Colofon AN BI MOnuMENTaal Zeeuws Erfgoed ljB stichting jaargang 12 nr. 2 juni 2013 Cultureel Al Erfgoed www.scez.nl Bezoekadres: KORTelings uit dienst ARCHEOLOGIECULTUURHISTORIEERFGOEDEDUCATIEMONUMENTENMUSEASTREEKTALEN Zeeuws Erfgoed is een uitgave van Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en verschijnt vier keer per jaar. Deze nieuwsbrief informeert over archeologie, cultuurhistorie, erfgoededucatie, monumenten, musea, streektalen en volkscultuur in Zeeland. Zeeuws Erfgoed wordt mede mogelijk gemaakt door de Provincie Zeeland. Abonnementen en adreswijzigingen alleen schriftelijk via postbus 49 o.v.v. Zeeuws Erfgoed. Redactie Saskia Buitenkamp, Marinus van Dintel, Jan Kuipers, Veronique De Tier en Janneke de Wit Eindredactie Saskia Buitenkamp, Marinus van Dintel en Jan Kuipers Foto's Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, tenzij anders vermeld. De SCEZ streeft er met de uiterste zorgvuldigheid naar om voorafgaand aan het moment van publicatie contact op te nemen met de rechthebbenden. De SCEZ kan op geen enkele wijze aansprakelijk worden gesteld voor beeldmateriaal, door derden aangeleverd, waarop auteursrecht berust. Opmaak decreet, Ramon de Nennie, Middelburg Druk Grafimedia Partners, Middelburg Contact Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Postbus 49 4330 AA Middelburg Bezoekadres Het Schuitvlot, Looierssingel 2 T +31 (0)118-670870 E info@scez.nl Twitter SCEZ @erfgoedzeeland I Zeeland Aan dit nummer droegen bij ARCHEOLOGIE Robert van Dierendonck, Ilona Haas, Henk Hendrikse, Hans Jongepier, Jan Kuipers en Arent Vos CULTUURHISTORIE Winant Halfwerk en Marloes Matthijssen ERFGOEDEDUCATIE Josien Pootjes MONUMENTEN Marinus van Dintel, Wim Jakobsen, David Koren en Jan van Zon MUSEA Jeanine Dekker, Janneke de Wit en Wim Scholten STREEKTALEN Veronique De Tier MONUMENTAAL Jan Kuipers ALLERLEI Johan Francke en Truus Trimpe Burger-Mekking Aanlevering van kopij Voor het volgende nummer en/of reacties op deze nieuwsbrief bij voorkeur digitaal tot 15 juli 2013, zeeuwserfgoed@scez.nl of via postbus 49, 4330 AA Middelburg o.v.v. kopij Zeeuws Erfgoed. Algemeen Nut Beogende Instelling Het Schuitvlot, Looierssingel 2, Middelburg Antoine Vanhemelrijk, webredacteur Tot 1 april 2013 was Antoine Vanhemelrijk werkzaam bij de SCEZ als webredacteur voor het webportaal geschiedenis- zeeland.nl. Het webportaal is een samenwerkingsverband van de Zeeuwse Bibliotheek, het Zeeuws Archief en de SCEZ, met directe betrokkenheid van het Zeeuws Museum en het gemeentearchief Schouwen-Duiveland. Antoine was vanaf maart 2005 voor het webportaal werkzaam. Hij was de verbindende factor in de ontwikkeling ervan en droeg zorg voor kwaliteit en continuïteit van thema's, nieuwsitems en klantcontacten. Hij onderhield de contacten met de andere provinciale webportalen en signaleerde nieuwe ontwikkelingen. De SCEZ en de andere partners van het samenwerkingsverband hadden Antoine graag voor het webportaal willen behouden, maar economische omstandigheden maakten dit niet mogelijk. Zijn werk wordt in beperkte mate voortgezet door medewerkers van de Zeeuwse Bibliotheek. Antoine verricht momenteel werkzaamheden op freelancebasis, met als specialiteit webredactie (www. vanhemelrijk. nl De Stenen Beer in Sluis behoort met de wallen en het Belfort tot de belangrijke bezienswaardigheden van deze vestingstad, een Zeeuws- Vlaamse 'parel' van de Staats-Spaanse Linies (zie ook pagina 3 en 9). De Stenen Beer is verbonden met de geschiedenis van de middeleeuw se stadsmuur van Sluis. Nadat de rond 1390 gebouwde Westpoort door Bruggelingen in 1437 was verwoest, volgde in 1444-1456 de bouw van de Nieuwe Westpoort, de huidige Stenen Beer. Voor de bouw gebruikte men stenen van de afgebroken kerktoren van IJzendijke. In 1587 werd de Westpoort bij de verovering van Sluis door Alexander Farnese, beter bekend als de hertog van Parma, opnieuw verwoest. De in 1968-1972 geconserveerde en in 1990-1991 gerestau reerde ruïne omvat de resten van een hoofdpoort met oorspronkelijk onderkelderde flanktorens, een vrijwel verdwenen voorpoort en een stenen beer ter scheiding van het zoute Zwinwater en het zoete water van de stadsgracht. Met de strijd om Sluis in de jaren 1587-1604, toen prins Maurits de stad heroverde, bevinden we ons middenin de ontstaansperiode van de Staats-Spaanse Linies, waarin zich ook de scheiding voltrok van de Staatse (Noordelijke) en Spaanse (Zuidelijke) Nederlanden. Hun grootste uitbreiding kregen de na 1604 verbeterde vestingwerken van Sluis in de jaren 1699-1702, naar plannen van de beroemde vesting bouwkundige Menno van Coehoorn. In deze periode kwam een gordel van bastions tot stand, met tussengelegen ravelijnen (buiten werken) en courtines (verbindingswallen). Ook in 1746 en 1749 (de tijd van de Oostenrijkse Successieoorlog, 1740-1748) en in 1811 (de Franse tijd) vonden aanpassingen plaats. De vesting Sluis is opgeheven in 1839, de monumentale verdedigingswerken bleven gelukkig behouden. Zeeuws Erfgoed 31 juni 2013/02 Colofon Kortelings

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 31