Nijntje spreekt Zeeuws Wat is Zeeuws Erfgoed u waard? www.scez.nl/zeeuwserfgoed 0000000000 O Ja O Nee O Ja O Nee O Ja O Nee Hoek en het Mauritsfort liggen in de polder elf grote en acht kleinere boerenhofsteden en een aantal arbeiderswoningen. Over de boedel en de boerderij van genoemde Servaas Verbrugge ontstonden moeilijkheden na zijn overlijden, toen de weduwe Tanneke de Burgemeester een tweede huwelijk aanging met Johannes van Dixhoorn. De verschillende partijen spannen een rechtszaak aan en in 1856 wordt vonnis gewezen. K. Dieleman belicht het leven in de polders rondom Zaamslag. Hij begint met een stukje geschiedenis van Zeeuws-Vlaanderen en laat zien hoe na de vrede van Munster in 1648 het stimuleren van economische ontwikkelingen in gang werd gezet. Veel migranten vestigden zich in Zeeuws-Vlaanderen om de vruchtbare gronden te bewerken. De polders en de buurtschappen passeren de revue, vooral de buurtschap Reuzenhoek met haar bewoners krijgt veel aandacht. Het Bulletin van de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten (2013, 2) geeft veel huishoudelijke mededelingen en verslagen van de werkgroepen. Verder nieuws over de Zwartenhoekse Zeesluis en over de geschiedenis van Nieuw-Namen. Dit laatste naar aanleiding van het boek Van de Kauter naar Nieuw-Namen van auteur J. de Baar. Het gaat over de armoede op de Kauter in de eerste helft van de negentiende eeuw, over de oprichting van de parochie door pastoor Camerman, over het bestuur in de loop der jaren, het onderwijs, opkomst van handel en nijverheid en het verenigingsleven. Archeologie en geologie komen aan bod evenals de bedevaart naar Hulsterloo en de kantwerksters die de grote winsten van hun arbeid voor een groot deel aan hun neus voorbij zagen gaan. Het eerste deel van het dagboek van de militair Marien Wandel over de periode 1914 tot 1918 werd geplaatst in een vorig nummer van het Bulletin. Het tweede deel van het dagboek, nog over zijn verblijf in Hulst tot het moment waarop hij in november 1914 wordt overgeplaatst naar Fort De Hel bij Willemstad, vinden we in deze aflevering. Deel drie zal in een volgend nummer verschijnen. Bij uitgeverij Bornmeer in Gorredijk verscheen eind augustus Nijntje an seê in *t Het boekje is een van de klassiekers in de wereldberoemde reeks van Dick Bruna. Gezien de verbonden heid van Zeeland met de zee is het bijna vanzelfsprekend dat dit verhaal voor de Zeeuwse Nijn werd uitgeko- ■.THisn zen- Nijntje gaat met "vaoder Pluus naè de dunen en het strand en om de zeê te zien". "Nijn maèkt een eêl groat fort" en "goeng ze mie d'r eêmer schelpen zoeke", want Nijntje, opa en oma Pluis spreken Zeeuws dialect. Engel Reinhoudt heeft de tekst in het Zeeuws vertaald. Meer informatie bij uitgeverij Bornmeer (info@bornmeer.nl); ISBN 978-90-5615-297-0. nljjaatJ-D Vanaf juni 2001 geeft de SCEZ het kwartaalblad Zeeuws Erfgoed uit. In 2006 hebben wij een eerste lezersonderzoek gehouden op basis waarvan vormgeving, indeling en inhoud zijn aangepast. Er is geleidelijk aan ook meer ruimte gekomen voor verdiepende artikelen en voor bijzondere onderwerpen. Nu in 2013 hebben circa 5.100 mensen een gratis abonnement op Zeeuws Erfgoed. Uit reacties van onze lezers kunnen wij opmaken dat het blad positief wordt gewaardeerd en daar zijn wij heel blij mee. De SCEZ wil Zeeuws Erfgoed de komende jaren graag blijven uitgeven, maar zal dat niet meer kunnen doen zonder het invoeren van een zo voordelig mogelijk betaald abonnement. De vraag ligt dus voor: wat is Zeeuws Erfgoed (u) waard? Om daar antwoord op te krijgen gaan wij in de maanden september en oktober hiernaar onderzoek doen. Deel van dat onderzoek is het uitzetten van een vragenlijst onder alle lezers van ons kwartaalblad. U zou ons een groot plezier doen als u de vragenlijst invult. Dat kan eenvoudig digitaal via www.scez.nl/zeeuwserfgoed. Het invullen neemt niet meer dan drie minuten in beslag (acht vragen)Uw antwoorden worden anoniem door ons verwerkt. Indien u uw naam en e-mailadres opgeeft, gaan wij hiermee vertrouwelijk om. Als u niet over internet beschikt of moeite heeft met het invullen van de digitale vragenlijst, dan kunt u de antwoorden ook telefonisch (+31 (0)118-670870, maandag t/m donderdag 9.00-16.30, vrijdag 9.00-13.30) of schriftelijk (postbus 49, 4330 AA Middelburg) aan ons doorgeven. U kunt reageren tot 1 oktober 2013. Onder de inzenders waarvan de e-mailadressen bekend zijn worden 10 boekenbonnen van €25 verloot. In de decemberaflevering van Zeeuws Erfgoed zullen wij u informeren over de uitkomst van het onderzoek en de toekomst van ons kwartaalblad. Hartelijk dank alvast voor het invullen van de vragenlijst! 1Waarom heeft u een abonnement op Zeeuws Erfgoed? (Meerdere antwoorden mogelijk) O Beroepsmatig (overheid, erfgoedorganisatie, bedrijf) O Vrijwilliger (erfgoedorganisatie) O Abonnee Monumentenwacht Zeeland O Onderwijs O Geïnteresseerd in erfgoed O Anders (graag toelichten) 2. Welk cijfer geeft u Zeeuws Erfgoed? 123456789 10 3. Leest u naast Zeeuws Erfgoed ook de digitale nieuwsbrieven van de SCEZ over musea, cultuurhistorie en monumenten, en immaterieel erfgoed (te vinden op www.scez.nl)). 4. Heeft u voor uw informatie over erfgoed genoeg aan de digitale nieuwsbrieven van de SCEZ? O Ja O Nee 5. Bezoekt u de website van de SCEZ (www.scez.nl)) O Dagelijks O Wekelijks O Maandelijks O Incidenteel O Nee 6. Volgt u de SCEZ op Twitter (twitter.com@erfgoedzeeland)? 7. Welke bladen over erfgoed, cultuur historie en landschap in Zeeland leest u nog meer? O Zeeuws Tijdschrift O Zeeland (uitgave Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen) O Nehalennia (uitgave Werkgroep Cultuurhistorie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Zêêuwse Dialect Verênigieng) O De boom in (uitgave Stichting Landschapsbeheer Zeeland) O Zeeuwslandschap (uitgave Stichting Het Zeeuwse Landschap) O Heem- en oudheidkundige bladen zoals de Spuije, De Wete, Tijd| Schrift, Stad en Lande, Den Spiegel en Zuidwesterheem O Geen O Andere (graag toelichten) 8. Blijft u abonnee van Zeeuws Erfgoed als u hiervoor moet betalen (prijsindicatie €15 per jaar)? Uw antwoorden worden anoniem verwerkt. Als u uw naam en e-mailadres opgeeft, maakt u kans op een boekenbon van €25. Naam E-mailadres

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 30