Feestelijke ingebruikname Op zaterdag 7 september om 15.00 uur zal het gecompleteerde Moreau-orgel feestelijk in gebruik worden genomen door Theo Jellema, organist van de Grote of Jacobijnerkerk in Leeuwarden en hoofdvakdocent Orgel aan het conservatorium in Arnhem en Zwolle. Ook zal hij een toelichting geven op het orgel en de uitgevoerde werk zaamheden. Vervolgens zal symbolisch de overdracht plaatsvinden aan Gerard Boot, organist en vanuit de Stichting Oude Zeeuwse Kerken belast met het 'hoederecht' van het instrument en collega-organist André Poortvliet. Aansluitend kan het orgel worden bezichtigd. Sinds kort is het fraaie Moreau-orgel in de Sint-Maartenskerk in Baarland weer in volle glorie te beluisteren. Het enige register dat in het verleden verloren ging, een tongwerk, is door de firma Flentrop Orgelbouw uit Zaandam gereconstrueerd en terug geplaatst. Hiermee is het orgel weer compleet, wat vooral de klankrijkdom van het instrument ten goede komt. Op zaterdag 7 september zal het gecompleteerde orgel tijdens een feestelijke bijeenkomst in gebruik worden genomen. Uniek orgel Het orgel in de Sint-Maartenskerk is uniek voor Zeeland. Het instru ment werd rond 1750 als huisorgel gebouwd door Jean Francois Moreau of zijn zoon Johannes Jacobus. Jean Francois, oorspronkelijk afkomstig uit Gent, werkte lange tijd als orgelbouwer in Rotterdam. In deze Rotterdamse periode leverde hij diverse orgels aan kerkbesturen in Holland, zoals het monumentale en nog bestaande Moreau-orgel in de Goudse Sint-Janskerk. In 1764 vestigde Jean Francois zich in Middelburg, waar hij vervolgens een aantal huisorgels voor Zeeuwse kerken bouwde. Het Moreau-orgel in Baarland werd echter niet nieuw voor de kerk gebouwd, maar door het toenmalige kerkbestuur van orgelbouwer Künckel uit Rotterdam overgenomen. Het werd gefinancierd door Martinus Slabber, die in Baarland baljuw, secretaris en rentmeester van de kerk was. Bijna 250 jaar na aanschaf is het orgel nog in hoge mate authentiek en wordt het gerekend tot de mooiste kleine kerkorgels van Nederland. Zeeuws Erfgoed 15 september 2013/0;

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 15