Inhoudsopgave SCEZpresse 2 SCEZpresse ARCHEOLOGIE 3 Archeologisch nieuws 4 Onderzoek en meldingen 7 Vondst voor het voetlicht: Zoete kersen en speciale zure pruimen uit Romeins Aardenburg MONUMENTEN 8 Gezocht: een regisseur op de dorsvloer! Pilotstudie naar de toekomst voor historische landbouwschuren in Zeeland afgerond 9 Meldpunt Erfgoed Zeeland: Uitbreiding en nieuwe coördinator Monumenten onderhouden 10 Veertig jaar Monumentenwacht Nederland Een ijzersterk concept met navolging in Europa 11 De aankoopinspectie van de Monumentenwacht Symposium Het nieuwe bestrijden Digitale rapportage Monumentenwacht 12 Open Monumentendag 2013: Macht Pracht 13 Restauratieprojecten bij ROP Zeeland 14 Kleurrijke Moreau-klanken in Baarland Stichting Oude Zeeuwse Kerken trots op monumentaal orgel CULTUURHISTORIE 16 Geslaagde themadag Lijnen in het landschap 17 Lijnen in het landschap: verbindingen over land en water in Zeeland 18 Gekrompen, maar niet van de kaart... STREEKTALEN 20 Uutgesproken Zeeuws Streektaal Varia ERFOEDEDUCATIE 21 Meer deskundigheidsbevordering museumeducatie Vervolg op de cursus 'Visie op educatie binnen het museumbeleidsplan' Nieuwe leskisten voor Zeeuws-Vlaanderen MUSEA 22 Collectiewacht Zeeland leerzaam voor museummedewerkers 25 Volkscultuur Nieuws: De toekomst van het ambacht Door Ons Gedaen Zeeuwse Traditionals 26 Ontwikkeling Bevrijdingspark Zeeland 27 Oktober maand van de Zeeuwse MuseumNa| 8 ERFGOED ALLERLEI 28 Publicaties 30 Wat is Zeeuws Erfgoed u waard? 31 Colofon MOnuMENTaal Bij de omslag Vereniging De Hollandsche Molen bestaat dit jaar negentig jaar. PostNL viert dit jubileum mee met een speciale serie molenpostzegels, uitgekomen op 13 juni. Op het zegelvel staan tien verschillende molentypes uit heel Nederland, waaronder molen Buiten Verwachting uit Nieuw- en Sint-Joosland. Deze bijzonder fraai gedecoreerde ronde stenen grondzeiler uit 1874 is een typisch voorbeeld van een Zeeuwse molen waarbij de bediening vanaf de begane grond gebeurt. Tijdens de Open Monumentendag op zaterdag 14 september is de molen van binnen te bezichtigen (foto Marinus van Dintel). Monumentenwacht Nederland is opgericht in 1973. In 1976 volgt de oprichting van Monumentenwacht Zeeland en in 1981 zijn alle provincies van een Monumentenwacht voorzien. Na veertig jaar staat het concept nog steeds als een huis. Door regelmatig te inspecteren en gebreken en verval in een vroeg stadium te signaleren kunnen tijdig herstelmaatregelen worden getroffen. Tijdens het inspecteren worden kleine gebreken hersteld en van de inspectie wordt een overzichtelijk rapport opgesteld. Als je veertig jaar oud bent dan moet je daar als Monumentenwacht Nederland op enig moment wel even bij stilstaan. Dat is ook gebeurd. Er waren zelfs twee momenten dit jaar: een formeel moment en een informeel moment. Ik was bij beide momenten aanwezig, zeer tot mijn genoegen. Op 18 april, tijdens de Nederlandse Restauratiebeurs, was er de officiële presentatie van het boek Monumenten onderhouden aan minister Jet Bussemaker van OCW. Het boek is vanwege het veertigjarig bestaan geheel herzien en opnieuw uitgegeven. Er werden lovende woorden gesproken, het glas werd geheven en er werd een hapje genuttigd. Het was een waardige presentatie. Op 31 mei in Beekbergen ging het er allemaal wat informeler aan toe. Die dag werd er ook gesproken, gegeten en gedronken, maar als je dat doet samen met ruim honderd monumentenwachters uit heel Nederland en je koppelt dat aan het volgen van een buitenparcours met veel actieve en competitieve elementen, dan is de sfeer toch heel anders. De lezer kan gerust zijn, de jongens van de SCEZ hebben zich waardig gedragen. Monumentenwachters zijn vaklieden. Zij verrichten hun inspectiewerk in vaak lastige omstandigheden. Wat dat werk inhoudt en welke gereedschappen en materialen zij daarvoor inzetten is te zien en deels ook te ervaren op 14 september (Open Monumentendag) voor het stadhuis op de Markt in Middelburg. Dan iets wat u als lezer van Zeeuws Erfgoed direct raakt en waarvoor ik uw bijzondere aandacht vraag. De SCEZ wil het blad heel graag blijven uitgeven, maar zal dat niet meer kunnen doen zonder het invoeren van een betaald abonnement. De vraag ligt dus voor: wat is Zeeuws Erfgoed u waard? Om daar inzicht in te krijgen wordt er deze maanden een onderzoek uitgevoerd. Een belangrijk onderdeel daarvan is een vragenlijst. Hoe u deze kunt invullen leest u elders in het blad. Veel vragen zijn het niet. Het invullen van de vragen hoeft niet meer dan vijf minuten te duren en u zou mij er een groot plezier mee doen. Wim Scholten, directeur Sommige 'monumenten van aarde' zijn direct als vliedberg herkenbaar. Zie bijvoorbeeld de ruim 8 meter hoge vliedberg bij Westkerke. Andere laten zich minder makkelijk duiden, zoals het 2 meter hoge 'bergje' op een ferme steenworp afstand ten noorden van diezelfde vliedberg. Onlangs kwam ik er langs tijdens een rondje Gorishoek, Scherpenisse, Sint-Maartensdijk en Pluimpot. Ik zag een keurig gemaaid gazon, omzoomd met een fraaie haag. Maar ik zag ook de plek waar vroeger de kerk met omringend kerkhof van Westkerke stond. De kerk is in de achttiende eeuw grotendeels afgebroken. De toren verdween in de negentiende eeuw.

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 2