Erfgoed Allerlei PUBLICATIES SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. Boeken en eenmalige uitgaven Vivian Dagevos, Euphonia Goes door alle tijden heen. Geschiedenis van een muziekvereniging 1887-2012 (Goes: Euphonia Goes, 2012) 199 pag. Bevat acht hoofdstukken over onder meer de periode voor de oprichting 1814-1887, de eerste periode van de oprichting onder directeur J. Kooiman, de periode onder de directeuren J.C. Anderson en J. Horst tot 1942, de periode onder directeur P. de Rooij tot 1955 en de oprichting van de Drumband, de periode onder de dirigenten A. van de Clingel en F. Fey 1956-1970, de omzetting van de Harmonie naar Fanfare van 1970 tot 1985, de periode van de dirigent A. Appelo tot 1999 en de periode van de dirigenten H. Bosch en Y. Wuyts tot heden. Aanvullend nog twee hoofdstukken waarin zaken als behaalde concoursresultaten zijn verwerkt en bronnen, literatuur en fotoverantwoording staan vermeld. A. Th. van Deursen, Het geloof van Michiel de Ruyter. Met een Hongaarse vertaling: De Ruyter hite (Nieuwdorp: Lectori Salutem, 2012) 30 pag.; ISBN 978-90-76973-46-3. Deze uitgave kwam tot stand in samenwerking met de Stichting StoKosmos die in het Michiel de Ruyterjaar 2007 in de Sint-Jacobskerk in Vlissingen een lezing organiseerde die door Van Deursen werd gegeven. Theo Giele, Een eeuw hockey in oranje. Middelburgsche Mixed Hockey Club 1909-2011 (Middelburg: De Drvkkery, 2013) 96 pag.; ill., foto's; ISBN 978 90-70174-78-1. Jubileumboek van de Mixed Hockey Club, die na 102 jaar fuseerde met de Vlissingse buur om H.C. Walcheren te worden. Het boek heeft zeven hoofdstukken die de beginjaren 1909-1921, de jaren 1922 1930 en 1931-1940 (competitie op het kleinste veld) behandelen. Dan volgen de oorlogsjaren, wederopbouw en groei van 1945-1968, verhuizing naar de Voorborch 1969-2000 en de laatste tien jaren met de opgang naar een nieuwe complex bij Vrijburg en de fusie tot de H.C. Walcheren. Een lijst van sponsoren en nawoord besluiten het rijk van fotomateriaal voorziene boek. Rory Johnston, A major hoodwink. How a Royal Scot Outwitted a German General (R. Johnston: Houston (Texas)) 96 pag.; ISBN 978-148266771-4. Biografisch verhaal over de vader van de auteur die als majoor - en op dat moment hoogste in rang - de Duitse generaal Daser tot overgave van de Duitse troepen op het eiland Walcheren dwong in november 1944. Bevat kopie van de voordracht om R.H.B. Johnston de Bronzen Leeuw toe te kennen. Albert Kort en Allie Barth, De Grote Kerk in Goes (Goes: Paard van Troje, 2013) 303 pag.; ill., foto's, krt., tek., grav.; ISBN 978-90-7193-718-7. Boek over de Grote of Maria Magdalena Kerk in Goes, die het letterlijke middelpunt van Zuid- Beveland vormt, maar naast een imposant gebouw ook een rijke geschiedenis kent. In de zeventien hoofdstukken gaan er elf over het gebouw en het godsdienstig gebruik daarvan in hoofdstukken als het begin van de kerk, brand en wederopbouw in 1618-1621, jaren van restauratie, de orgels in de kerk, de klokken en het carillon, muziek in de kerk, het kerkhof, de Kleine of Gasthuiskerk, van kerkgebouw naar wijkgebouw en het gebouw in de literatuur. De historische hoofdstukken (zes in getal) gaan over de zestiende en zeventiende eeuw, de negentiende en twintigste eeuw, liefdadigheid en de verhouding tot de katholieken en de doopsgezinden door de eeuwen heen. Met eindnoten per hoofdstuk, bronnenverantwoording en beeld verantwoording. Barend de Lange en Fred Groen en Wouter Kleijpoel (coauteurs), MFP 930 DM. Wie een kuil graaft... (Vlissingen: WDSR Wrakduikstichting de Roompot, 2013) 66 pag.; ill., foto's, tek., krt. Dit landingsvaartuig was aanvankelijk bedoeld om dienst te doen voor operatie Seelöwe, de invasie van Groot-Brittannië in 1940 en special ingericht voor het leggen van mijnen. Op missie in 1944 werd het vaartuig tot zinken gebracht door zijn eigen mijnen en door de bemanning op het strand gezet. Na verslepen zonk het schip alsnog in wat nu het Veerse Meer is. Dit boekje geeft het onderzoek weer naar de achtergronden van het landingsvaartuig MFP (Marinefahrprahm) 920 DM. Met diverse bijlagen uit tijdschrift artikelen, index van gebruikte figuren en gebruikte bronnen. Te downloaden via www.wdsr.nl. Rondje over 't eiland Walcheren (dvd- video, 2013) circa 4 uur en 30 min. Drie dvd's met in totaal 28 filmpjes over alle steden en dorpen op het eiland Walcheren in de eerste helft van de twintigste eeuw. Hans Sakkers en Karel Noorlander, Koudekerke in de Tweede Wereldoorlog. Het leven op een eiland in oorlogsland schap (Middelburg: De Drvkkery, 2013) 204 pag.; ill., foto's, krt.; ISBN 978-90-70174-76-7. Aan de hand van documentatie, waaronder acht dag boeken, wordt inzicht gegeven in de Duitse bezetting, de bouw van bunkers, beschietingen en bombardementen en de inundatie van het dorp Koudekerke tijdens de oorlog. Er zijn zes hoofd stukken over de meidagen van 1940, de bezetting, de bouw van de Atlantikwall, de inundatie, het oorlogsgeweld tijdens operatie Infatuate en Koudekerke als eiland. Veel aandacht speciaal voor de periode na de bevrijding en de water overlast in de dan sterk gekrompen droge dorpskern. P. Stuart, Geschiedenis van de stenen monumenten. Deel 1 Tekstband Deel 2. Afbeeldingen (Utrecht: Matrijs, 2013) 111, 176 pag.; ill., foto's, grav., krt., tek.; ISBN 078-90-5345-463-3. Uitgebreide catalogus in twee delen waarin Stuart ingaat op de vinding en bewerking van de Nehalennia-beelden, de beelden zelf, de symbolen en inscripties, de kerk in Domburg (waar de beelden lange tijd stonden), Domburg en Colijnsplaat en de catalogus van alle objecten met een beschrijving. De catalogus zelf met de afbeeldingen omvat het tweede deel van de uitgave. Bevat een literatuurlijst en een colofon. Dirk Marc De Waard, Luctor et Emergo: The impact of the Second World War on Zeeland Ma. Thesis (Waterloo (Ontario, Canada), Wilfred Laurier University, 1983) 184 pag.; ill., foto's, krt. Een al lang geleden gemaakt, maar door internet beschikbaar gekomen scriptie over de gevolgen van de Tweede Wereldoorlog voor de Zeeuwse bevolking. Bevat vijf hoofdstukken over het eiland en zijn bewoners, de Duitse bezetting (en wat veranderde), de bevrijding in 1944, de tijd na de bevrijding, het water en het sluiten van de dijkgaten en de wederopbouw. Met vier bijlagen, eindnoten per hoofdstuk en gebruikte bronnen. Te downloaden via http://scholars.wlu.ca/etd/8/ en http://scholars. wlu. ca/cgi/viewcontent. cgi? article=1007&context=etd Zeeland in de Tweede Wereldoorlog. Unieke amateurbeelden - het dagelijks leven in WOII [dvd-video] (Hilversum, Tijdsbeeld Media, 2013) circa 226 min. Archiefbeelden van Zeeland in de Tweede Wereldoorlog, de bevrijding, de wederopbouw en van latere herdenkingen. Dvd 1 bevat Nederland in de Tweede Wereldoorlog; Oorlogs schade en inundatie; Dagelijks leven. Dvd 2 bevat Rond de bevrijding; Wederopbouw en herdenking. Dvd 3 bevat De dijk is dicht: de speelfilm uit 1950 van Anton Koolhaas. Tijdschriften Marc Buise, 'Schapers en schapen, schoren en polders. De schapen houderij in en om het Verdronken Land van Saeftinghe', Jaarboek 2012 2013, Oudheidkundige Kring de Vier Ambachten (Hulst: Oudheidkundige Kring de Vier Ambachten, 2013) 366 pag..; ill., foto's, krt., tek. Uitgebreide studie naar het schapen- houden in het land van Saeftinghe. Bevat een inleiding, beschrijving van de voedgronden zoals grassoorten en dammen en de landaanwinning die plaatsvond en hoofdstukken over schapenfamilies, de schapenhouders in de negentiende eeuw en die van de twintigste eeuw, herders in loondienst, de schapen (rassen, verzorging, economie), de hulpdieren en een besluit. Het boek is rijkelijk voorzien van foto's en kaarten. Tot besluit is er een verantwoording met archivalia, lijst met alle geïnterviewde personen en literatuur. Bert van Gelder, Bier. Een oriënterende studie naar de lokale dimensie van een volksdrank in Westelijk Zeeuws- Vlaanderen (IJzendijke: De Zilverdistel, 2013) 76 pag.; ISSN 1874-9003. Deze als tijdschrift uitgegeven monografie verhaalt over de geschiedenis van het bierbrouwen in West-Zeeuws-Vlaanderen, met name in de ambacht IJzendijke. Na een inleiding volgen tien hoofdstukken waarin onder meer de periodes 900 1100, 1100-1400 en 1400-1700 aan bod komen. Ook zijn er hoofdstukken over de Zuidelijke Nederlanden, de stad IJzendijke, alternatieven voor bier, bier in IJzendijke, vernieuwingen in het brouwen en de twee brouwerijen De Roos en Cadsandria. Met literatuurlijst en lijst van archivalia. Zeeland 22/2 (2013) 41-82. Johan de Koning schrijft in 'Beeldbouwen. De architectonische werken van Jan Goossen' over de in Maracaibo in Venezuela uit Zeeuwse ouders geboren beeldend kunstenaar. Oud redacteur Eric-Jan Weterings schrijft over de Middelburgse jaren van Ina van der Beugel, medewerkster van Elsevier, het Handelsblad en NRC Handelsblad. Zij was getrouwd met de Middelburgse fabrikant Johan Brokmeier. Lo van Driel heeft het in 'het Zeeuws en de Zeeuwen' over de oorsprong van de Zeeuwse taal. Jan-Frans Mulder beschrijft in 'Een nieuwe toekomst in het onbegrensde Zeeuws-Vlaanderen' de toekomstontwikkelingen van het gebied sinds er drie gemeenten elk hun eigen karakter vormen. Ten slotte nog tien pagina's met boekrecensies. Heem- en oudheidkundige bladen Hoewel de Nederlandse Genealogische Vereniging en ook de Afdeling Zeeland Zeeuws Erfgoed 28 september 2013/03 Erfgoed ALLERLEI

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 28