Streektaal Varia kinderen. Ook Jaap Murre, medeorganisator van 'Uutgesproken Zeeuws', was van de partij. Hij schreef voor deze dag zelfs speciaal een verhaal voor kinderen. Bij de Erfgoedmobiel vonden op de cultuurmarkt ook twee presentaties van nieuw verschenen boeken plaats. Het eerste boek was Nijntje an Zeê, het tweede Schrijvers op streek. Twee totaal verschillende producten, maar beide zeker de moeite waard. Nijntje an Zeê, de Zeeuwse versie van een van de bekende boekjes van Dick Bruna, was zo goed als uitverkocht nog voor het gepresenteerd werd in Goes op 6 september en in Middelburg op 7 september. Wie zich haastte, kon in de boekhandel nog net een van de laatste exemplaren meenemen. Een herdruk en een nieuwe vertaling staan echter voor het voorjaar gepland! Marja de Koning uit Zierikzee vertelde Nijntje met veel overtuiging aan alle kinderen die langskwamen. Ook de ouders luisterden met het nodige sentiment mee. Schrijvers op streek is een verzamelbundel met streektaal- verhalen uit heel Nederland. Voor Zeeland herkennen we de bekende namen Engel Reinhoudt en Frans van der Heijden. Samensteller Jan Sleumer vertelde een stukje in het Gronings en Jaap Murre vertelde het verhaal van Frans van der Heijden, uiteraard in het Zeeuws. Voor de verzamelbundel vroeg Jan Sleumer twintig schrijvers een verhaal in te leveren. De Nederlandse vertaling werd vervolgens simultaan aan de oertekst afgedrukt. Daarnaast maakte fotografe Iris Réthy bij elk verhaal een indringend portret van de auteur. De SCEZ wilde op deze cultuurmarkt vooral aandacht besteden aan hetgeen er allemaal gaande is op het vlak van het immateriële erfgoed. Voor streektalen is dat in 2014 weer 'Zing Zeeuws'. Binnenkort gaat de SCEZ weer van start met de voorbereidingen voor dit tweejaarlijkse evenement. De wedstrijd wordt dan voor de vijfde keer georganiseerd. Hierover hoort u meer in het volgende nummer van Zeeuws Erfgoed, via onze digitale nieuwsbrief of de website. Luisteren naar Nijntje UiT! Cultuurmarkt Zeeland an Zeê in het Zeeuws. De SCEZ was van de partij op de UiT! Cultuurmarkt in Middelburg op 7 september. Zoals vorig jaar werden er weer verhalen verteld voor jong en oud, maar nu vóór de Erfgoedmobiel en niet erin. In de Erfgoedmobiel kon men wel luisteren naar Zeeuwse Traditionals, waarover meer elders in dit nummer. In de promotiestand voor de Erfgoedmobiel stonden stoeltjes waarop bezoekers even konden zitten en luisteren. Verschillende vertellers waren present. Jan Lauret en Pia van Vossen, finalisten van de verhalenwedstrijd 'Uutgesproken Zeeuws', vertelden er een reeks verhalen, zowel voor volwassenen als voor Streektalendag Op 28 september vond in het Belgische Hasselt de streektalendag plaats, een combinatie van de streektaalconferenties en de dialectendagen die de afgelopen jaren werden georganiseerd door de Stichting Nederlandse Dialecten. Het thema 'digi-streek-taal' lag voor de hand, aangezien ook het streektaalwereldje niet kan achterblijven in de trend van digitalisering. Jos Swanenberg en Veronique De Tier presenteerden een overzicht van streektalige digitaliseringsprojecten in Nederland en België. Daarna kwam het project 'Spraakmakkers. Taalvariatie in Limburg' aan bod. Het ochtendprogramma stond vooral in het teken van dit project, omdat het pilotproject van Variaties vzw die dag werd afgesloten. In dit project werd de taalvariatie van en in Limburg in beeld gebracht. Allerlei filmpjes van Limburgers met diverse taalachtergronden zijn in beeld gebracht en van metadata voorzien. De filmpjes zijn te zien op de website www.spraakmakkers. be. De rest van de dag verliep zoals een traditionele dialectendag, met diverse workshops, een muzikaal intermezzo, een infomarkt en veel informeel overleg. Het programma bood heel wat keuzemogelijkheden. De woordenbank waarin ook de Zeeuwse woordenboeken zijn opgenomen www.zeeuwsewoordenbank.nl) en Soundbites, de website waarop diverse verhalen in allerlei Nederlandse dialecten te horen zijn (www.meertens.knaw.nl/soundbites), werden er gepresenteerd. Joris Swinnen ging met zijn publiek in debat over de mogelijkheden om via de computer dialect te leren. Er waren informatieve sessies over sprekende Limburgse woordenboeken, over de Drentse taalbank en hoe je daarmee online kaarten kan tekenen (www.huusvandetaol.nl) en over de Limburgse DBNL (Digitale Bibliotheek voor de Nederlandse Letteren). Het zoeken van informanten voor de taalfilmpjes van het project 'Spraakmakkers' en het maken van urgentie-interviews over de mijnstreek waren eveneens interessant. Helaas konden de deelnemers niet overal tegelijk aanwezig zijn. De dag eindigde met de boekpresentatie van Schrijvers op streek en een streektalenquiz. Ook dit jaar was de streektalendag weer een goed gevulde en boeiende dag met voor iedereen wat wils. Luisteren naar streektaalmuziek. Zeeuws Erfgoed 12 december 2013/04 STREEKTALEN

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 12