Erfgoed- en watersector vinden elkaar in aanpak gevolgen klimaatverandering Van 25 tot 28 september vond in Amsterdam de internationale conferentie 'Protecting Deltas: Heritage Helps!' plaats. De bijeenkomst, georganiseerd door de Nederlandse afdeling van International Council on Monuments and Sites (ICOMOS), probeerde het bewustzijn te vergroten dat de erfgoed- en de watersector elkaar nodig hebben om toekomstige problemen op het gebied van klimaatverandering het hoofd te bieden. Ruim honderd nationale en internationale experts namen aan de conferentie deel. Voorafgaand aan de start van de conferentie in Amsterdam waren de deelnemers op 24 september te gast in Zeeland, waar een bezoek aan de Deltawerken werd gebracht. Tijdens de conferentie werd stilgestaan bij het feit dat de gevolgen van klimaatverandering, zoals de exponentiële groei van natuurrampen en overstromingen, voor laaggelegen delta's en steden de komende decennia steeds groter zullen worden. Bescherming van deze laaggelegen gebieden lijkt dan ook steeds moeilijker te worden. Naast de gevolgen werd ook aandacht besteed aan enkele belangrijke oorzaken van klimaatverandering, zoals de groei van de wereldbevolking, die een enorme impact heeft op het klimaat en daarmee op de watercyclus. Relatie tussen water en erfgoed De vertegenwoordiger van UNESCO Cambodja, Anne Lemaistre, verduidelijkte de relatie tussen water en erfgoed aan de hand van de UNESCO-werelderfgoedlijst: "Het watererfgoed dat wij nu kennen is in oorsprong de hoofdader van vroegere beschavingen. Al eeuwenlang gaat de mensheid op innovatieve wijze om met de schaarste of juist de overvloed aan water. Dit heeft wereldwijd invloed gehad op sociale en economische transformatieprocessen en heeft daarmee dus ook een culturele component. Het overdragen van traditionele kennis en gebruiken is van groot belang om goed om te kunnen gaan met de kansen en bedreigingen die water biedt". Haar collega-spreker Peou Hang, regeringsvertegenwoordiger van de werelderfgoedsite Angkor in Cambodja, benadrukte vervolgens het belang van de participatie van de lokale gemeenschappen en autoriteiten hierbij: "Lokale participatie vergroot het draagvlak om preventieve maatregelen te treffen, maatregelen die op termijn ook economische voordelen bieden." Kennisuitwisseling en integrale benadering Sprekers uit verschillende deltasteden, zoals Venetië, New York, Amsterdam en het Braziliaanse Recife, wisselden hun ervaringen met watermanagement uit door lokale voorbeelden te presenteren vanuit planologisch, stedenbouwkundig en erfgoedperspectief. Duidelijk werd dat erfgoedprofessionals met hun kennis van traditionele technieken en architectuurgeschiedenis stedenbouwkundigen kunnen helpen bij projectontwikkelingen en watermanagement van steden. Anderzijds kunnen waterprofessionals met kennis van rampenbeheer, effectbeoordeling en ingenieurschap, beheerders van erfgoedsites ondersteunen bij het voorkomen en beheersen van wateroverlast. Ondanks de grote overlap van de erfgoed- en de watersector blijken beide sectoren in de praktijk maar zeer beperkt samen te werken. Kennisuitwisseling en een integrale benadering van de problematiek is echter nodig om de wederzijdse kansen voor beide sectoren beter te herkennen en te benutten en zodoende de risico op rampen in delta's zo klein mogelijk te houden. Deze constatering vormde ook de kern van de aanbevelingen uit het Amsterdam Statement on Water and Heritage, dat op 27 september op de conferentie werd gepresenteerd. Wonen met en op het water op het Westerdokseiland in Amsterdam. Welke invloed heeft de klimaatverandering op termijn op de manier van wonen en werken in onze hoofdstad? Voorafgaand aan de start van de ICOMOS-conferentie in Amsterdam brachten de conferentiedeelnemers op 24 september een bezoek aan de Zuidwestelijke Delta. Het programma in Zeeland vond plaats in de vorm van een miniconferentie op Neeltje Jans. Tijdens deze miniconferentie werd een belangrijke bijdrage geleverd door de Provincie en Rijkswaterstaat, dit in de vorm van een presentatie over de cultuurhistorie in de Zuidwestelijke Delta. In de presentatie werd duidelijk gemaakt dat in het landschap van de Zuidwestelijke Delta overal de sporen van de strijd tegen het water zijn terug te vinden. Maar ook dat het water tegenwoordig niet alleen meer als bedreigend wordt gezien, maar tevens als een bron van ecologische en economische waarden. De Oosterscheldekering is een duidelijke icoon van dit 'nieuwe denken'. Gebouwd om ons te beschermen tegen het water, maar ook om de ecologie en economie veilig te stellen. Deze waterkering geniet dan ook internationale faam als innovatieve oplossing op het gebied van de omgang met water en trekt vele bezoekers vanuit de gehele wereld. De Oosterscheldekering is echter ook een innovatie van een vorige generatie. Het is dan ook belangrijk om toon aangevend op het gebied van innovatie te blijven, om water- managementoplossingen te ontwikkelen die ook elders in de wereld toegepast kunnen worden. De Zuidwestelijke Delta heeft hierin een naam hoog te houden. De Oosterscheldekering geniet internationale faam, maar is tevens alweer een innovatie van een vorige generatie. Zeeuws Erfgoed 22 december 2013/04 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2013 | | pagina 22