Ontwikkelingen in museumland Dakisolatie op de schuur van Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg moet voor een beter binnenklimaat gaan zorgen (foto Raymond Ruysschaert). Museumconcept Archeologisch Museum Zeeland. van Aardenburg als Romeinse vesting en middeleeuwse handelsstad duidelijk aan bod. Het vernieuwde museum gaat deel uitmaken van de culturele biografie van Zeeland - Zeeuwse Ankers - en de thematische musea in de provincie Zeeland, waaronder het Watersnoodmuseum, het Bevrijdings museum Zeeland en het Industrieel Museum Zeeland. Op 7 oktober is een nieuwe onafhankelijke stichting opgericht, genaamd Stichting Archeologisch Museum Zeeland. Op dit moment worden de resterende gelden geworven en het inrichtingsplan verder uitgewerkt. Wie figuurlijk mee wil bouwen aan het nieuwe museum kan zich wenden tot de Stichting Archeologisch Museum Zeeland (info@museumaardenburg.eu of 06-51265002). Voor meer informatie: www.museumaardenburg.eu. Museum De Schotse Huizen in Veere In het juninummer van Zeeuws Erfgoed maakten wij melding van de plannen van Stichting Delta Cultureel om van de Schotse Huizen in Veere een nieuwe culturele ontmoetingsplek te maken. Hiertoe was aankoop van de monumentale panden van het Rijksvastgoed- en ontwikkelingsbedrijf (RVBO) noodzakelijk. Afgelopen najaar leken deze plannen in duigen te vallen, omdat de Schotse Huizen tot een groep van 34 rijksmonumenten behoren, die de minister voor Wonen en Rijksdienst, drs. Stef Blok, als geheel wil overdragen aan de nieuwe Nationale Monumentenorganisatie. Binnen die constructie zag Delta Cultureel geen mogelijkheden om de museale exploitatie van de Schotse Huizen voort te zetten en kondigde aan deze opdracht aan de minister te zullen teruggeven. Intensief overleg tussen Delta Cultureel, RVOB, gemeente Veere en zes Veerse ondernemers in de maand oktober heeft ertoe geleid dat er toch een rendabele toekomst voor de Schotse Huizen gevonden kan worden. Zowel de gemeente als de zes Veerse ondernemers zijn bereid een financiële bijdrage te leveren. Dit ten gunste van een 'time out' van een jaar waarin gewerkt kan worden aan de ontwikkeling van een nieuw exploitatieconcept binnen de bestaande huursituatie. Dit concept gaat uit van een combinatie van een culturele en een commerciële functie, waarbij de erfgoedfunctie van de panden centraal blijft staan en de toekomstige activiteiten goed kunnen worden ingebed in het totale culturele aanbod van Veere. Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor Museum Goemanszorg was in 2004 een van de eerste musea in Zeeland met de status 'geregistreerd museum'. Nu bijna tien jaar later krijgt het museum een nieuwe impuls om deze kwalificatie te behouden en de kwaliteit te bevorderen. Daartoe is dit jaar begonnen met een forse verbouwing van de schuur: het dak wordt hersteld en geïsoleerd ter verbetering van het klimaat; de entree wordt verplaatst en samen met de toiletten nieuw ingebouwd om een andere indeling en inrichting van de schuur te realiseren. Er wordt hierbij ingezet op flexibele wanden, zodat er meer ruimte beschikbaar komt voor bijeenkomsten en evenementen. In het museum krijgen de thema's vlas en meekrap, trekpaard en de geografie van Schouwen-Duiveland extra aandacht. Vanaf Pasen 2014 kunnen bezoekers het (vernieuwde) museum weer bezoeken. Gemeentelijk Archeologisch Museum in Aardenburg Het Gemeentelijk Archeologisch Museum Aardenburg verhuist (waarschijnlijk in 2015) naar het voormalige stadhuis aan de Markt in Aardenburg. Het beeldbepalende gebouw, dat prominent aan de Markt staat, stamt uit de wederopbouwperiode (1950-1951). De SCEZ heeft in juni 2013 een museumconcept opgesteld dat aansluit bij de ambitie van het museum om uit te groeien van lokaal/regionaal museum tot archeologisch museum voor Zeeland. Het nieuwe museum zal het verhaal van de archeologie in de provincie Zeeland vertellen, van de prehistorie tot een paar honderd jaar geleden. Daarin komt het belang Voormalig stadhuis van Aardenburg, de nieuwe locatie voor Archeologisch Museum Zeeland. Zeeuws Erfgoed 15 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 15