvangst. Als jongen zong hij samen met zijn vader een van de opgenomen liedjes. De dubbel-cd met boekje is voor 15 euro te koop in de grotere Zeeuwse boekhandel en aan de balie van de SCEZ, Looierssingel 2, Middelburg. Jeanine Dekker, adviseur volkscultuur, overhandigt het eerste exemplaar aan Jan Melse (foto Joop van den Bremen). Op 14 februari overleed Adrie Quaak. Na een loopbaan in het onderwijs maakte Adrie zich sterk voor het cultureel erfgoed in Zeeland, in het bijzon der de streekdrachten en dialecten. Hij streefde vanaf het begin naar meer samenwerking tussen de Zeeuwse streekdracht- verenigingen. In 1990 werd hij de eerste voorzitter van Ons Boeregoed in Kruiningen. Tien jaar later behoorde hij tot de initiatiefnemers van de overkoepelende stichting De Zeeuwse Streekdrachten, waarvan hij vanaf 2007 drie jaar lang het voorzitterschap waarnam. Hij wist boven dien velen te boeien met zijn verhalen in Zuid-Bevelands dialect. Allen die de volkscultuur in Zeeland een warm hart toedragen, kennen de markante verschijning van Adrie Quaak - in boerenpak! - en zullen hem zo in herinnering houden. Adrie werd 73 jaar. (foto René Blom) Zeeuws Erfgoed 17 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 17