De toekomst van het ambacht ZEEUSSSE ZE EU SS SE VOLKSCULTUUR Nieuws TRSOlT.IQNaCS TK54 DITSOH'ACS Hoe ziet de toekomst van het ambacht eruit? Het Nederlands Centrum voor Volkscultuur en Immaterieel Erfgoed (VIE) heeft besloten dit en volgend jaar speciale aandacht te geven aan de ambachten, omdat het traditionele vakmanschap en het handgemaakte product het tegenwoordig niet gemakkelijk hebben. De ambachten lijden onder de vele goedkope massaproducten die op de markt komen en onder het verdwijnen van vakkennis door een gebrek aan opvolgers. Het beoefenen van een ambacht vereist een lang leerproces en het is een uitdaging om jongeren daarvoor te enthousiasmeren. Klompenmakers bijvoorbeeld zijn volgens kenners minstens tien jaar bezig voor zij het vak goed beheersen. Als jongeren de kennis over oude ambachten niet overnemen, sterft het ambacht uit. Zo is in Zeeland enkele jaren geleden de laatste kleermaker overleden die een mannen- kostuum uit de streekdracht kon maken. Ambachtslieden zelf ervaren sommige wet- en regelgeving als een belemmering voor hun veelal kleine bedrijven. Het UNESCO Verdrag van het Immaterieel Cultureel Erfgoed, waarvan ambachten een belangrijk onderdeel vormen, hecht veel belang aan de overdracht van ambachtelijke kennis en vaardigheden aan volgende generaties. Inmiddels zijn het ambacht van de molenaar, het klompen maken en het Fries houtsnijwerk op de Nationale Inventaris Immaterieel Cultureel Erfgoed geplaatst. Een nieuw perspectief biedt de samenwerking tussen ambachtslieden en mensen uit de wereld van de kunst, design en creatieve industrie. In de praktijk heeft deze samenwerking al geleid tot innovatieve producten die mensen inspireren, verwonderen en waar zij grote betekenis aan hechten. Consumenten zijn op zoek naar unieke en authentieke producten en ambachtslieden zijn bij uitstek in staat om die te leveren. Ook vanuit het oogpunt van duurzame ontwikkeling groeit de belangstelling voor ambachtelijke vaardigheden en technieken. Ambachtslieden bezitten bovendien vaak veel kennis van de materialen waarmee zij werken. Zowel landelijk als provinciaal worden de traditionele ambachten geïnventariseerd. Het kan gaan om ambachten die in heel Nederland voorkomen, zoals dat van de smid, meubelmaker en rietdekker, maar het kan ook gaan om ambachten die nauw verbonden zijn met een bepaalde regio. Voor Zeeland kunnen we dan denken aan bijvoorbeeld de strandvisserij, de bolusbakker en het maken van een boerenzakmes. De SCEZ wil de kennis over ambachten die in Zeeland werden en worden beoefend inventariseren en ontsluiten, onder meer via de website www. traditieszeeland. nl. Mocht u de aandacht willen vestigen op een - misschien wel bijna vergeten - ambacht in Zeeland, neemt u dan contact op met de adviseur volkscultuur, Jeanine Dekker -jc.dekker@scez.nl Rietdekker B-ram Spruit bezig op de schuur van hofstede Landlust bij Nieuwdorp, circa 1964 (foto Zeeuwse Bibliotheek, Beeldbank Zeeland). De merklap Door Ons Gedaen in Goes tijdens een tentoonstelling in 2009. Door Ons Gedaen De langste merklap ter wereld, in het jaar 2000 gemaakt door 243 Zeeuwen, reist weer door de provincie. Hij was in juli en augustus te zien op de wisselexpositie MERKwaardige LAPpen van het Historisch Museum De Bevelanden in de Grote of Maria Magdalena Kerk in Goes en zal vanaf 14 september twee weken te zien zijn bij Pot Interieur in Axel, in het kader van de viering van achthonderd jaar stadsrechten van Axel. De unieke merklap geeft een fraai beeld van Zeeland rond de laatste eeuwwisseling. In kruissteekjes afgebeeld zijn karakteristieke steden en dorpen, gemeentewapens, gebeurtenissen uit de geschiedenis, persoonlijke ervaringen, motieven en symbolen die de makers typerend vonden voor Zeeland. Door Ons Gedaen borduurt voort op een oude traditie. Al eeuwenlang worden in Zeeland, evenals elders overigens, merklappen vervaardigd, vaak als oefening voor meisjes in het borduren en het merken van linnengoed en kledingstukken. Zeeuwse Traditionals Het vervolg op de succesvolle dubbel-cd Zeeuwse Traditionals, die de SCEZ dit voorjaar uitbracht, komt eraan. Op vrijdagavond 15 november zullen in poppodium De Spot in Middelburg zangers en bands covers ten beste geven van Zeeuwse traditionals. Deze covers zullen op cd verschijnen en die zal weer bij de SCEZ en in de boekhandel te koop zijn. Meer informatie volgt via www.scez.nl. Zeeuws Erfgoed 25 september 2013/03 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 25