few 1 -Abdij A -L Speciale actie: op op dicht langs het aanwezige mijnenveld gevaren? De Raad voor de Scheepvaart kwam tot de conclusie dat de kapitein zich als een goed zeeman gedragen had maar dat aan de beloodsing veel verbeterd zou kunnen worden. Voor een groot deel was de ramp met de Meerkerk gewoon domme pech. In 'Walcheren op wielen' wordt het Walcherse autobedrijf Joosse beschreven, dat in 2012 honderd jaar bestond. In 1912 nam Johannes Joosse een fietsenzaak over, waarvoor hij nog 420 gulden moest lenen van de vorige eigenaar. Johannes bleek een veelzijdig man te zijn, de zaak floreerde en in 1924 werd een nieuw pand gebouwd in Nieuw- en Sint Joosland, bestaande uit fietsenmakerij en winkel. De fietsenzaak groeide uit tot een steeds groter wordend garagebedrijf, nu met twee vestigingen, een in Vlissingen en een in Nieuw- en Sint-Joosland. Van G. Oldenmenger horen we dat de zogenaamde 'Romeinse brug' bij Westhove helemaal niet uit de Romeinse tijd stamt, maar pas dateert uit ongeveer 1961. Twee markante schoolmeesters, B.J. de Meij en diens zoon H.G.J. de Meij worden in beeld gebracht door A. de Klerk. De eerste werd bekend door zijn heemkundige publicaties, de zoon vooral door zijn schilderkunst. J. Kaljouw behandelt de vroegere buitenplaats Groot Engelenburg aan de Oude Vlissingseweg en de ernaast gelegen hofstede Klein Engelenburg, later omgevormd tot buitenplaats Zuidvliet. Uit een van de bekende 'Vadertjes' van F. van den Driest leert de lezer veel over de op verschillende plaatsen voorkomende 'smouzegank' - steegjes met geen beste reputatie - en over de joden op Walcheren, die bij de kerk bestuurders niet zo goed bekend stonden maar door het Middelburgse stadsbestuur wel gewaardeerd werden. Den Spiegel, tijdschrift van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen (2013, 2), laat in de rubriek 'Zichtbaar verleden' de kijk van Willem van Oranje zien op Vlissingen in 1672, de stad die de prins als een voorbeeld zag voor andere steden. Naar aanleiding van een brief van Willem van Oranje schrijft P. van Druenen over economische, politieke en religieuze zaken die in die periode speelden. J. Braat vertelt over het gebrek aan discipline bij sommige militairen in de negentiende eeuw, en welke maatregelen het Algemeen Depot van Discipline daartegen kon nemen. In 'Oud voor nieuw: Een scheeps- sloperij aan de Vlissingse Binnenhaven' gaat C. Heykoop in op een verdwenen bedrijfstak in het centrum van Vlissingen. In het midden van de twintigste eeuw ontstond in Vlissingen een scheepssloperij, die enige tientallen jaren bleef bestaan. Tegenwoordig is de scheepssloperij een recyclingsindustrie geworden, die moet voldoen aan strenge milieueisen. G. van der Hoeven doet bij de oude Vlissingers de herinnering opleven aan Johannes Luwema, beter bekend als de straatveger Jokko. In Arneklanken, het kwartaalblad van de Historische Vereniging Arnemuiden (2013, 1), brengt PJ. Feij de lezer naar 'Arnemuiden in de Franse tijd' en naar de burgemeesters C. Crucq en C.D. Baars. De armoede in Arnemuiden was nijpend, en werd nog erger door de problemen met het pontveer naar Nieuw- en Sint-Joosland. In de jaren 1903-1905 werd de vissersvloot van Arnemuiden zwaar getroffen. Verder komen onder andere het kerkelijk leven, de wijkverpleging, de economie en het schoolleven ter sprake. P. Baaijens gaat verder met zijn geschiedenis over de telefoon en de post in Arnemuiden en A. Geldof en S. Huibregtse brengen allerlei wetens waardigheden over de Zeeuwse visserstruien onder de aandacht. De Bevelanden De Spuije (voorjaar 2013) heeft als eerste artikel 'Kanttekeningen bij de relaties tussen Zeeland en Antwerpen (auteur R. Baetens). Die relatie liet meestal nogal wat te wensen over: telkens weer ontstonden moeilijkheden over de toegankelijkheid van de Schelde. Voor hoofdonderwijzer en liefhebber van heemkunde Wim den Toom (1929-2012) schreef A. Beenhakker een in memoriam en F. de Klerk verzorgde het in memoriam voor historicus professor Cornelis Dekker (1933-2012), kenner en beschrijver van de Zeeuwse geschiede nis. 'Over de relatie tussen Kats en Kattendijke' licht G. van der Wal de lezer in. Er zijn verbanden aan te wijzen tussen Cats en Cattendijke: eventuele verwantschap van de Heren van Cats en Cattendijke en overeenkomsten van de wapens van beide plaatsen. K. Sluijter vertelt over schilderijen uit de Gouden Eeuw in het museum in Goes en A. van der Wel over de tentoonstelling 'Hoe speelgoed uit Goes verdween'. In de Koninklijke Bibliotheek in Brussel vond M. Verweij een tekst die verwijst naar een gewezen pastoor in Kamperland rond 1500: Franco Gerardi. F. de Klerk laat ons in 'Opstand op de dijk' zien hoeveel misstanden er kunnen plaatsvinden bij inpolderingen in voorbije tijden. Zeeuws-Vlaanderen Het Bulletin van de Oudheidkundige Kring de Vier Ambachten (2013, 1) is voor een groot deel gevuld met ver slagen van de verschillende commissies. Verder is een gedeelte van een dagboek van Marien Wandel opgenomen, een dienstplichtig militair die tijdens de Eerste Wereldoorlog in Zeeuws- Vlaanderen gelegerd was. Het dagboek is door zijn kleinzoon Tonny Brugge gedigitaliseerd en aangeboden aan de Oudheidkundige Kring de Vier Ambachten. In dit nummer van het tijdschrift is een deel van zijn verslag uit de periode in Hulst opgenomen. Nieuwsbrief, uitgave van de Heemkundige Vereniging Terneuzen (2013, 1) heeft als eerste artikel 'Bernard de Gommne (1620-1685), landmeter, vestingbouwer en een vergeten Terneuzenaar' (auteur K. Stoffels). De Gomme is na 1660 de belangrijkste militaire ingenieur van de Engelse koning Charles II geworden, maar ook in ons land is hij actief geweest als ingenieur in het tweede deel van de Tachtigjarige Oorlog. De Gomme was een geboren Terneuzenaar, aanleiding om uitgebreid over hem te schrijven in deze Nieuwsbrief. Ook van K. Stoffels is het artikel 'De laatste ambachtelijke smederij van Terneuzen opgeheven'. Het gaat hier om de smederij van de familie Verlinde. Nu de laatste van zes generaties smeden, Willem Verlinde, met pensioen is gegaan, is de laatste ambachtelijke smid uit Terneuzen verdwenen. 'Waar stond het Spaanse kasteel in Terneuzen' (P.W. Stuij) gaat over een Spaans fortje dat gebouwd werd in 1575. Het moet vrij klein geweest zijn, daar er na voltooiing maar zestien bedden geleverd moesten worden. Na gegevens gevonden te hebben in de archieven over het fort van Neusen bleek het mogelijk de plaats van het fortje te reconstrueren: het moet gelegen hebben bij het rijshoofd Dronckaertscamera, een van de grote rijshoofden die vanaf 1565 waren aangelegd om Terneuzen te verdedigen tegen de opdringende Honte. Op de tegenwoordige plattegrond van Terneuzen moet het Spaanse fortje gelegen hebben in de hoek tussen de Noordstraat en de Arsenaalstraat, op de plaats die later 'De Schotse Hoek' zou worden genoemd. Het volgende artikel is van R. Willemsen: 'De Bats, een man om op te bouwen'. Johannes Louis Isaac de Bats werd in 1847 geboren; hij werd burgemeester van Biervliet in 1901, waar bijna iedere inwoner tevreden over was. De Bats was een sociaal voelend mens, iemand op wie men altijd een beroep kon doen. Verzekeringsagent, kerkbestuurder, bestuurslid van de muziekvereniging, presidentskerkvoogd, lid van de Provinciale Staten en dijkgraaf: De Bats was van alle markten thuis. tutn Middelburg De Abdij van Middelburg, door J. Dekker en K. Heijning (red), is bij uitgeverij Matrijs tot 1 juli 2013 verkrijgbaar voor de speciale aanbiedingsprijs van 24,95 euro (excl. 1,95 euro verzendkosten), 320 pag.; rijk geïllustreerd; ISBN 978-90-5345-296-7. De Middelburgse Abdij vormt het besloten hart van de stad, het politieke centrum van Zeeland. Dit naslagwerk uit 2006 behandelt de Abdijgeschiedenis van 1123 tot na de Wederopbouw. Het laat het gebruik van de Abdijgebouwen, de bouwkundige geschiedenis en de uitstraling van het complex door de eeuwen heen zien, met middeleeuwse tekeningen en afbeeldingen zoals wandtapijten, wapens en zegels. Aangevuld met vier gedetailleerde plattegronden, een calendarium met relevante gebeurtenissen en uitgebreide registers. Kijk voor de kortingsbon op www.scez. nl/abdijmiddelburg of bestel het boek rechtstreeks op www. matrijs. com. Zeeuws Erfgoed 30 juni 2013/02 Erfgoed ALLERLEI

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 30