Leuke Zeeuwse woorden en waar komen ze vandaan? Streektaal Varia Leuke Zeeuwse woorden en waar komen ze vandaan? Op de website van de Zeeuwse Klapbank wil de adviseur streektaal zo nu en dan een Zeeuws woord nader toelichten. Hebt u een vraag over de betekenis en achtergrond van een Zeeuws woord, die u altijd al hebt willen stellen, grijp dan uw kans. Misschien vindt u dan binnenkort een antwoord op de website www.zeeuwseklap- bank.nl of in deze nieuwsbrief. Onlangs vroeg iemand naar aanleiding van de schommelkaart in het vorige nummer de betekenis van het Zeeuwse woord touter, dat schommel betekent. Touter is samen met schommel, het meest voorkomende dialectwoord in Zeeland. Verder hoor je nog wel ruutouter (Westkapelle), balan^oire en Touter is afgeleid van touteren, een werkwoord dat 'schudden' betekent. Dat geldt ook voor bijze, dat afgeleid is van bijzen, dat eveneens 'heftig bewegen' betekent. Het woord schommel zelf heeft ook te maken met beweging. In de Zeeuwse dialecten kan je hier en daar zelfs een fles schommelen 'schudden'. De ruu in ruutouter is een voorvoegsel dat ook in andere dialecten voorkomt (onder andere als rui). Het is verwant met ruien en nu nog te vinden in het woord opruien. Ook hier zou de grondbetekenis 'bewegen' zijn. De meeste woorden voor schommel hebben dus te maken met beweging, wat eigenlijk heel logisch is. Touter komt niet enkel voor in Zeeland, zoals u kon zien op de kaart die in de vorige aflevering van Zeeuws Erfgoed werd gepubliceerd. Een dialectkaart van de schommel vindt u onder andere op de website www.zeeuwseklapbank.nl. Voor een schommel bestaan honderden dialectwoorden. Kent u de (collectie Woordenboek van de Vlaamse Dialecten). De Zeeuwse Klapbank krijgt een vast onderkomen Jaren geleden toerde de tentoonstelling 'De Zeeuwse Klapbank' met luisterfragmenten uit de jaren zestig en zeventig van vorige eeuw rond in het Zeeuwse land. De dialectfragmenten zijn nu nog te beluisteren op de website www.zeeuwseklapbank.nl, maar eind dit jaar kunt u hiervoor ook terecht in het Belfort in Sluis. De fragmenten uit de tentoonstelling zullen daar, naast andere presentaties rond dialect, woordenboeken en woordenboekenmaker Van Dale te bekijken en vooral te beluisteren zijn. Meer nieuws daarover in de volgende uitgave van Zeeuws Erfgoed. Wedstrijd 'Leukste Zeeuwse uitdrukking' De uitdrukking *t zwien deur de bjet'n joag'n is in een verkiezing van de provincie West-Vlaanderen, Focus-WTV, Radio 2 en de Krant van West-Vlaanderen verkozen tot mooiste West-Vlaamse uitdrukking. Het betekent 'uitbundig feesten, uit je bol gaan'. De letterlijke vertaling is 'het zwijn door de bieten jagen'. Andere populaire uitdrukkingen waren eurn ekster weunt oge (ze heeft lange benen), ze't een mulle van lintjes (ze is een babbelkous), jet gene nagle vu aan zijn gat te scharten (hij is arm), schoap ès de preute of (moe zijn) en scheur je puuste (maak dat je wegkomt). Vorig jaar werd tijdens een zelfde soort verkiezing het woord zurkeltrutte verkozen tot mooiste dialectwoord. Het betekent 'belachelijke, naïeve vrouw', of 'zuurpruim' en is ook in Zeeland hier en daar bekend. Ook van de opgegeven uitdrukkingen kennen we er een aantal in Zeeland. In het Woordenboek van de Zeeuwse dialecten vinden we bijvoorbeeld Hin nihels èn om je hat te krauw'n (doodarm zijn) uit Kruiningen. Kent u nog zulke leuke uitdrukkingen in het Zeeuws? Wat vindt u de leukste? Uw uitdrukking met de betekenis ervan kunt u mailen naar intzeeuws@scez.nl met de vermelding 'Zeeuwse uitdrukking' tot 15 augustus (per inzender slechts een uitdrukking!). Op basis daarvan wordt een shortlist gemaakt en in het najaar wordt samen met u de leukste Zeeuwse uitdrukking gekozen. Zeeuws Erfgoed 19 juni 2013/02 STREEKTALEN

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 19