Maria-insigne uit Boulogne in Biervliet Zffuws-Vlaandfrfn Waarnemingen Kerkplein, Oostburg Op 8 april verrichtte de SCEZ archeologische waarnemingen op het Kerkplein in de binnenstad van Oostburg, na een vondstmelding door de heer Ph. Legrand uit die plaats. Tijdens herstratingswerk op het plein had hij meerdere oude funderingen en andere fenomenen waargenomen. Het betrof twee waterputten, een keldertje met een trapje, twee mogelijke beerputten, een bakstenen gewelf van een niet nader gedefinieerd spoor en zeven funderingen van muren. De archeologische resten dateren grofweg uit de periode zeventiende-negentiende eeuw. De archeologische resten zijn gedocumenteerd en gefotografeerd en vervolgens weer afgedekt. Muurresten en ronde waterput (achtergrond) op het Kerkplein in Oostburg. Het Boulogne-insigne uit en Profaan' deel 2. Voorjaar 2012 voerde opgravingbedrijf ARCbv uit Groningen in opdracht van Rijkswaterstaat een archeologisch onderzoek uit aan de zuidzijde van Biervliet. Aanleiding was aanpassing van het tracé van de N61. Het onderzoeksterrein bleek vol bewoningssporen te zitten, zoals restanten van gebouwen, greppels, afvalkuilen en zelfs een gracht met een breedte van 18-20 meter. Het merendeel van de aangetroffen vondsten dateert uit de veertiende eeuw, de bloeitijd van Biervliet. Naast de hoeveelheid keramiek (3.184 scherven) valt de relatief grote hoeveelheid, namelijk 190 metalen voorwerpjes op: kledingaccessoires, munten of pseudomunten, textielloden (inclusief zeldzame van Biervliet) en insignes. Wegens het faillissement van ARCbv zijn de vondsten aan het Zeeuws Archeologisch Depot (ZAD) geleverd zonder dat een selectieprocedure was uitgevoerd. Bij controle in het depot trok één fragmentje van tin/lood de aandacht van depotbeheerder Henk Hendrikse. Toen het opgevouwen stukje uitgerold en schoongemaakt was, bleek het om een fragment van een pelgrimsinsigne uit Boulogne sur Mer (Frankrijk) te gaan. Het is de onderzijde van een vermoedelijk schildvormig opgewerkt insigne, waarvan maar één andere afbeelding bekend is. De voorstelling Een tot dusver onbekende variant van een Maria-insigne uit Boulogne, gevonden in Biervliet. behelst een scheepje op de golven met centaal daarin Maria met Kind; van beide ontbreekt het hoofd. Aan de linkerzijde is nog net een fragment van een engel bewaard, die het scheepje voortroeit. De rand van het insigne is voorzien van een nog niet ontcijferde tekst. Het insigne is een onbekende variant van het andere, in Heilig en Profaan deel 2 (2001, afb.1382) gepubliceerd insigne van dit type. Op 'ons' insigne is het scheepje voorzien van overnaadse planken, een andere randtekst en ook Maria draagt een ander kleed. De pelgrimstekens van Boulogne tonen steeds een schip, al dan niet geroeid door een engel, met centraal een afbeelding van Maria. De legende verhaalt dat een schip er in het jaar 633 de haven binnenvoer zonder bemanning, met alleen een Mariabeeld aan boord. Populair in de verkoop waren, gezien de vondsten, ook ampullen met dezelfde voostelling als op de insignes. De andere vondsten van pelgrimsinsignes uit Biervliet zijn een Maria met Kind, mogelijk uit Aken, en een fragmentarisch insigne van het Laatste Oordeel, ook uit Aken; verder een fragment van de bekende Bethlehemscène en een kruisiging, allebei met onbekende herkomst. Zeeuws Erfgoed 23 juni 2013/02 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 23