De aankoopinspectie van de Monumentenwacht Symposium Het nieuwe bestrijden Digitale rapportage Monum entenwacht www.scez.nl/monumentenwacht.nl Het kopen van een monumentaal of beeldbepalend pand is een beslissing die u niet zomaar neemt. Het zoeken naar een geschikt pand kan snel en eenvoudig op verschillende manieren, maar op het moment dat u een keuze heeft gemaakt op basis van de vraagprijs, foto's, een prachtige beschrijving en een bezichtiging, rijzen de vragen. Hoe is de bouwkundige staat? Is die vloer wel goed? Zit er houtworm in de dakbalken? Moeten de goten al vervangen worden? Is er veel achterstallig onderhoud? Wat kunnen wij voor u betekenen? De Monumentenwacht kan voor u als koper van een monumentenpand een aankoopinspectie uitvoeren. Na de opname worden de bevindingen vastgelegd in een inspectierapport met een fotobijlage, dat vervolgens aan u wordt toegezonden. In het rapport staat niet alleen wat de staat van onderhoud van een gebouw is, maar ook wat eraan gedaan kan worden en op welke termijn. Bij een inspectie worden installaties overigens niet beoordeeld. Voorwaarde voor het uitvoeren van een aankoopinspectie is dat de huidige eigenaar toestemming verleent. De kosten van een aankoopinspectie zijn, als u al abonnee bent, gebaseerd op het gesubsidieerde uur- en voorrijdtarief. Als u nog geen abonnee van de Monumentenwacht bent dan gelden de tarieven voor overige diensten. Zie hiervoor www.scez.nl. Op deze website kunt u ook het formulier voor een aankoopinspectie downloaden (u gebruikt hiervoor het formulier 'Eenmalige Inspectie Monumentenwacht SCEZ'). Mocht u verkoper van een monumentenpand zijn, dan kunnen wij eveneens een (aankoop)inspectie uitvoeren om de staat van onderhoud vast te leggen en zo mede de verkoop te bevorderen. De Monumentenwacht informeert u graag verder over de mogelijkheden. De SCEZ heeft op 11 juni een bijdrage geleverd aan het symposium 'Het nieuwe bestrijden', gehouden bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) in Amersfoort. De organisatie lag in handen van de RCE, de Monumentenwacht Nederland en de Nederlandse Vereniging van Plaagdiermanagementbedrijven. Wim Jakobsen, adviseur monumentenwacht van de SCEZ, lichtte aan de hand van veertig ervaringsjaren van de Monumentenwacht de zin en onzin van bestrijding toe. In Zeeland inspecteert de Monumentenwacht jaarlijks ruim zevenhonderd objecten. De aanwezigheid van hout aantasting is een vast onderdeel van de periodieke controles. Als blijkt dat er sprake is van houtaantasting zal de Monumentenwacht de eigenaar adviseren over de te nemen maatregelen. Nieuwe manier Het bestrijden van houtaantastende schimmels en insecten is niets nieuws. Wat wel nieuw is, is de wijze waarop. De bestrijding van houtaantasters in monumenten is tegenwoordig veel terughoudender. Dat houdt in dat er De inspecties die de Monumentenwacht uitvoert aan uw monument of bouwwerk leveren u heel wat voordelen op. We noemen er hier twee. Een eerste voordeel voor u is dat kleine gebreken, die direct schade kunnen veroorzaken, nog tijdens de inspectie zelf verholpen worden. Een tweede voordeel is het overzichtelijke rapport dat u enkele weken na de inspectie ontvangt. In dit inspectierapport zijn voor u de noodzakelijke werkzaamheden in volgorde van prioriteit opgesomd. Een werkzaam document, dat u een hand reikt bij het onderhoud van uw pand. Veel eigenaren willen naast het vertrouwde papieren exemplaar het rapport ook digitaal ontvangen. Een groot voordeel hiervan is dat u het rapport kunt doorsturen naar een aannemer of schilder die de werkzaamheden zal uitvoeren. De opdrachtnemer beschikt dan over een volledig overzicht van de onderdelen waaraan gewerkt moet worden. niet méér gedaan wordt dan strikt noodzakelijk is, dat er vaker op een beperkt aantal plaatsen houtaantasting bestreden wordt en dat bij twijfel eerst de aantasting in de gaten gehouden wordt in plaats van direct te bestrijden. Dit geldt voor de bestrijding van houtworm en bonte knaag- kever tot huiszwam en kelderzwam. Deze bestrijding gebeurt steeds met één doel: dat wat waardevol is zo lang mogelijk in zijn oorspronkelijke staat te behouden, vanuit het devies 'sober en doelmatig'. Voor wie Bent u werkzaam in de monumentenzorg? Werkt u als architect, adviseur of aannemer met historische gebouwen? Of bent u eigenaar van een monument? Dan is dit symposium iets voor u. U wordt geïnformeerd over de nieuwste technieken en slimste aanpak. Heeft u het symposium op 11 juni gemist? Het programma wordt nogmaals op 11 september in Amersfoort aangeboden. Verdere informatie en aanmelden kan via www.cultureelerfgoed.nl. Heeft u ook interesse in een digitaal rapport (en wilt u eventueel geen papieren rapport meer ontvangen), geef dan uw e-mailadres door aan de SCEZ (info@scez.nl 0118-670870) of aan de monumentenwachter die de inspectie bij u uitvoert. Zeeuws Erfgoed 11 september 2013/03 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 11