is» De mensen achter de beelden Schotse Huizen: culturele ontmoetingsplek De Schotse Huizen Vier generaties in steen: echtparen en hun kinderen. Het eerste beeld is van Hendrik II van Borsele. Zijn kleinzoon Loys of Lodewijk legde in 1477 de eerste steen van het stadhuis. Het ventje was nog maar zeven jaar, maar ze hebben hem vast de bouwtekeningen laten zien: kijk, dit gaat het worden en in de mooie nissen komt later ook een beeld van jou'. Daar is het helaas niet van gekomen, want Loys is jong gestorven en nooit heer van Veere geworden. Toen in 1517 de eerste beelden werden besteld en geleverd was het niet Loys maar zijn zuster Anna die afgebeeld werd... Ter gelegenheid van de voltooiing van de conservering heeft Museum De Schotse Huizen een publicatie uitgebracht. Onder de titel 'Zeven heren en vrouwen verbeeld - de zestiende-eeuwse stadhuisbeelden van Veere'. Behalve over het conserveringsproces vertelt het boekje over de mensen achter de beelden, de hoogste aristocraten van Zeeland. Waarvan alle mannen Vliesridders waren, een eer bestemd voor alleen de hoogste Europese adel. Samen vertellen ze de opkomst en onder gang van Veere. Een verhaal van zeeslagen, stadsversterkingen en grote rijkdom. Maar ook van overstromingen, het verdwenen kasteel Zandenburg, jong gestorven kinderen en strenge huwelijkspolitiek. Het boek is geschreven door Marloes Matthijssen en verkrijgbaar in Museum De Schotse Huizen. IQ Museum De Schotse Huizen werkt samen met Restaurant De Struyskelder, gevestigd in de kelders van het pand, aan een nieuw cultureel concept. Er worden plannen gemaakt voor een museumcafé op de begane grond en transformatie tot 'multifunctioneel Veers ontmoetingscentrum' met culturele activiteiten voor alle leeftijden. Het nieuwe seizoen start met jazz en de zogenaamde Hoogaarsdagen, samen met Stichting Behoud Hoogaars, ter begeleiding van de zomerexpositie over Hoogaarzen in het museum. Ook zijn er lezingen, kinder workshops en een handwerkcafé. In de museumwinkel worden eigen producten verkocht, zoals boeken, handwerkpatronen, Schotse sieraden en artikelen gebaseerd op de Schots-Veerse tartan. In het handwerkcafé start een uniek project: 25 vrijwilligers borduren mee aan een wandtapijt van 125 meter breed over de Schotse diaspora. Veere maakt vijf panelen, die eind van dit jaar met de overige panelen (van 25 landen!) worden samengevoegd in Schotland. Dit jaar wordt ook een Zeeuwsbrede doorstart gemaakt met 'Feest van herkenning', een reminiscentieproject dat licht dementerende ouderen helpt herinneringen op te halen uit het verleden aan de hand van museum- voorwerpen. Een project naar aanleiding van een trainingsprogramma over museumvoorwerpen in de zorg, georganiseerd door SCEZ. Hendrik II van Borsele - Janna van Halewijn - Wolfert VI - Charlotte van Bourbon-Montpensier - Anna van Borsele - Filips van Bourgondië-Beveren - Adolf van Bourgondië-Beveren (foto's Stichting Behoud Veerse Stadhuisbeelden, vormgeving Martijn de Wilde). Proefmonsters voor controle op zouten in de steen (foto Jacques Vereecke). Zeeuws Erfgoed 5 juni 2013/02 Cultuurhistorie

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 5