QÖYS Archeologisch nieuws Project Romeins Aardenburg g 0 0 afgerond In memoriam Eric de Pooter Versierde middeleeuwse tinnen lepels gezocht 5 cm Vlak voor de zomervakantie is de laatste hand gelegd aan de publicaties van het onderzoeks project van de SCEZ en Hazenberg Archeologie. Het wetenschappelijke rapport en het publieksboekje wachten op officiële presentatie. De bij het wetenschappelijke rapport behorende catalogi van de terra sigillata, de pottenbakkersstempels op terra sigillata en de nieuwe en geactualiseerde lijst van de in Aardenburg gevonden Romeinse munten zijn na de presentatie te raadplegen via het e-depot van de Nederlandse archeologie www.dans.knaw.nlBesloten is af te zien van een tijdelijke tentoonstelling. De beschikbare financiën worden benut voor de permanente tentoonstelling van Romeins Aardenburg in het nieuwe Archeologisch Museum Zeeland, dat in 2014 opent in het voormalige gemeentehuis in Aardenburg. De boekenpresentatie vindt plaats in de openbare basisschool Vorsterman van Oyen in Aardenburg. Deze is gebouwd in 1976, na de opgraving van deze locatie waarbij de resten van de Romeinse vestingmuur tevoorschijn kwamen. Datum en tijdstip van de presentatie worden aangekondigd op de website van de SCEZ, www.scez.nl. Op 6 mei is amateurarcheoloog Eric de Pooter uit Axel op de leeftijd van 36 jaar overleden aan de gevolgen van een ernstige ziekte. Eric was een gedreven amateurarcheoloog, die goede contacten onderhield met de archeologen van de SCEZ. Regelmatig meldde hij vondsten uit zijn woonplaats Axel, maar ook uit tal van andere plaatsen in Zeeland waar, in zijn werk met de aanleg van kabels en leidingen, vondsten werden aangetroffen. Hij was regelmatig deelnemer aan de Zeeuwse AmateurArcheologen Dag en droeg bij aan de Werkgroep Metaalvondsten Zeeland (AWN). Met zijn vondstmeldingen leverde hij waardevolle bijdra gen aan de Zeeuwse archeologie en die van Axel in het bijzonder. Wij zullen zijn aangename aanwezig heid als persoon en zijn archeologische inzet missen. Aan het Hoge der A in Groningen is bij opgravingen in 2011 een bijzondere, platte tinnen lepel gevonden uit twaalfde/dertiende-eeuwse context. Sindsdien is de gemeente Groningen op zoek naar parallellen. De lepelbakken van veel van deze lepels zijn versierd met twee vissen, hoewel kruismotieven, (levens?)bomen, leeuwen en griffioenen ook voorkomen. De uitbundig versierde lepels lijken allemaal vroeger te dateren dan de latere lepels met het bekende roosmotief, die vaak rondere maar onversierde bakken hebben. Binnen Nederland komen opmerkelijk veel lepels met vismotieven uit Zeeland (onder meer uit Zierikzee, zie de volgende aflevering van Zeeuws Erfgoed). Een relatie met de tinstapelplaats Brugge, of handelscontacten met Engeland kunnen daarbij een rol spelen. Want ook in het buitenland worden dergelijke lepels aangetroffen: Engeland, Scandinavië, maar ook Duitsland (Magdeburg) en Rusland (Novgorod). De versierde lepelbakken, zonder steel, zijn vaak voor pelgrimsinsignes aangezien. Er kunnen dus exemplaren in collecties van detectorzoekers aanwezig zijn, nog niet herkend als lepel. Indien lezers van Zeeuws Erfgoed dergelijke lepels (her)kennen, wordt een reactie zeer op prijs gesteld om het onderzoek verder te helpen. Reacties liefst met foto naar: F. (Froukje) Veenman, gemeente Groningen, postbus 7081, 9701 JB Groningen of froukje.veenman@groningen.nl. Alle meldingen worden zorgvuldig behandeld en verwerkt. Tekening van voor- en achterkant van een lepel gevonden bij de opgravingen aan het Hoge der A (stad Groningen) door het ARC (2010) (-tekening Henk Staal, Stichting M&M). Achter- en voorkant van een lepel, gevonden bij opgravingen van kasteelterrein Zernike (2000), ten noorden van de stad Groningen. Zeeuws Erfgoed 3 september 2013/03 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 3