Gloednieuwe Zeeuwse traditionals VOLKSCULTUUR Nieuws Een moordballade, een drinklied, een meilied, een afscheidslied en een koenkellied.Zomaar een greep uit de Zeeuwse traditionals die onlangs in gloednieuwe uitvoeringen in het Middelburgse poppodium De Spot klonken. Muzikaal erfgoed Eeuwenoud zijn deze liedjes en ze werden gezongen in huiskamers en cafés, op straat en bij het werk op het land. Tegenwoordig kennen maar weinig mensen ze meer. De SCEZ bracht dit voorjaar een dubbel-cd uit met een selectie van 52 oude Zeeuwse volksliedjes. Radiomaker Ate Doornbosch en andere liedjesverzamelaars hadden deze vanaf de jaren vijftig van de vorige eeuw bij Zeeuwen thuis verzameld en door hen laten inzingen. Vijftien Zeeuwse popbands en muzikanten van nu waagden zich aan de uitdaging om zo'n oud liedje in een eigentijds jasje te steken. Op vrijdagavond 15 november verzamelden ze zich in De Spot om hun nieuwe traditionals ten overstaan van het publiek voor het eerst ten gehore te brengen. Het werd een avond vol springlevend muzikaal erfgoed. Van 'spoken word' tot 'rammelblues' De muzikale afwisseling was groot. De folkcombinatie Gebroeders Bin bewerkte het lied over het trieste lot van de Zierikzeese gareelmaker Leijdekker en zijn vrouw en kind, die bij een bombardement in de Eerste Wereldoorlog de dood vonden. De folk- en countryzanger Sjef Hermans zong zijn versie van de moordballade 'Hier ligt mijn tedere bloem in het graf'. Michael van Oostende bracht een pakkende spoken word-performance met 'Heer wilt mijn stem verlichten', een loflied op de bij. Eric de Vries zong het fijngevoelige Cloris, oftewel het afscheidslied 'Vaarwel bruidje schoon'. De rockband I Could Float Here Forever maakte indruk met een instrumentaal optreden waarin de veldopname van Pieternella van den Hoeks 'Daar gunter in die velden' uit 1952 was gesampled. De 'rammelblues'-band Zinkzand verraste met een eigenzinnige uitvoering van de medley 'Tweê cent en 'alf'. De band ging deze drinkliederen onder meer te lijf met twee emmers en een grote zaag, waarmee ze voortreffelijke muziek wist te maken. Onder de optredende artiesten waren verder Pier en Co, Broeder Dieleman, Gork A27, Krapuul, Deadbeats, Vandryver en Ries de Vuyst. Twee Italianen De grote finale bracht alle artiesten op het podium voor 'Wij zijn een paar Italianen', vanouds een daverende meezinger op Walcheren. Zoals verwacht, kon ook het publiek in De Spot daaraan geen weerstand bieden. Zinkzandgaf een heel eigen interpretatie aan een serie drinkliederen (foto Nous Davidse). Zeeuws Erfgoed 20 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 20