maakten dit boekje op basis van documentatie die hen door hun ouders (een domineesechtpaar in Elkerzee) werd overgeleverd. Naast ooggetuigen verslagen zijn er foto's van Jaap van den Berge. Rapa Nui, met bijdragen van Peter Sijnke [et al.]. (Eindhoven: Les editions du Dodo, 2012) 91 pag.; ill, foto's, tek., krt.; ISBN 978-94 9153101-9. Uitgave ter nagedachtenis aan Boudewijn Büch en het 12,5-jarig bestaan van het Zeeuws Archief, in drie uitvoeringen met lichtblauw, groen en natuurlinnen. Bevat bijdragen van Peter Sijnke, Boudewijn Büch, Godfried Vranken en Frans Mouws over het Paaseiland dat door Jacob Roggeveen werd ontdekt. Met literatuuropgave. A. Romeijn, De stadsregering van Thoien (1577-1795). Bestuur en bestuurders van de stad Thoien vanaf de satisfactieovereenkomst met prins Wiiiem van Oranje in 1577 tot de vai van de Republiek in 1795. 2 delen (Tholen: gemeente Tholen, 2012) 722 pag.; ill., foto's, krt.; ISBN 978-94-886006-1-6. In het eerste deel komen hoofdstukken voor over de stad en de mensen die er in wonen en wordt er stilgestaan bij bevolking, economie en stadsbestuur. Verder is er aandacht voor de bestuurs- perikelen in onder andere het rampjaar 1672 en tijdens de stadhouderloze en stadhouderlijke tijdperken. Het tweede deel bevat een uitgebreid register en een bijlage met alle Schouwse regentenfamilies. Hans Sakkers, Duitse militaire standrechtelijke executies in Zeeland, september-december 1944 (Soesterberg: Aspekt, 2013) 422 pag.; ill., foto's, krt., tek. ISBN 978-94-61-53277-0. Eerste grote studie over het standrecht in Zeeland tijdens de Tweede Wereldoorlog met betrekking tot zowel burgers als militairen. Het boek is samengesteld uit twee delen: de periode van de oorlog en die erna, en bevat elf hoofdstukken. In deel 1 worden onder meer behandeld de geschiedenis van de militaire executie, het militaire strafrecht tijdens de strijd om de Westerschelde, executies in Terneuzen, bij Valkenisse, door Oberstabsrichter Wehdeking, de SD, executies in Voorne, Renesse en een analyserend hoofdstuk. Het tweede deel bevat een beschouwing over de monumenten en de vraag of het hier om oorlogs misdaden handelt. Met slotwoord, drie bijlagen (met onder andere slachtofferlijsten), noten, literatuur, index en fotoverantwoording. Kees Slager, Verjaagd door vuur en water. Evacuatie- en vluchtelingen- verhalen van Zeeuwen (Vlissingen: Den Boer/de Ruiter, 2013) 303 pag.; ill., foto's, krt.; ISBN 978-90-79875 46-7. Verzameling verhalen over Zeeuwen die voor het oorlogsgeweld in de jaren 1939-1944 op de vlucht sloegen. Per evacuatieperiode zijn hoofdstukken gemaakt van onder meer Schouwen-Duiveland en Tholen (1944), Zuid-Beveland (1939-1940, 1944), Walcheren (1940, 1942, 1944) en Zeeuws-Vlaanderen (1944). Met literatuuropgave en index. P. Stuart, Nehalennia van Domburg. Geschiedenis van de stenen monumenten (Utrecht: Stichting Matrijs, 2013). 2 bd., 112 en 176 pag.; ill., foto's; ISBN 978 90 5354 463 3. Nehalenniadeskundige Stuart levert met dit in een tekst- en een afbeeldingenband verdeelde boek een van diverse toelichtingen voorziene catalogus van de Nehalenniastenen uit Domburg. Het merendeel van deze in 1647 gevonden monumenten is bij een brand van de kerk van Domburg in 1848 verloren gegaan. Stuart baseert zijn beschrijvingen op de vele afbeeldingen die voordien waren gemaakt en op foto's van wat resteerde. Ook de door de Oosterscheldevondsten bij Colijnsplaat (sinds 1970) opgedane kennis van de 'Zeeuwse' godin Nehalennia en haar monumenten is gebruikt voor deze nieuwe Domburgse beschrijvingen. A. Vogelaar-van Amersfoort, Op een strobaal, 60 jaar geleden 1 februari 1953 (Middelburg: De Drvkkery, 2013) 94 pag.; ill., tek.; ISBN 978-90 3363411-6. Dineke en Leen moeten samen met hun ouders en broertje vluchten naar het dak van hun huis voor het water in de stormnacht van zaterdag 31 januari 1953. Gebaseerd op waargebeurde verhalen. Historisch jeugdverhaal. Wim de Vrieze, Ana Maria de Vrieze-da Cunha Rosa en Bas Nijkerk, Trugkieke in de historie van de bijzondere duindorpen Burgh Haamstede, Westenschouwen, Nieuw-Haamstede, Burghsluis, Koudekerke (Zierikzee: LNO Drukkerij, 2012) 352 pag.; ill., foto's, krt., tek. Genoemde plaatsen worden in diezelfde volgorde in het boek behandeld met langere en kortere stukjes persoonlijke geschiedenis. Met bibliografie, lijst van archivalia en lijst van medewerkers. Herman Vuijsje, De Ramp getekend. Hoe de watersnood in kinderboeken werd verbeeld (Zaandam: Sjaalman Media, 2013) 112 pag.; ill., tek.; ISBN 978 90-81-58904-8. Uitgave in samen werking met het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. Sinds de ramp zijn er meer dan veertig kinderboeken over het onderwerp verschenen die een hele generatie een herinnering en een beeld bij die ramp meegaf. Vuijsje vraagt zich af wat die tekeningen ons te zeggen hebben en hoe onze verwerking van de ramp en onze visie op natuurgeweld, godsdienst, lijden en dood, onderling hulpbetoon, gemeenschapszin en solidariteit is. Tijdschriften Nehalennia afl. 179 (2013) 56 pag. De Vleeshal in Middelburg kwam in het bezit van het werk 'Iconostase 150' van Yona Friedman; Leen Moelker behandelt in het hoofdartikel dit werk en de (architectuur)filosofie van de maker. Een bijdrage over gedenktekens van de Februariramp in Brouwershaven door Jan Kuipers (tekst) en He leen Dekker (beeld) vormt de brug met het thema Tholen en Sint-Philipsland waaraan de rest van deze aflevering is gewijd en waarin ook de Ramp aan bod komt. Aan het thema werkten mee J.L. Duijzer, Kees de Koning, J. Quist, A.J. Smits en Rinus Willemsen. Ook de mededelingen van de Zêêuwse Dialectverênigieng vallen binnen het thema. Zeeland 22/1 (2013) 1-60. I.H. Vogels- Wessels Boer schreef een artikel over de noodlottig verlopen bouw van een fregat op de werf van de MCC in de Franse tijd. Van oud-hoofdredacteur Erik-Jan Weterings is er een bijdrage over de Zeeuwse historicus G.J. Renier. Onder de inleiding 'mandarijnen op zwavelzuur' wordt in de inleiding al de aftrap genomen voor een heuse polemiek in de Zeeuwse historiografie met betrekking tot de reacties van W. van den Broeke en T. van Gent op de desurbanisatiereeks van Paul Brusse en Mijnand Wijnhardt. Alle auteurs komen voor de laatste maal aan het woord over het beladen onderwerp. Daarnaast veel boekbesprekingen. Zeeuws Tijdschrift 63 1/2 (2013) 64 pag. In verband met haar afscheid als commissaris van de koningin nam Karla Peijs het gastredacteurschap van dit nummer op zich. Hierin staan artikelen over leven en loopbaan van Peijs (door Oscar Steens) en artikelen van Peijs zelf (aan de hand van interviews met onder meer Edwin Vinke, Hendrina Cranenburgh, Nathalie de Muynck, John Sletten, Johnny Beerens, Lia Hector, Barbara Oomen en Adri de Buck). Deze gaan onder meer over regionale producten, de zware industrie, de geur en smaak van Zeeland en het hoger en weten schappelijk onderwijs in de provincie. Mario Molegraaf gaat in op de poëzie van de dichter Emma Crebolder en Jan Kuipers gaat in gesprek met Ton Goossens over diens bevindingen met betrekking tot de veroorzakers van het bombardement van Middelburg in 1940. Verder een groot aantal boek- signalementen en het juryrapport van de Zeeuwse boekenprijs 2012. Heem- en oudheidkundige bladen Schouwen-Duiveland In Stad en Lande, het kwartaal tijdschrift van de Vereniging Stad en Lande (april 2013), staan de jaar verslagen van de verschillende commissies van de vereniging. R. van Langeraad haalt herinneringen op aan zuster Cornelia Pieternella van Zijp-Bijlo, wijkzuster te Kerkwerve van 1927 tot 1958. De Stichting Renesse, die in elke dorpskern op Schouwen- Duiveland een beeld van een bekende dorpsfiguur wil laten plaatsen heeft opdracht gegeven een bronzen beeldje van de markante, motorrijdende zuster te maken. B. Blikman-Ruiterkamp vertelt over de voormalige slachthuizen in Zierikzee. Vanwege stank en overlast voor de bewoners werd door de Gezondheidscommissie geadviseerd een gemeentelijk slachthuis te bouwen. Door de hoge kosten ging dit plan niet door. Uiteindelijk hebben alle slachthuizen een andere bestemming gekregen. Van dezelfde auteur is het artikel 'Het kroningsfeest te Zierikzee (1898)'. Ze neemt de lezer mee naar de septemberdagen in 1898 en vertelt aan de hand van een artikel in de Zierikzeesche Nieuwsbode heel veel bijzonderheden over de feesten ter ere van de kroning van koningin Wilhelmina. Walcheren In De Wete, het ledenblad van de Heemkundige Kring Walcheren (2013, 2), vertelt J. Braat over het vergaan van het stoomschip de Meerkerk in 1946. Hierbij verloren twaalf mensen het leven. Na de redding van opvarenden en het bergen van de lading begon het onderzoek naar de oorzaken van de ramp: had de kapitein te veel gedronken of was het schip te Zeeuws Erfgoed 29 j'uni 2013/02 Erfgoed ALLERLEI

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 29