Ontwikkeling Bevrijdingspark Zeeland Driedimensionale impressie van het Bevrijdingspark Zeeland in Nieuwdorp (bron: Bevrijdingsmuseum Zeeland). Het is zo goed als zeker dat het plan van het Bevrijdingsmuseum Zeeland om een park van drie hectare aan te leggen, doorgaat. Het park maakt de Zeeuwse geschiedenis tijdens de Tweede Wereldoorlog zichtbaar én tastbaar. Op 6 juni (D-Day) heeft de gemeenteraad van Borsele unaniem ingestemd met de ontwikkeling van het Bevrijdingspark in Nieuwdorp. Met dit besluit kan het museum verder werken aan de realisering van het park. Er zijn nog gesprekken met andere partners om de financiering van dit ambitieuze project rond te krijgen, maar het museumbestuur heeft er het volste vertrouwen in dat het park in mei 2015, zeventig jaar na de bevrijding van Nederland, open gaat. Eind 2012 hadden de Provincie Zeeland en de gemeente Borsele al overeenstemming bereikt met alle agrariërs over het verwerven van de grond voor het park, een absolute basisvoorwaarde om het plan te realiseren. Het park vormt de laatste schakel van de groene buffer tussen het dorp Nieuwdorp en de industriële omgeving. Maar het Bevrijdings park Zeeland zal vooral een avontuurlijk park worden dat de gehele geschiedenis van Zeeland tijdens de Tweede Wereldoorlog belicht. Naast de uitbreiding van het museum met een park wordt ook het museum gebouw vergroot. De 'Slag om de Schelde' neemt in het museum een prominente plaats in. Daarnaast wordt er aandacht besteed aan de Zeeuwse oorlogsvrijwilligers die in Nederlands-Indië gediend hebben direct na de bevrijding. In het park zal dit hele verhaal tastbaar en beleefbaar worden gemaakt. Het park, waarin ook een (nieuwe) expositieruimte gerealiseerd wordt, kent een Zeeuwse inrichting. Zo zullen er onder meer waterpartijen, stranden en dijken worden aangelegd, elementen die een belangrijke rol speelden tijdens de Slag om de Schelde. Naast een groot museumgebouw en 3 hectare park, zal ook een ruime parkeergelegenheid op eigen terrein aangelegd worden. Naast een vaste collectie is er in het museumpark ruimte voor wisselende exposities en manifestaties. Met de uitbreiding hoopt het museum een groot (internationaal) publiek te kunnen bereiken en ontvangen. Slag om de Schelde Zeeland moet met de Slag om de Schelde gezien worden als het Normandië van Noordwest-Europa. De door de Duitsers gebouwde Atlantikwall is in 1944 slechts op twee plekken door de geallieerden doorbroken, in Normandië en in Zeeland. Het museum wil uitdragen dat de Slag om de Schelde van eminent belang is geweest voor de beëindiging van de Tweede Wereldoorlog en dat dit bij iedereen in binnen- en buitenland bekend wordt. Noodkerk Het concept van het park is uniek. Nergens in West-Europa is er sprake van een dergelijke opzet. Het park wordt aangelegd met Zeeuwse elementen (water, strand, dijken en dergelijke) die een belangrijke rol speelden in de Slag om de Schelde. In het park wordt ook de unieke noodkerk uit Ellewoutsdijk gereconstrueerd en herbouwd. In 1944 werd de oorspronkelijke kerk van het dorp bij een bombardement getroffen en werden nissenhutten omgebouwd tot een noodkerk. Deze noodkerk is enig in zijn soort en het is bijzonder dat het kerkje bewaard is gebleven. De eigenaar stelt de kerk beschikbaar aan het Bevrijdingspark. Stiltebos Een tweede uniek element is het stiltebos, een plek met ruimte voor bezinning en reflectie. Nabestaanden kunnen hier onder meer stilstaan bij de Zeeuwen en de militairen die tijdens en vlak na de Tweede Wereldoorlog omgekomen zijn. Het is nadrukkelijk niet de bedoeling om in het park een nieuw monument te plaatsen, want die zijn er in Zeeland al vele. Het park, gecombineerd met de noodkerk, zal vooral gebruikt worden voor vredeseducatie. Avontuur en beleving Het vernieuwde museumpark krijgt een avontuurlijke opzet en moet daarmee de aandacht trekken. Het ontwerp van het park is gebaseerd op de koppeling tussen avontuur en beleving. Streekeigen landschappelijke elementen spelen een belangrijke rol bij de vormgeving van het park. Exploitatie Het park (inclusief alle voorzieningen) zal geëxploiteerd worden zonder structurele overheidssubsidies. Op basis van entreegelden en andere inkomsten zal het museum zichzelf kunnen bedruipen, mede dankzij de inzet van een honderdtal vrijwilligers. Zeeuws Erfgoed 26 september 2013/03 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 26