ZEELAND 1940-1944/45 Herdenkingsjaar Tweede Wereldoorlog 2014-2015 Zeeland maakte tijdens de Tweede Wereldoorlog tweemaal onderdeel uit van het internationale strijdtoneel. Zowel tijdens de Duitse inval in mei 1940 als vier jaar later, in oktober en november 1944, lag Walcheren in de frontlinie. Zeeuws-Vlaanderen kreeg het vooral in september en oktober 1944 zwaar te verduren. Veel van de oorlogsschade in Zeeland is tegenwoordig nog steeds terug te zien in bebouwing en landschap. Ook zijn er in Zeeland zes musea die de herinnering aan de Tweede Wereldoorlog levend houden: Oorlogsmuseum Gdynia in Axel, Luchtoorlogsmuseum Wings to Victory in Arnemuiden, Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp, Oorlogsmuseum Switchback in Oostburg, Dijk- en Oorlogsmuseum Polderhuis in Westkapelle en het Bunkermuseum in Zoutelande. Daarnaast zijn er tal van oorlogs monumenten, waar jaarlijks de vele slachtoffers worden herdacht. Zeeland bezet en bevrijd 1940-1944/45 Najaar 2014 wordt in Zeeland de Slag om de Schelde herdacht, de operatie in 1944 die de sleutel vormde voor de bevrijding van Nederland en de beëindiging van de Tweede Wereldoorlog. Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en de Bevelanden kwamen hierbij vrij. Ook Tholen en Sint-Philipsland werden najaar 1944 bevrijd. Bij de verschillende herdenkingsactiviteiten in het najaar van 2014 zijn nog een aantal veteranen aanwezig. Ruim een half jaar later, in mei 2015, wordt in heel Nederland zowel het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog in 1940 als de landelijke bevrijding in 1945 (toen ook pas Schouwen- Duiveland bevrijd werd) herdacht. Verder wordt in Zeeland vanaf mei 2015 het 'vergeten bombardement' op Middelburg herdacht. Veel erfgoedorganisaties in Zeeland nemen in 2014 deel aan het herdenkingsjaar. Het programma van activiteiten (tentoonstellingen, wandelingen, marsen, ritten, vluchten, herdenkingen, jeugdactiviteiten, lezingen, openingen en onthullingen) wordt gepresenteerd op www.bevrijdingzeeland.nl. De SCEZ geeft provinciale coördinatie aan de publiciteit rondom dit herdenkingsjaar. Bevrijding Zeeland. Britse of Canadese militair met vrouw in Zeeuwse streekdracht (foto Beeldbank WO2 - Nationaal Bevrijdingsmuseum).

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 18