Meldpunt Erfgoed Zeeland Monumenten onderhouden Uitbreiding en nieuwe coördinator www.scez.nl/monumentenonderhouden www.meldpunterfgoedzeeland Het Meldpunt Erfgoed Zeeland, het samenwerkingsverband van elf particuliere monumentenorganisaties en de SCEZ, heeft sinds zijn oprichting in 2009 actief opgetreden voor het behoud en de bescherming van bedreigd gebouwd cultureel erfgoed. Naast dat er bij verantwoordelijke partijen aandacht is gevraagd voor het verval van kwetsbaar erfgoed, en dat dikwijls met succes, hebben de participanten van het Meldpunt dankzij een proactieve instelling daadwerkelijk 'vergeten' erfgoed van de ondergang gered en in ere kunnen laten herstellen. Leegstand Een van de voorboden van met ondergang bedreigd erfgoed is langdurige leegstand. Uit stads- en dorpsharten verdwijnen veel kleine winkels en /of andere dienstverleners door de economische teruggang. Ondernemers gaan zich elders compacter, goedkoper en efficiënter huisvesten of zijn om financiële redenen gedwongen hun zaken te beëindigen. Vertrouwde eenmanszaken vinden geen opvolging en moeten hun deuren sluiten. Dit leidt tot leegstand van vaak kwetsbare historische panden. Als deze leegstand een langdurig karakter aanneemt dan heeft dit negatieve gevolgen voor de onderhoudsstaat van het pand maar ook voor de directe omgeving. Onder deze nadelige omstandigheid kan leegstand zich makkelijk uitbreiden. In enkele Zeeuwse plaatsen is dit fenomeen al zichtbaar in de toegangs- en zijstraten naar de stads- of dorpscentra. Naast de sluiting van 'te' kleine scholen, maar ook van 'te' grote kerken, heeft dit grote gevolgen voor de leefbaarheid van de betreffende kernen. Om aan deze neerwaartse spiraal tijdig een halt te kunnen toeroepen wil het Meldpunt actief aandacht vragen voor de groeiende leegstand- problematiek van oude en jongere historische gebouwen in Zeeland Het boek Monumenten onderhouden, samengesteld door specialisten van de Monumentenwacht, behandelt de meest voorkomende historische constructies en materialen, gebreken en oplossingen. De herziene uitgave is te koop bij de SCEZ. Monumenten onderhouden is zowel een naslagwerk als een leesboek. Op het moment dat een onderhoudsprobleem de kop opsteekt, is het handig om in het desbetreffende hoofdstuk na te gaan wat hierover bekend is. Maar het boek leent zich ook om, in een zelf te bepalen volgorde, nauwgezet of meer diagonaal door te nemen. Meestal zal dat in enkele fasen gebeuren, want de informatiedichtheid is hoog. Het aardige is dat de lezer daarna met een (nog) scherpere blik zal kijken naar historische bouwwerken - waaronder mogelijk zijn eigen monument - en daar nog meer plezier aan zal beleven. In de verschillende hoofdstukken wordt ingegaan op onder meer de geschiedenis, de diverse typen, de mogelijke aantastingen en gebreken én het onderhoud en herstel van achtereenvolgens funderingen, gevels, gevelopeningen (kozijnen, deuren, vensters en luiken), daken, interieur en technische installaties. Daarnaast wordt stilgestaan bij veiligheid en toegankelijkheid en bij de kosten van onderhoud. Het eerste exemplaar is op 18 april gepresenteerd tijdens een feestelijke bijeenkomst op de Nederlandse Restauratiebeurs in Utrecht. De normale verkoopprijs is €17,95 (voor niet-abonnees). Abonnees van de Monumentenwacht in Zeeland kunnen bij de SCEZ exemplaren bestellen tegen het gereduceerde tarief van €10,00 incl. verzendkosten: Na diverse bestemmingen staat het voormalige gemeentearchief van Goes inmiddels al weer enige jaren leeg in afwachting van nieuwe plannen. door deze met medewerking van de samenleving in beeld te gaan brengen en hiervoor tijdelijke en langdurige oplossingen voor te dragen. Nieuwe coördinator Sinds dit jaar is Tony Veenstra, adviseur monumenten bij de SCEZ, coördinator van het Meldpunt Erfgoed Zeeland. Voor contact met het Meldpunt of het doorgeven van een melding: Zeeuws ErfgOed 9 september 2013/03 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 9