rtzeeihki Uutgesproken Zeeuws Streektaal Varia Kees Slager interviewt een zenuwachtige Jopie Minnaard Zij wordt de verdiende winnaar van deze editie. Stichting De Zeeuwse Taele en de SCEZ organiseerden voor de eerste keer een verhalenwedstrijd. Ruim twintig inzendingen kwamen binnen. Zes ervan werden door een onafhankelijke jury en anoniem geselecteerd om op de finaleavond hun verhaal te vertellen. Bij de inzenders waren heel wat bekende Zeeuwse schrijvers/vertellers, maar er waren ook debutanten. Een ervan kreeg ook een plaats op de finaleavond op 14 juni in Sint-Maartensdijk. Pia van Vossen, afkomstig van Tholen, schreef al wel langer verhalen en gedichten, maar voor deze wedstrijd probeerde ze voor het eerst een verhaal in het Zeeuws en het werd ook haar allereerste openbare optreden. Dat was te merken aan haar zenuwen, maar ze volstond deze vuurproef uiteindelijk wel. Een andere Tholenaar, Arie de Viet, schrijft wel vaker, maar meestal poëzie. Ook voor hem was dit dus vrij nieuw. Kees van Boven kon zijn eigen verhaal niet zelf vertellen omdat hij een medische ingreep had ondergaan, maar bracht een vertelster mee. Mieke kreeg de zaal aan het lachen met alle campingperikelen uit het verhaal. De drie prijswinnaars waren uiteindelijk Jopie Minnaard, Jan Lauret en Rachel van de Vreede. Deze drie zijn geen debuterende vertellers, maar bleken al bij al toch wat zenuwachtig te zijn voor zo'n avond. Jopie bracht het verhaal van haar dementerende moeder, een triest verhaal waarbij de zaal heel stil werd. Ook het verhaal van Jan Lauret was een droevig verhaal. Toch bleken beide verhalen zowel de zaal als de jury te kunnen bekoren, want Jopie en Jan werden nummer één en twee van deze editie van Uutgesproken Zeeuws. Rachel van de Vreede-Minnaard, de nummer drie, was de pechvogel van de dag. Zij brak 's ochtends haar schouder en kon haar verhaal niet komen vertellen. Onverwachte hulp kreeg ze van Engel Reinhoudt. Hij had het verhaal nog niet eerder gezien maar wou om Rachel een plezier te doen, haar verhaal wel vertellen. En dat bracht Rachel geluk. De zaal kon heel hartelijk lachen met Toer de Moer, een verhaal over een uit de hand gelopen fietstochtje. Kees Slager, ook al van Tholen, onderhield het publiek tijdens de juryberaadslaging met een leuke Zeeuwse quiz en hield tijdens het programma leuke praatjes met de deelnemers. Het werd voor het publiek een goed gevuld avondprogramma. De organisatie, de deelnemers, het publiek, allen keerden tevreden naar huis terug na een gezellige avond in de Haestinge in Sint-Maartensdijk. Na een evaluatie waarbij zowel de jury als de organisatie aanwezig waren beslisten de Zeeuwse Taele en de SCEZ om zeker een vervolg te geven aan dit initiatief. Uiteraard wordt rekening gehouden met de beginnersfouten die er deze eerste editie waren. De organisatie dankt iedereen die heeft bijgedragen door een verhaal in te sturen, als deel van de werkgroep, als jurylid of anders. De wedstrijd werd financieel mogelijk gemaakt door de Provincie Zeeland en het Delta Zeeland Fonds. Woonboulevard Poortvliet en een anonieme sponsor zorgden voor het prijzengeld. Wethouder Jan Oudesluijs van de gemeente Tholen feliciteert de finalisten. Nederlandse streektalendag Op 28 september vindt in het Belgische Hasselt een streektalendag plaats, georganiseerd door Stichting Nederlandse Dialecten en Variaties vzw. Deze streektalendag vervangt de Nederlandse dialectendagen van vroeger. Het thema is 'digitalisering' in de streektaal. In het ochtendprogramma krijgt u allerlei informatie over projecten rond streektaal die nu in een digitaliseringsfase zijn aanbeland. Het project 'Spraakma(k)kers. Limburg in taalvariatie' krijgt in dit ochtendprogramma een prominente plaats. Jacques van Keymeulen spreekt over taal als immaterieel erfgoed. Silvia Weusten heeft het over de praktische werkwijze die is gebruikt bij het opsporen van taalvariatie in Limburg en Leen Gos bekijkt dit project vanuit de erfgoedkant. Voor de middag worden nog twee projecten voorgesteld, onder andere Soundbites van het Meertens Instituut en het Limburgse DBNL. 's Middags zijn er allerlei workshops waar nog dieper wordt ingegaan op digitalisering en/of immaterieel erfgoed. Inschrijven voor deze dag kan tot 21 september. Een uitgebreid programma vindt u op de website van de SCEZ en van zeeuwseklapbank.nl. Aanmelden kan via het adres dat u daar vindt of via de adviseur streektalen, Veronique De Tier (v.de.tier@scez.nl). Belfort Sluis Eind september opent in het Belfort in Sluis een permanente tentoonstelling over Sluis, Hendrik Johan van Dale en in het verlengde daarvan de geschiedenis van de woordenboeken en de dialecten. In de dialectenafdeling wordt de Zeeuwse Klapbank, vroeger een reizende tentoonstelling, definitief verankerd. Verder is er een grote tafel waarop allerlei zaken over dialecten te vinden zijn, zoals dialectkaarten, foto's, krantenknipsels et cetera. Via twee dialectspelletjes kunt u uw kennis testen van zowel de Zeeuwse als de andere Nederlandse dialecten. In de woordenboekafdeling krijgt u een overzicht van de geschiedenis van de woordenboeken en kun je via een spelletje ook de woordenboeken beter leren kennen. En woordenboeken brengen ons uiteraard bij Johan Hendrik Van Dale, die vooral bekend werd door zijn woordenboek, maar ook heel wat andere dingen deed. Het Sluis van zijn tijd en de man zelf krijgen dan ook ruim aandacht. De Stichting Johan Hendrik van Dale verzorgde ook vier filmpjes over de behandelde thema's. Zo is er een film over Sluis, over Johan Hendrik van Dale, over woordenboeken en over de Zeeuwse dialecten. Op de website www.zeeuwseklapbank. nl en in het volgende nummer van Zeeuws Erfgoed brengen wij u verder op de hoogte. Zeeuws Erfgoed 20 september 2013/03 STREEKTALEN

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 20