Restauratieprojecten bij ROP Zeeland RF^TAURATIF OPLEIDINGSPROJECTEN tma meLjf Jb«"icJen Pand King George I in Middelburg Opdrachtgever: BVMonumentenbeheer Middelburg Aannemer: Bouwgroep Peters In het pand aan de Singelstraat 7 in Middelburg is onlangs door een gespecialiseerd bedrijf asbest verwijderd. De hoofdaannemer had opdracht gegeven om de toestand van de houten kapconstructie en de balklagen te onderzoeken. Hiertoe moest een gedeelte van de wanden en plafonds gesloopt (ontmanteld) worden. Geen eenvoudige opgave gezien de vele vertrekken die in het pand aanwezig zijn. Aan de hand van de resultaten van het bouwkundig onderzoek kunnen de bouwtekeningen aangepast worden. De volgende stap is het aanvragen van de omgevingsvergunning voor de restauratie. De verwachting is dat in september met de restauratiewerk zaamheden kan worden begonnen. In de decemberuitgave van Zeeuws Erfgoed willen wij hiervan verslag doen. In de vorige aflevering stond vermeld dat de oorspronkelijke huisnaam 'De Carper' genoemd wordt in de Middelburgsche Naamwijzer. Dit moet zijn: De Middelburgse Huisnamen van M. Fokker (1904). De huidige huisnaam 'King George I' is vermoedelijk bedacht door de kunstenaar George ter Horst, die daar lang woonde. Diploma-uitreiking Scalda Na ongeveer vier jaar werken en studeren kregen dinsdag 25 juni zes leerlingen restauratie timmeren en twee leerlingen restauratie metselen hun diploma uitgereikt. De locatie van de Bouwopleiding Zeeland in Goes was voor die gebeurtenis feestelijke ingericht. Niet alleen de restauratieleerlingen kregen een diploma, maar ook de leerlingen niveau 2 en 3 timmeren en metselen. De heer Rob Kotzebue, hoofd Techniek van het Scalda, roemde het doorzettingsvermogen van de geslaagden. Na een staande ovatie voor de geslaagden werden de diploma's en de ROP-certificaten uitgereikt. Na het officiële gedeelte was er tijd voor een hapje en drankje, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. Juni was voor ROP Zeeland een belangrijke maand: donderdag 20 juni was de officiële start van de restauratie van de kademuren aan de Kousteensedijk, ter hoogte van de Rechtbank, in Middelburg. En op dinsdag 25 juni kregen acht restauratieleerlingen in Goes hun felbegeerde diploma uitgereikt. De restauratiewerkzaamheden aan het rijksmonument King George 1 aan de Singelstraat in Middelburg werden voortgezet, met een grondig bouwkundig onderzoek in het vooruitzicht. Kademuren aan de Kousteensedijk in Middelburg Opdrachtgever: gemeente Middelburg Aannemer: Bouwgroep Peters Na de eerste en tweede fase van de restauratie van de kademuren aan de Bierkaai en Rouaansekaai, waarbij hoofdzakelijk het metselwerk hersteld werd, is nu de derde fase van start gegaan. De derde fase betreft de kademuren aan de Kousteensedijk ter hoogte van de Rechtbank. Nadat de damwanden geslagen zijn, is zichtbaar geworden wat de oorzaak van de schade aan de kademuren is (de aard en oorzaak van de problemen zijn tijdens een proefdrooglegging en ontgraving in 2012 bepaald, de werkelijke omvang kan nu worden vastgesteld). De boveneinden van de houten funderingspalen zijn voor een groot gedeelte verrot, en dat geldt ook voor de dwarsbalken (kespen), het langshout en het schuifhout. Deze schade is veroorzaakt door zuurstof in het water ten gevolge van het periodiek verlaging van de waterstand. Hierdoor is er zuurstof bij de houten palen gekomen wat voor aantasting heeft gezorgd. Verrotte houten funderingspalen veroorzaakten schade aan de kademuren. Het eerste herstelwerk bestaat uit het stabiliseren van de kademuur om verschuiving en/of verzakking te voorkomen, werk dat voor de zomerva kantie uitgevoerd is. Aan beide zijden van de fundering zijn stalen buispa- len in de grond geheid, die worden voorzien van wapening en volgestort met beton. Over de stalen heipalen komen vervolgens stalen balken dwars op de fundering om zo de heipalen met elkaar te verbinden. Op de stalen balken worden dan de vijzels aangebracht om de kademuren tijdelijk te kunnen ondersteunen. Als deze ondersteuning aangebracht is, zal de oude houten fundering weggezaagd worden omdat deze nu ondervangen is. In de volgende fase worden de stalen balken in beton gestort en zal dit de constructieve, blijvende fundering worden. De vrije ruimte van de onder kant van de kademuur tot de fundering zal dan worden opgemetseld. In de volgende aflevering van Zeeuws Erfgoed zullen enkele foto's deze werkwijze verhelderen. Jan den Engelsman, directeur Bouwopleiding Zeeland, verwelkomt de aanwezigen met een applaus voor de geslaagden. Leerling Mark Koeman, Jan de Kock, docent bouwkunde, en Rob Kotzebue, hoofd Techniek van het Scalda. Zeeuws Erfgoed 13 september 2013/03 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 13