1 Gekrompen, maar niet van de kaart. Het doorkijkvenster met artist impression in Poppekerke. achtergebleven bewoners de enige herinnering aan het voormalige dorp vormden. Door middel van hernieuwde aandacht probeerde Aad de Klerk de gekrompen dorpen uit de vergetelheid te halen. Daartoe werden vanaf 1990 plaatsnaamborden bij de toegang tot de gekrompen dorpen gezet, te beginnen in de voormalige gemeente Mariekerke in 1990 en daarna in Valkenisse in 1991 (dit in navolging van het initiatief op Schouwen- Duiveland, waar de Vereniging Stad en Lande ervoor zorgde dat plaats naamborden voor de gekrompen dorpen werden geplaatst). Ook verscheen er in 2006 een publicatie van zijn hand: Van Boudewijnskerke tot Zanddijk, over tien gekrompen dorpen in de gemeente Veere. Deze populaire uitgave kwam voort uit het gelijknamige project Gekrompen Dorpen, dat SLZ en de SCEZ in 2006 uitvoerden in opdracht van de gemeente Veere. Een tweede product was een beleidsrapport, waar SCEZ en SLZ aanbevelingen deden aan de gemeente Veere om de gekrompen dorpen in het landschap beter zichtbaar te maken, maar wel op basis van de cultuurhistorische waarden. Bewonersinitiatieven Gekrompen dorpen vormen een belangrijk onderdeel in het Zeeuwse landschap. Soms zijn kenmerkende restanten, zoals een kerkhof of een vliedberg nog bewaard gebleven en zijn deze duidelijk herkenbaar in het landschap. Maar in andere gekrompen dorpen herinnert weinig tot niets meer aan de vroegere, omvangrijkere bewoning en weten ook de eigen bewoners hier weinig over. Dit was dan ook de reden om het project Wethouder René Molenaar van de gemeente Veere plakt een sticker met het logo van de gekrompen dorpen op het plaatsnaambord van Poppekerke. Brigdamme en Werendijke, Boudewijnskerke en Hoogelande, zomaar een aantal gehuchten die je verspreid over Walcheren kunt tegenkomen. Nu zijn ze vaak klein en onopvallend, eeuwen geleden waren ze beduidend groter en voorzien van een kerk. Alleen al in de gemeente Veere bevinden zich nog tien van deze zogenaamde gekrompen dorpen. Om de gekrompen dorpen meer zichtbaar en beleefbaar te maken startte Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) in maart 2012 een project, in nauwe samenwerking met de Walcherse Archeologische Dienst, de gemeente Veere en de SCEZ. Op 26 juni werden tijdens een feestelijke fietstocht de resultaten aan bewoners, eigenaren, projectmedewerkers en de pers gepresenteerd: nieuwe plaatsnaamborden en doorkijkvensters met artist impressions van de voormalige dorpen in Werendijke, Boudewijnskerke en Poppekerke. Aandacht voor gekrompen dorpen De term 'gekrompen dorpen' komt van Aad de Klerk, voormalig adviseur cultuurhistorie en landschap bij de SCEZ. Al in 1989 vroeg hij aandacht voor dié voormalige Walcherse dorpen, waarvan de kerk tijdens het beleg van Middelburg (1572-1574) voor altijd verloren ging. Omdat de kerk letterlijk en figuurlijk het hart van het dorp vormde, betekende verval en/of afbraak ervan vroeg of laat de doodsteek voor het dorp. Inwoners vestigden zich elders, waardoor vaak de kerkruïne, het kerkhof en een klein aantal boerderijen samen met de overgeleverde verhalen van de Zeeuws Erfgoed 18 september 2013/03 CULTUURHISTORIE

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 18