Zeeuwse MuseumNa|8 Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen De Kazematten in het Keizersbolwerk in Vlissingen zijn gerestaureerd. Dat was nodig vanwege vocht, scheuren, losse stenen en instabiele wanden. Vanaf 20 augustus tot 27 oktober kon het publiek door middel van een rondleiding er een bezoek aan brengen. De bijzondere locatie uit 1811, die lange tijd niet voor publiek toegankelijk was, heeft een belangrijke rol gespeeld in de geschiedenis. Zo zijn de sporen van Karel V, Michiel de Ruyter, Napoleon en Rommel (WO II) hier nog tastbaar. Een samenwerking tussen waterschap Scheldestromen, de gemeente Vlissingen en het muZEEum heeft ervoor gezorgd dat de Kazematten publiek toegankelijk zijn geworden. Op dit moment zijn de Kazematten weer gesloten, maar vanaf 2014 zal het muZEEum de Kazematten ieder jaar openstellen vanaf het voorjaar tot het najaar. Er zal dan tevens een expositie over de geschiedenis van deze plek te zien zijn. Poort van heden naar verleden De Kazematten uit 1811 liggen onder de Boulevard ter hoogte van het standbeeld van Michiel de Ruyter. Het is het hart van het Keizersbolwerk, een onderdeel van de Vlissingse vestingwerken uit 1548. Niet verwonderlijk dat historische beroemdheden zoals Karel V, Michiel de Ruyter, Napoleon en Rommel (WO II) telkens weer voor deze plek kozen. De strategische ligging ten opzichte van Antwerpen en het diepe vaarwater maken dit tot een bijzondere locatie. Kazemat Een kazemat is een militair bouwwerk dat gebruikt werd voor verdedigingsdoeleinden tegen vijandelijk vuur. Vaak werden er ook voorraden zoals munitie bewaard en dienden ze in oorlogstijd als woonruimte voor de militairen. De Kazematten in Vlissingen bestaan uit diverse ruimtes en hebben ook diverse functies gehad. Er is onder meer een originele garnizoensbakkerij uit de tijd van Napoleon in ondergebracht. Ooit konden hier 4.800 broden per dag worden gebakken. Entree naar de Kazemat-ten van Vlissingen (foto museum). In de maand oktober vond de zevende editie van de Zeeuwse 'MuseumNajS', ditmaal volgens een nieuwe formule: de musea waren op verschillende avonden geopend. Op zaterdagavond 26 oktober, tevens de landelijke Nacht van de Nacht, waren het Zeeuws Museum en Terra Maris open met gratis toegang. Welterusten Terra Maris Een spannend verhaal voor kinderen van 6 t/m 8 jaar in en om Terra Maris. Twintig bezoekers (kinderen met hun ouders) gingen in het donkere museum naar het aquarium op zoek naar slapende vissen. Vissen slapen ook, net zoals wij, maar ze kunnen hun ogen niet dicht doen. Ook doen ze een pyjama aan; ze veranderen 's nachts van kleur zodat ze niet opvallen en zich goed kunnen verstoppen. Buiten in de museumtuin ging de zoektocht verder. De uil, de bunzing en de vos zaten goed verstopt. Na afloop was er een hapje en een drankje en konden uilenmaskers gemaakt worden. Een Vlaams jongetje betitelde de activiteit als: "Het was keileuk... maar nu wil ik gaan slapen." Glow in the dark in het Zeeuws Museum In het Zeeuws Museum konden kinderen zich laten schminken met glow in the dark make-up en de blacklight-route door de donkere stad volgen. Een deel van het museum was in het donker gehuld, zoals bij de glow in the dark-mummievertellingen in de duistere tapijtzaal. De winnaars van de Zeeuwse Kunstbende 2013 presenteerden de voorstelling 'Held'. In het museumcafé speelde singer-songwriter Inge van der Schelde met haar band. Alle activiteiten waren meer dan volgeboekt. Zeeuws Erfgoed 16 december 2013/04 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 16