Open Monumentendag 2013 www.openmonumentendag.nl Presentatie Monumentenwacht Gebouwen zijn door de eeuwen heen behalve een onderkomen ook symbolen van macht en geven hun gebruikers een bijzondere status. Zij imponeren bezoekers en voorbijgangers en laten zien hoe belangrijk de eigenaar voor de maatschappij en zijn omgeving is. In de architectuur hebben invloedrijke personen en instellingen van oudsher uitdrukking gegeven aan rijkdom, maatschappelijk aanzien, politieke macht of hogere idealen als geleerdheid of geloof. Dit gegeven vormt de inspiratiebron voor het landelijke thema van Open Monumentendag 2013, 'Macht Pracht'. Vele voorbeelden van die macht en die pracht in de bouwkunst openen hun deuren op Open Monumentendag in het weekend van 14 en 15 september 2013. Gelovigen en kerkbesturen bouwden grote kerkgebouwen met hoge kerktorens die naar de hemel wezen. Regenten woonden achter indrukwekkende en rijk versierde gevels op een belangrijke plaats in de stad, maar ook op buitenplaatsen en landgoederen. Stadsbesturen drukten hun autoriteit uit in wedijverende stadhuizen, niet alleen voor wat betreft het exterieur van het pand maar ook qua interieur. Handelshuizen en banken lieten rijk gedecoreerde handels- en kantoor- gebouwen realiseren en de rechtspraak en het openbare bestuur drukten ook hun macht en gezag uit, in gerechtsgebouwen, ministeries en kazernes. Op het platteland was het ook niet anders. Herenboeren toonden graag hun rijkdom en hun macht door imposante boerderijen met veel pracht en praal. Aanleiding voor het thema 'Macht Pracht' is een belangrijk historisch moment dat in 2013 wordt herdacht: 300 jaar Vrede van Utrecht. Dit verdrag maakte een einde aan een reeks van oorlogen in Europa en overzee. Vanwege de Vrede van Utrecht zal op donderdag 12 september de landelijke opening van de Open Monumentendag in het Paushuize in Utrecht plaatsvinden. Een andere aanleiding voor het thema is de viering van 200 jaar Koninkrijk der Nederlanden, dat in november 2013 officieel van start gaat. Meer dan vierduizend monumenten zijn in heel Nederland tijdens de Open Monumentendagen gratis opengesteld voor het publiek. In Zeeland zijn tijdens deze dagen zo'n driehonderd monumenten te bezichtigen: van kerken tot bunkers en van woonhuizen tot buitenplaatsen. Om iedereen de mogelijkheid te bieden het Zeeuws cultureel erfgoed in de provincie te bewonderen, maakt de Provincie Zeeland het openbaar busvervoer en de Fast Ferries in Zeeland gratis op zaterdag 14 september. Kijk voor de gratis vervoerbon op www.degoedekantop.nl of in uw huis-aan-huisblad van week 36. Let op: gratis vervoer is alleen mogelijk op vertoon van de vervoerbon. Wilt u weten welke monumenten te bezichtigen zijn in Zeeland? Kijk dan op: De monumentale PKNKerk in Kloetinge, toonbeeld van kerkelijke macht. Zeeuws Erfgoed 12 sep Om de historische gebouwen van 'macht en pracht' niet tot vergane glorie te laten verworden, moeten ze goed en regelmatig onderhouden worden. De Monumentenwacht signaleert vroegtijdig gebreken en adviseert de eigenaar over planmatig onderhoud. Op zaterdag 14 september staat de Monumentenwacht met een presentatiestand voor het voormalige stadhuis op de Markt in Middelburg. U kunt kennismaken met het werk van de Monumentenwacht en vragen stellen aan de monumentenwachters ter plaatse. Zij informeren u graag over hun werkzaamheden en laten zien hoe een inspectie met afdaling langs de gevel van het 'machtige stadhuis' in zijn werk gaat. Bent u benieuwd of heeft u vragen voor de monumentenwachters, bezoek dan hun presentatiestand op de Markt tijdens de aankomende Monumentendag op zaterdag 14 september! 2013/03 Monumenten

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 12